Medicines / Molecules / Salbutamol + Bromhexine

Salbutamol + BromhexineEvery pack, by price.

3 packs of Salbutamol + Bromhexine on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 3 companies, in 3 forms and strengths.

Packs
3
Brands
3
Companies
3
Forms and strengths
3
Price-controlled packs
0 of 3

Packs, lowest price per unit first

Salbutamol + Bromhexine Expectorant 2/8 mg

1 pack, ₹1.25 per ml.

  1. ₹1.25/mlMucolinc · 100 ml expectorantCipla · MRP ₹124.75

Salbutamol + Bromhexine Syrup 1/4 mg

1 pack, ₹1.42 per ml.

  1. ₹1.42/mlSaltol · 60 ml syrupBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹85.00

Salbutamol + Bromhexine Syrup

1 pack, ₹0.93 per ml.

  1. ₹0.93/mlSalvent Br(olcare) · 100 ml syrupOlcare · MRP ₹92.50

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.