Medicines / Molecules / Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin
Salbutamol + Ambroxol + GuaifenesinEvery pack, by price.
20 packs of Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin on NPPA's price list for July 2026: 16 brands from 13 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 20
- Brands
- 16
- Companies
- 13
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 0 of 20
Packs, lowest price per unit first
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Syrup 1/15/50 mg
8 packs, ₹0.28 to ₹1.42 per ml.
- ₹0.28/mlRespira · 100 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹28.00
- ₹0.29/mlCoform AX · 100 ml syrupAjanta Pharma · MRP ₹29.00
- ₹0.60/mlRespira Plus · 100 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹59.54
- ₹0.63/mlRespinil · 100 ml syrupS K N Organics · MRP ₹62.81
- ₹0.70/mlRespinil · 60 ml syrupS K N Organics · MRP ₹42.11
- ₹0.82/mlSalmint · 100 ml syrupAnhox Healthcare · MRP ₹82.00
- ₹1.39/mlVentabrom · 100 ml syrupP &B Laboratories · MRP ₹138.83
- ₹1.42/mlSaltol Plus · 60 ml syrupBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Syrup
4 packs, ₹0.35 to ₹1.07 per ml.
- ₹0.35/mlTuspira · 100 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹35.00
- ₹0.60/mlExol (Karnataka) · 200 ml syrupKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹120.94
- ₹0.86/mlEphex A · 100 ml syrupStadchem of India · MRP ₹86.00
- ₹1.07/mlErakof LS · 100 ml syrupSignova Pharma · MRP ₹106.50
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Syrup 1/15/100 mg
1 pack, ₹1.12 per ml.
- ₹1.12/mlAxol Plus · 100 ml syrupCubit Healthcare · MRP ₹112.00
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Syrup 2/15/50 mg
1 pack, ₹0.90 per ml.
- ₹0.90/mlMucobar LS · 100 ml syrupSymbiotic Drugs · MRP ₹89.50
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Syrup 2/30/100 mg
1 pack, ₹0.88 per ml.
- ₹0.88/mlMucobar S · 100 ml syrupSymbiotic Drugs · MRP ₹88.13
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Suspension 1/15/50 mg
1 pack, ₹0.38 per ml.
- ₹0.38/mlRecofast S · 100 ml suspensionShreya Life Sciences · MRP ₹37.77
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Tablet 1/15/100 mg
1 pack, ₹0.70 per tablet.
- ₹0.70/tabletRespira · 10 tabletGeno Pharmaceuticals · MRP ₹7.04
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Oral Liquid 1/15/50 mg
1 pack, ₹0.50 per ml.
- ₹0.50/mlSaltol Plus · 100 ml oral liquidBurnet Pharmaceuticals · MRP ₹50.35
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Drops 0.25/7.5/12.5 mg
1 pack, ₹4.58 per ml.
- ₹4.58/mlZerotuss LS · 15 ml dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹68.75
Salbutamol + Ambroxol + Guaifenesin Syrup 1/30/50 mg
1 pack, ₹1.02 per ml.
- ₹1.02/mlZerotuss LS · 100 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹101.71
Companies marketing it
- Geno Pharmaceuticals4 packs
- Symbiotic Drugs2 packs
- S K N Organics2 packs
- Burnet Pharmaceuticals2 packs
- Aristo2 packs
- Cubit Healthcare1 pack
- Ajanta Pharma1 pack
- Stadchem of India1 pack
- Signova Pharma1 pack
- Karnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl)1 pack
- Shreya Life Sciences1 pack
- Anhox Healthcare1 pack
- P &B Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.