Medicines / Molecules / Roxithromycin

RoxithromycinEvery pack, by price.

38 packs of Roxithromycin on NPPA's price list for July 2026: 29 brands from 27 companies, in 10 forms and strengths.

Packs
38
Brands
29
Companies
27
Forms and strengths
10
Price-controlled packs
0 of 38

Packs, lowest price per unit first

Roxithromycin Tablet 150 mg

27 packs, ₹1.88 to ₹23.77 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.88/tabletRoxen · 10 tabletAarpik Remedies · MRP ₹18.75
  2. ₹2.22/tabletRoximac (Torque) · 10 tabletTorque Pharmaceuticals · MRP ₹22.15
  3. ₹2.54/tabletRoxifit · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹25.43
  4. ₹5.00/tabletRoxitol · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹50.00
  5. ₹5.38/tabletDerox · 10 tabletDWD Pharmaceuticals · MRP ₹53.75
  6. ₹5.96/tabletRoxyrol · 10 tabletConcept Pharmaceuticals · MRP ₹59.60
  7. ₹6.00/tabletRoximed · 10 tabletMedico Labs · MRP ₹60.00
  8. ₹6.00/tabletRoxylab · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹60.00
  9. ₹6.30/tabletRoxol · 10 tabletOlcare · MRP ₹63.00
  10. ₹6.60/tabletRoxiz (Ritz) · 10 tabletRitz Pharma · MRP ₹66.00
  11. ₹6.96/tabletRoxinext · 10 tabletEthicare Remedies · MRP ₹69.64
  12. ₹7.13/tabletRoxcure · 10 tabletFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹71.29
The other 15 by price per tablet
  1. ₹7.20/tabletRoxythromycin · 10 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹72.01
  2. ₹7.40/tabletRoximin · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹74.00
  3. ₹7.50/tabletRoxicare (Alde) · 10 tabletAlde Medi Impex · MRP ₹75.00
  4. ₹8.47/tabletRoxika · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹84.70
  5. ₹8.91/tabletXthrocin · 10 tabletRusi Remedies · MRP ₹89.06
  6. ₹9.90/tabletCadithro · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹99.00
  7. ₹10.40/tabletRoxil (East West) · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹104.00
  8. ₹12.19/tabletZiroxy · 10 tabletShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹121.88
  9. ₹12.49/tabletRoxivista · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹124.88
  10. ₹12.84/tabletRoxikem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹128.40
  11. ₹14.22/tabletNicoroxi · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹142.21
  12. ₹18.28/tabletRaxitid · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹182.81
  13. ₹19.63/tabletRoxychem · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹196.31
  14. ₹22.35/tabletRoxy · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹223.45
  15. ₹23.77/tabletRoxid · 10 tabletAlembic · MRP ₹237.66

Roxithromycin Syrup 100 mg

2 packs, ₹1.50 to ₹6.10 per ml.

  1. ₹1.50/mlRoxid · 50 ml syrupAlembic · MRP ₹75.00
  2. ₹6.10/mlRoxid · 30 ml syrupAlembic · MRP ₹183.00

Roxithromycin Tablet 50 mg

2 packs, ₹6.17 to ₹8.98 per tablet.

  1. ₹6.17/tabletRoximin · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹61.71
  2. ₹8.98/tabletRoxid · 10 tabletAlembic · MRP ₹89.81

Roxithromycin Capsule 150 mg

1 pack, ₹10.73 per capsule.

  1. ₹10.73/capsuleArox (DR. Johns) · 10 capsuleDr. Johns Laboratories · MRP ₹107.34

Roxithromycin Tablet MD 25 mg

1 pack, ₹4.50 per tablet.

  1. ₹4.50/tabletBiorox · 10 tablet mdZydus Healthcare · MRP ₹45.00

Roxithromycin Drops 25 mg

1 pack, ₹11.71 per ml.

  1. ₹11.71/mlRoxid · 10 ml dropsAlembic · MRP ₹117.09

Roxithromycin Tablet 300 mg

1 pack, ₹41.51 per tablet.

  1. ₹41.51/tabletRoxid · 10 tabletAlembic · MRP ₹415.12

Roxithromycin Oral Liquid 50 mg

1 pack, ₹3.70 per ml.

  1. ₹3.70/mlRoxid · 60 ml oral liquidAlembic · MRP ₹222.10

Roxithromycin Tablet 75 mg

1 pack, ₹7.99 per tablet.

  1. ₹7.99/tabletRoxid · 10 tabletAlembic · MRP ₹79.90

Roxithromycin Syrup 50 mg

1 pack, ₹0.52 per ml.

  1. ₹0.52/mlRoxychem · 30 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹15.62

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.