Medicines / Molecules / Salbutamol + Guaifenesin + Bromhexine

Salbutamol + Guaifenesin + BromhexineEvery pack, by price.

7 packs of Salbutamol + Guaifenesin + Bromhexine on NPPA's price list for July 2026: 6 brands from 6 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
7
Brands
6
Companies
6
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 7

Packs, lowest price per unit first

Salbutamol + Guaifenesin + Bromhexine Syrup 2/50/8 mg

2 packs, ₹0.54 to ₹1.08 per ml.

  1. ₹0.54/mlSynabron · 100 ml syrupConcept Pharmaceuticals · MRP ₹54.45
  2. ₹1.08/mlBreathair Plus · 60 ml syrupEmbiotic Lab · MRP ₹64.97

Salbutamol + Guaifenesin + Bromhexine Tablet 2/50/8 mg

1 pack, ₹18.00 per tablet.

  1. ₹18.00/tabletBreathair Plus · 10 tabletEmbiotic Lab · MRP ₹180.00

Salbutamol + Guaifenesin + Bromhexine Syrup

1 pack, ₹0.37 per ml.

  1. ₹0.37/mlBroncofree (Parker) · 100 ml syrupParker Robinson · MRP ₹37.13

Salbutamol + Guaifenesin + Bromhexine Syrup 1/50/4 mg

1 pack, ₹0.84 per ml.

  1. ₹0.84/mlBuscoril · 100 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹83.70

Salbutamol + Guaifenesin + Bromhexine Syrup 2/50/4 mg

1 pack, ₹0.92 per ml.

  1. ₹0.92/mlExpel · 100 ml syrupAcron Pharmaceuticals · MRP ₹91.87

Salbutamol + Guaifenesin + Bromhexine Expectorant 2/50/4 mg

1 pack, ₹1.00 per ml.

  1. ₹1.00/mlSaltol · 100 ml expectorantBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹100.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.