Medicines / Molecules / Risperidone

RisperidoneEvery pack, by price.

135 packs of Risperidone on NPPA's price list for July 2026: 42 brands from 38 companies, in 20 forms and strengths.

Packs
135
Brands
42
Companies
38
Forms and strengths
20
Price-controlled packs
84 of 135

Packs, lowest price per unit first

Risperidone Tablet 2 mg

32 packs, ₹2.40 to ₹8.00 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹4.59 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹2.40/tabletRespik Plus · 10 tabletAarpik Remedies · MRP ₹23.98
  2. ₹2.92/tabletRistab · 10 tabletMedopharm · MRP ₹29.16
  3. ₹3.09/tabletRistop · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹30.94
  4. ₹3.19/tabletRestonorm · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹47.86
  5. ₹3.27/tabletRisnia · 10 tabletCipla · MRP ₹32.72
  6. ₹3.39/tabletRidon · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹33.86
  7. ₹3.75/tabletRinext · 10 tabletMSN Laboratories · MRP ₹37.50
  8. ₹4.00/tabletRespin · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹40.00
  9. ₹4.03/tabletRisdee · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹40.31
  10. ₹4.27/tabletRegrace · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹42.67
  11. ₹4.42/tabletRespidon · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹44.15
  12. ₹4.50/tabletRpdone · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹45.00
The other 20 by price per tablet
  1. ₹4.55/tabletDon · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹45.51
  2. ₹4.69/tabletRisperdal · 30 tabletJanssen · MRP ₹140.63
  3. ₹4.70/tabletRelivon · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹47.03
  4. ₹4.70/tabletRepadone · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹47.02
  5. ₹4.70/tabletRiswel · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹47.00
  6. ₹4.79/tabletPeridon · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹47.86
  7. ₹4.79/tabletPsyorid · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹47.85
  8. ₹4.79/tabletResque · 10 tabletTalent India · MRP ₹47.86
  9. ₹4.79/tabletRiscon · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹47.88
  10. ₹4.79/tabletRisdone MT · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹47.88
  11. ₹4.79/tabletRismore · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹47.88
  12. ₹4.79/tabletRisp · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹47.88
  13. ₹4.79/tabletRispond · 15 tabletMicro Labs · MRP ₹71.80
  14. ₹4.79/tabletRospitril · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹47.85
  15. ₹4.79/tabletSizodon · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹47.85
  16. ₹4.82/tabletRisdone · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹48.20
  17. ₹4.85/tabletRispond · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹48.50
  18. ₹5.00/tabletRiszes · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹50.00
  19. ₹5.53/tabletZepid · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹55.32
  20. ₹8.00/tabletRistop Plus · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹80.00

Risperidone Tablet 1 mg

28 packs, ₹0.99 to ₹9.75 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹3.10 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.99/tabletRelivon · 10 tabletA N Pharmacia · MRP ₹9.87
  2. ₹1.27/tabletRidon · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹12.65
  3. ₹1.91/tabletRisnia · 10 tabletCipla · MRP ₹19.06
  4. ₹2.39/tabletRisdil · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹23.86
  5. ₹2.41/tabletRestonorm · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹36.16
  6. ₹2.65/tabletRespidon · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹26.45
  7. ₹2.74/tabletRegrace · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹27.37
  8. ₹2.80/tabletRisdone · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹27.98
  9. ₹3.00/tabletRespin · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹30.00
  10. ₹3.13/tabletRisperdal · 30 tabletJanssen · MRP ₹93.75
  11. ₹3.14/tabletRiscon · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹31.40
  12. ₹3.15/tabletRiscure · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹31.50
The other 16 by price per tablet
  1. ₹3.16/tabletRiswel · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹31.60
  2. ₹3.21/tabletPsyorid · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹32.06
  3. ₹3.23/tabletDon · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹32.26
  4. ₹3.23/tabletPeridon · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹32.33
  5. ₹3.23/tabletResque · 10 tabletTalent India · MRP ₹32.26
  6. ₹3.23/tabletRisdone MT · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹32.34
  7. ₹3.23/tabletRisp · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹32.33
  8. ₹3.23/tabletRixap MT · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹32.33
  9. ₹3.23/tabletRospitril · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹32.25
  10. ₹3.23/tabletSizodon · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹32.25
  11. ₹3.24/tabletRispond · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹32.44
  12. ₹3.25/tabletSizodon · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹32.45
  13. ₹3.30/tabletRpdone · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹33.00
  14. ₹3.33/tabletRisdee · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹33.28
  15. ₹3.88/tabletRismore · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹38.83
  16. ₹9.75/tabletRepadone · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹97.45

Risperidone Tablet 3 mg

19 packs, ₹0.96 to ₹10.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.96/tabletRis · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹9.62
  2. ₹2.45/tabletZepid · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹24.52
  3. ₹2.63/tabletRespik Plus · 10 tabletAarpik Remedies · MRP ₹26.26
  4. ₹2.74/tabletRiszes · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹27.37
  5. ₹4.47/tabletPsyorid · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹44.65
  6. ₹6.11/tabletRisnia · 10 tabletCipla · MRP ₹61.06
  7. ₹6.30/tabletRegrace · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹63.04
  8. ₹6.44/tabletRiswel · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹64.40
  9. ₹6.65/tabletRispond · 15 tabletMicro Labs · MRP ₹99.80
  10. ₹6.82/tabletDon · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹68.21
  11. ₹7.00/tabletResque · 10 tabletTalent India · MRP ₹70.00
  12. ₹7.10/tabletRispond · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹71.00
The other 7 by price per tablet
  1. ₹7.11/tabletRospitril · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹71.07
  2. ₹7.41/tabletRiscon · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹74.06
  3. ₹8.84/tabletRisdone · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹88.40
  4. ₹9.00/tabletSizodon · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹90.00
  5. ₹9.45/tabletRespidon · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹94.54
  6. ₹9.97/tabletRisp · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹99.69
  7. ₹10.00/tabletRisperdal · 30 tabletJanssen · MRP ₹300.00

Risperidone Tablet 4 mg

18 packs, ₹2.55 to ₹12.43 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹7.54 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹2.55/tabletRistab · 10 tabletMedopharm · MRP ₹25.46
  2. ₹3.56/tabletPsydon · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹35.60
  3. ₹4.97/tabletPsyorid · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹49.70
  4. ₹6.55/tabletRisnia · 10 tabletCipla · MRP ₹65.48
  5. ₹6.74/tabletRegrace · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹67.41
  6. ₹6.77/tabletRospitril · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹67.73
  7. ₹7.05/tabletDon · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹70.51
  8. ₹7.69/tabletRisperdal · 30 tabletJanssen · MRP ₹230.63
  9. ₹7.71/tabletRiswel · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹77.10
  10. ₹7.72/tabletRepadone · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹77.16
  11. ₹7.78/tabletRisdone · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹77.80
  12. ₹7.80/tabletRiscon · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹78.00
The other 6 by price per tablet
  1. ₹7.85/tabletPeridon · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹78.52
  2. ₹7.85/tabletResque · 10 tabletTalent India · MRP ₹78.52
  3. ₹7.85/tabletSizodon · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹78.52
  4. ₹7.86/tabletRespidon · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹78.55
  5. ₹7.86/tabletRispond · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹78.60
  6. ₹12.43/tabletRisp · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹124.31

Risperidone Tablet 0.5 mg

11 packs, ₹1.34 to ₹3.89 per tablet.

  1. ₹1.34/tabletRespin · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹13.38
  2. ₹2.98/tabletRiscure · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹29.80
  3. ₹3.00/tabletRiswel · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹30.00
  4. ₹3.00/tabletRpdone · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹30.00
  5. ₹3.17/tabletRospitril · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹31.70
  6. ₹3.32/tabletRestonorm · 10 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹33.17
  7. ₹3.37/tabletRisp · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹33.74
  8. ₹3.41/tabletRisdee · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹34.13
  9. ₹3.50/tabletRiscon · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹35.00
  10. ₹3.78/tabletRisdone MT · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹37.80
  11. ₹3.89/tabletSizodon · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹38.91

Risperidone Tablet

5 packs, ₹4.97 to ₹12.23 per tablet.

  1. ₹4.97/tabletRisdee · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹49.69
  2. ₹6.02/tabletRisdee · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹60.19
  3. ₹7.03/tabletRisdee · 10 tabletArdent Life Sciences · MRP ₹70.31
  4. ₹9.26/tabletRismore · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹92.64
  5. ₹12.23/tabletRismore · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹122.28

Risperidone Syrup 1 mg

4 packs, ₹1.83 to ₹2.37 per ml.

  1. ₹1.83/mlGenrest · 60 ml syrupGentech Healtcare · MRP ₹110.00
  2. ₹2.24/mlRestonorm · 60 ml syrupAlteus Biogenics · MRP ₹134.55
  3. ₹2.31/mlRisp · 60 ml syrupD D Pharmaceuticals · MRP ₹138.60
  4. ₹2.37/mlRisnia · 60 ml syrupCipla · MRP ₹142.38

Risperidone Oral Solution 1 mg

3 packs, ₹2.35 to ₹12.74 per ml. Price-controlled: ceiling ₹2.26 per ml.

  1. ₹2.35/mlSizodon · 60 ml oral solutionSun Pharma Laboratories · MRP ₹141.01
  2. ₹2.37/mlRisdone · 60 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹142.38
  3. ₹12.74/mlRisperdal · 60 ml oral solutionJanssen · MRP ₹764.10

Risperidone Injection 25 mg

2 packs, ₹500.00 to ₹2,027 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1,977 per ml.

  1. ₹500.00/mlRestonorm · 1 ml injectionAlteus Biogenics · MRP ₹500.00
  2. ₹2,027/mlRisperdal Consta(j&j) · 2 ml injectionJanssen · MRP ₹4,053

Risperidone Injection 50 mg

2 packs, ₹699.00 to ₹4,219 per ml.

  1. ₹699.00/mlRestonorm · 1 ml injectionAlteus Biogenics · MRP ₹699.00
  2. ₹4,219/mlRisperdal Consta(j&j) · 2 ml injectionJanssen · MRP ₹8,438

Risperidone Tablet MD 1 mg

2 packs, ₹2.63 to ₹3.30 per tablet.

  1. ₹2.63/tabletRisgold · 10 tablet mdMatteo Healthcare · MRP ₹26.25
  2. ₹3.30/tabletRismat · 10 tablet mdMatias Healthcare · MRP ₹33.00

Risperidone Tablet MD 4/2 mg

1 pack, ₹11.63 per tablet.

  1. ₹11.63/tabletRestek · 10 tablet mdTriko Pharmaceuticals · MRP ₹116.30

Risperidone Tablet MD 0.5 mg

1 pack, ₹2.50 per tablet.

  1. ₹2.50/tabletRismat · 10 tablet mdMatias Healthcare · MRP ₹25.00

Risperidone Tablet 0.25 mg

1 pack, ₹2.47 per tablet.

  1. ₹2.47/tabletRisnia · 10 tabletCipla · MRP ₹24.67

Risperidone Injection 37.5 mg

1 pack, ₹2,782 per ml. Price-controlled: ceiling ₹2,713 per ml.

  1. ₹2,782/mlRisperdal Consta(j&j) · 2 ml injectionJanssen · MRP ₹5,563

Risperidone Tabcap 1 mg

1 pack, ₹1.52 per unit.

  1. ₹1.52/unitRistab · 10 tabcapMedopharm · MRP ₹15.19

Risperidone Tablet IR 1 mg

1 pack, ₹2.65 per tablet.

  1. ₹2.65/tabletZisper · 10 tablet irTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹26.45

Risperidone Tablet IR 2 mg

1 pack, ₹4.42 per tablet.

  1. ₹4.42/tabletZisper · 10 tablet irTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹44.15

Risperidone Tablet IR 3 mg

1 pack, ₹8.61 per tablet.

  1. ₹8.61/tabletZisper · 10 tablet irTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹86.05

Risperidone Tablet IR 4 mg

1 pack, ₹7.86 per tablet.

  1. ₹7.86/tabletZisper · 10 tablet irTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹78.55

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Oral Solution 1 mg · ceiling 2.26 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Tablet 1 mg · ceiling 3.10 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Injection 25 mg · ceiling 1976.64 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Tablet 2 mg · ceiling 4.59 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  5. 25 Mar 2026Injection 37.5 mg · ceiling 2713.02 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  6. 25 Mar 2026Tablet 4 mg · ceiling 7.54 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.