Medicines / Molecules / Saccharomyces Boulardii
Saccharomyces BoulardiiEvery pack, by price.
25 packs of Saccharomyces Boulardii on NPPA's price list for July 2026: 19 brands from 19 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 25
- Brands
- 19
- Companies
- 19
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 25
Packs, lowest price per unit first
Saccharomyces Boulardii Sachet 250 mg
5 packs, ₹30.00 to ₹71.11 per g.
- ₹30.00/gColonorm P · 1 gm sachet4 Care Lifescience · MRP ₹30.00
- ₹49.50/gAbdowell · 1 gm sachetLupin · MRP ₹49.50
- ₹49.64/sachetDelponorm · 1 sachetAkumentis Healthcare · MRP ₹49.64
- ₹63.80/gZeegut P · 1 gm sachetEris Lifesciences · MRP ₹63.80
- ₹71.11/sachetEconorm · 1 sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹71.11
Saccharomyces Boulardii Sachet
5 packs, ₹35.00 to ₹68.97 per g.
- ₹35.00/gPrifolac · 1 gm sachetMatteo Healthcare · MRP ₹35.00
- ₹38.00/gFolispor SB · 1 gm sachetDepsons Pharma · MRP ₹38.00
- ₹42.18/gSacrum · 1 gm sachetZerico Lifesciences · MRP ₹42.18
- ₹46.43/sachetSbolardi · 1 sachetUniza Healthcare · MRP ₹46.43
- ₹68.97/gEsonorm · 1 gm sachetMicro Labs · MRP ₹68.97
Saccharomyces Boulardii Capsule 250 mg
3 packs, ₹36.57 to ₹50.54 per capsule.
- ₹36.57/capsuleSymbulardi · 10 capsuleLa Renon Healthcare · MRP ₹365.72
- ₹36.80/capsuleEconorm · 5 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹184.00
- ₹50.54/capsuleEconorm · 6 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹303.21
Saccharomyces Boulardii Sachet 282.5 mg
3 packs, ₹42.00 to ₹115.50 per g.
- ₹42.00/gFlorill · 1 gm sachetAlde Medi Impex · MRP ₹42.00
- ₹53.62/gEntroflora · 1 gm sachetMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹53.62
- ₹115.50/gSacctik · 1 gm sachetKLM Laboratories · MRP ₹115.50
Saccharomyces Boulardii Drops 2.5 Biu
1 pack, ₹30.47 per ml.
- ₹30.47/mlEcoviva · 10 ml dropsTablets India · MRP ₹304.68
Saccharomyces Boulardii Sachet 5 Biu
1 pack, ₹55.31 per g.
- ₹55.31/gEcoviva · 1 gm sachetTablets India · MRP ₹55.31
Saccharomyces Boulardii Dry Syrup
1 pack, ₹28.03 per g.
- ₹28.03/gEcoviva · 10 gm dry syrupTablets India · MRP ₹280.31
Saccharomyces Boulardii Drops
1 pack, ₹28.92 per ml.
- ₹28.92/mlEntroflora · 10 ml dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹289.19
Saccharomyces Boulardii Oral Suspension 282.5 mg
1 pack, ₹9.00 per ml.
- ₹9.00/mlFlorill · 5 ml oral suspensionAlde Medi Impex · MRP ₹45.00
Saccharomyces Boulardii Sachet 500 M
1 pack, ₹58.40 per g.
- ₹58.40/gLactisyn · 1 gm sachetFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹58.40
Saccharomyces Boulardii Sachet 0.025 Biu
1 pack, ₹58.59 per sachet.
- ₹58.59/sachetProgut S · 1 sachetLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹58.59
Saccharomyces Boulardii Capsule
1 pack, ₹48.90 per capsule.
- ₹48.90/capsuleSacroflora · 10 capsuleBharat Serums & Vaccines · MRP ₹489.00
Saccharomyces Boulardii Oral Powder 250 mg
1 pack, ₹22.50 per g.
- ₹22.50/gSonata · 1.5 gm oral powderSun Pharma Laboratories · MRP ₹45.00
Companies marketing it
- Dr. Reddy's3 packs
- Tablets India3 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Alde Medi Impex2 packs
- Lupin1 pack
- 4 Care Lifescience1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Micro Labs1 pack
- Depsons Pharma1 pack
- Franco Indian Pharmaceuticals1 pack
- Matteo Healthcare1 pack
- Lincoln Pharmaceuticals1 pack
- KLM Laboratories1 pack
- Mankind1 pack
- Zerico Lifesciences1 pack
- Uniza Healthcare1 pack
- Sun Pharma1 pack
- La Renon Healthcare1 pack
- Eris1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.