Medicines / Molecules / Salbutamol + Ambroxol

Salbutamol + AmbroxolEvery pack, by price.

10 packs of Salbutamol + Ambroxol on NPPA's price list for July 2026: 8 brands from 8 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
10
Brands
8
Companies
8
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 10

Packs, lowest price per unit first

Salbutamol + Ambroxol Syrup 1/15 mg

3 packs, ₹0.40 to ₹0.47 per ml.

  1. ₹0.40/mlAmbrodil S · 100 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹40.00
  2. ₹0.45/mlBrovent · 100 ml syrupOlcare · MRP ₹45.00
  3. ₹0.47/mlSalphyllin · 60 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹28.10

Salbutamol + Ambroxol Oral Liquid 2/30 mg

2 packs, ₹0.27 to ₹1.26 per ml.

  1. ₹0.27/mlAmbril S · 50 ml oral liquidManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹13.40
  2. ₹1.26/mlSalmucolite · 60 ml oral liquidDr. Reddys Laboratories · MRP ₹75.79

Salbutamol + Ambroxol Expectorant 1/15 mg

2 packs, ₹1.16 to ₹1.20 per ml.

  1. ₹1.16/mlAxalin · 100 ml expectorantCipla · MRP ₹115.97
  2. ₹1.20/mlAxalin · 60 ml expectorantCipla · MRP ₹72.12

Salbutamol + Ambroxol Expectorant 15/1 mg

1 pack, ₹1.10 per ml.

  1. ₹1.10/mlCapex CZ · 100 ml expectorantSeagull Labs · MRP ₹109.90

Salbutamol + Ambroxol Syrup 2/100 mg

1 pack, ₹0.25 per ml.

  1. ₹0.25/mlSalbusun · 100 ml syrupSunij Pharma · MRP ₹25.44

Salbutamol + Ambroxol Syrup 2/30 mg

1 pack, ₹0.44 per ml.

  1. ₹0.44/mlSalphyllin · 100 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹43.80

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.