Medicines / Molecules / Ritodrine

RitodrineEvery pack, by price.

15 packs of Ritodrine on NPPA's price list for July 2026: 8 brands from 8 companies, in 5 forms and strengths.

Packs
15
Brands
8
Companies
8
Forms and strengths
5
Price-controlled packs
0 of 15

Packs, lowest price per unit first

Ritodrine Tablet 10 mg

9 packs, ₹3.01 to ₹32.48 per tablet.

  1. ₹3.01/tabletUnisox · 10 tabletUnicure India · MRP ₹30.05
  2. ₹4.00/tabletIsox (Surge Biotech) · 10 tabletSurge Biotech · MRP ₹40.00
  3. ₹9.99/tabletUtopar · 10 tabletAbbott India · MRP ₹99.92
  4. ₹10.93/tabletUnisox · 10 tabletUnicure India · MRP ₹109.30
  5. ₹15.43/tabletUtgard · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹154.31
  6. ₹20.44/tabletUtodin · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹204.38
  7. ₹21.60/tabletRitopar UR · 10 tabletMercury Laboratories · MRP ₹216.00
  8. ₹22.89/tabletRitrod · 10 tabletNeon Laboratories · MRP ₹228.90
  9. ₹32.48/tabletRitolan · 10 tabletJuggat Pharma · MRP ₹324.80

Ritodrine Injection 10 mg

3 packs, ₹49.88 to ₹66.25 per ml.

  1. ₹49.88/mlUtgard · 1 ml injectionIndswift Laboratories · MRP ₹49.88
  2. ₹52.50/mlRitopar UR · 1 ml injectionMercury Laboratories · MRP ₹52.50
  3. ₹66.25/mlRitrod · 1 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹66.25

Ritodrine Tablet SR 10 mg

1 pack, ₹11.00 per tablet.

  1. ₹11.00/tabletIsox (Surge Biotech) · 10 tablet srSurge Biotech · MRP ₹110.00

Ritodrine Tablet 20 mg

1 pack, ₹5.63 per tablet.

  1. ₹5.63/tabletIsox (Surge Biotech) · 10 tabletSurge Biotech · MRP ₹56.25

Ritodrine Injection 50 mg

1 pack, ₹69.18 per ml.

  1. ₹69.18/mlRitrod · 5 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹345.90

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.