Medicines / Molecules / Rifaximin

RifaximinEvery pack, by price.

185 packs of Rifaximin on NPPA's price list for July 2026: 74 brands from 61 companies, in 8 forms and strengths.

Packs
185
Brands
74
Companies
61
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 185

Packs, lowest price per unit first

Rifaximin Tablet 400 mg

72 packs, ₹14.38 to ₹52.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹14.38/tabletTroyrifaxi · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹143.75
  2. ₹15.67/tabletRimigut · 10 tabletElder Labs · MRP ₹156.68
  3. ₹24.42/tabletRifeasy · 10 tabletMSN Laboratories · MRP ₹244.20
  4. ₹24.56/tabletMaxorif · 10 tabletIntra Life · MRP ₹245.63
  5. ₹24.90/tabletRiflaxo · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹249.00
  6. ₹25.00/tabletCurifix · 10 tabletBueno Salud Care India · MRP ₹250.00
  7. ₹27.60/tabletMenarif · 10 tabletMenarini India · MRP ₹276.00
  8. ₹28.50/tabletGutwin · 10 tabletWin-Medicare · MRP ₹285.00
  9. ₹29.49/tabletFaxiking · 10 tabletAptus Pharma · MRP ₹294.90
  10. ₹29.63/tabletRifasig · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹296.25
  11. ₹29.90/tabletRifaxiheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹299.00
  12. ₹30.00/tabletRidol RX · 10 tabletGufic Bioscience · MRP ₹300.00
The next 48 by price per tablet
  1. ₹30.90/tabletRifacool · 10 tabletEcon Healthcare · MRP ₹309.00
  2. ₹30.94/tabletRefaxima · 10 tabletCratus Life Care · MRP ₹309.38
  3. ₹30.94/tabletRifatreat · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹309.37
  4. ₹30.97/tabletRifabiz · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹309.69
  5. ₹30.98/tabletColigut · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹309.80
  6. ₹31.00/tabletRifaeco · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹310.00
  7. ₹31.88/tabletRifadox · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹318.75
  8. ₹32.81/tabletGenomix · 10 tabletGeno Pharmaceuticals · MRP ₹328.13
  9. ₹32.81/tabletRifapride · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹328.13
  10. ₹32.81/tabletSafgut · 10 tabletSaf Fermion · MRP ₹328.13
  11. ₹32.91/tabletGifaxin · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹329.06
  12. ₹33.40/tabletRifnim · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹334.00
  13. ₹33.75/tabletRifaristo · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹337.50
  14. ₹34.59/tabletRifago · 10 tabletAareen Healthcare · MRP ₹345.93
  15. ₹34.59/tabletRonyrifa · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹345.94
  16. ₹34.68/tabletNordys · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹346.80
  17. ₹35.16/tabletReguten FX · 10 tabletThemis Medicare · MRP ₹351.56
  18. ₹35.25/tabletRifaxigress · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹352.49
  19. ₹35.53/tabletRifasmart · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹355.30
  20. ₹35.58/tabletRifaclean · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹355.80
  21. ₹35.97/tabletXifarix · 10 tabletSinsan Pharmaceuticals · MRP ₹359.71
  22. ₹36.60/tabletRiflect · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹366.00
  23. ₹36.62/tabletRifguard · 15 tabletHetero Healthcare · MRP ₹549.30
  24. ₹37.00/tabletRifabet · 10 tabletFDC · MRP ₹370.00
  25. ₹37.00/tabletRifazen · 10 tabletElancer Pharmaceuticals · MRP ₹370.00
  26. ₹37.41/tabletR Gut · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹374.06
  27. ₹37.41/tabletRifosis · 10 tabletCurosis Healthcare · MRP ₹374.06
  28. ₹37.41/tabletSibofine · 10 tabletAstrella Pharmaceutical · MRP ₹374.06
  29. ₹37.66/tabletRiforte (Samarth) · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹376.63
  30. ₹38.30/tabletEnteroguard · 10 tabletMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹383.00
  31. ₹38.40/tabletRifanil · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹384.00
  32. ₹38.42/tabletRifigon · 10 tabletErgos Life Sciences · MRP ₹384.23
  33. ₹38.91/tabletRifakem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹389.05
  34. ₹38.91/tabletRifaxitab · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹389.05
  35. ₹39.08/tabletRifastop · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹390.84
  36. ₹39.28/tabletFaxicad · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹392.81
  37. ₹39.28/tabletRifafrnd · 10 tabletPrimus Remedies · MRP ₹392.82
  38. ₹39.36/tabletRifaset · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹393.61
  39. ₹39.79/tabletRifafix · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹397.88
  40. ₹39.80/tabletRexigut · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹398.00
  41. ₹40.03/tabletRifaxigyl · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹400.31
  42. ₹40.21/tabletRifarex · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹402.12
  43. ₹40.91/tabletIbs Free · 10 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹409.08
  44. ₹40.97/tabletRucam · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹409.69
  45. ₹41.00/tabletTorlept · 10 tabletUnistar Biotech · MRP ₹410.00
  46. ₹41.21/tabletCiboz · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹412.09
  47. ₹41.80/tabletRifafog · 10 tabletPlasoron Biotech · MRP ₹418.00
  48. ₹42.00/tabletSibocure · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹420.00

Rifaximin Tablet 550 mg

53 packs, ₹18.52 to ₹62.82 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹18.52/tabletRimigut · 10 tabletElder Labs · MRP ₹185.16
  2. ₹19.50/tabletRifaxitab · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹195.00
  3. ₹24.10/tabletColigut · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹241.00
  4. ₹31.50/tabletGutwin · 10 tabletWin-Medicare · MRP ₹315.00
  5. ₹31.75/tabletRifeasy · 10 tabletMSN Laboratories · MRP ₹317.46
  6. ₹33.00/tabletRifabet · 10 tabletFDC · MRP ₹330.00
  7. ₹35.78/tabletRifaset · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹357.84
  8. ₹36.50/tabletMenarif · 10 tabletMenarini India · MRP ₹365.00
  9. ₹36.95/tabletRifnim · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹369.50
  10. ₹37.13/tabletRifabiz · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹371.25
  11. ₹38.91/tabletRefaxima · 10 tabletCratus Life Care · MRP ₹389.06
  12. ₹39.00/tabletRiflaxo · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹390.00
The other 41 by price per tablet
  1. ₹40.69/tabletRifaxiheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹406.88
  2. ₹41.25/tabletGifaxin · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹412.50
  3. ₹41.72/tabletRifasmart · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹417.18
  4. ₹41.96/tabletGenomix · 10 tabletGeno Pharmaceuticals · MRP ₹419.63
  5. ₹42.28/tabletSafgut · 10 tabletSaf Fermion · MRP ₹422.81
  6. ₹43.13/tabletRifaristo · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹431.25
  7. ₹43.13/tabletRifaxigyl · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹431.25
  8. ₹43.64/tabletFaxicad · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹436.41
  9. ₹44.06/tabletNordys · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹440.60
  10. ₹44.25/tabletXifarix · 10 tabletSinsan Pharmaceuticals · MRP ₹442.50
  11. ₹45.00/tabletRexigut · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹450.00
  12. ₹45.19/tabletRifadox · 10 tabletSignova Pharma · MRP ₹451.88
  13. ₹45.47/tabletEnteroguard · 10 tabletMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹454.69
  14. ₹45.70/tabletRifaclean · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹457.03
  15. ₹45.84/tabletRifafrnd · 10 tabletPrimus Remedies · MRP ₹458.44
  16. ₹45.89/tabletRifastop · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹458.90
  17. ₹45.94/tabletReguten FX · 10 tabletThemis Medicare · MRP ₹459.38
  18. ₹46.41/tabletRifapride · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹464.06
  19. ₹46.51/tabletRifigon · 10 tabletErgos Life Sciences · MRP ₹465.09
  20. ₹47.72/tabletSibocure · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹477.19
  21. ₹48.62/tabletRiforte (Samarth) · 10 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹486.17
  22. ₹49.59/tabletRifakem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹495.90
  23. ₹50.84/tabletRifaxigress · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹508.39
  24. ₹52.78/tabletTorfix · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹527.80
  25. ₹52.90/tabletRifago · 10 tabletAareen Healthcare · MRP ₹529.00
  26. ₹53.00/tabletRucam · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹530.00
  27. ₹53.00/tabletZorifax · 10 tabletZorvia Healthcare · MRP ₹530.00
  28. ₹53.65/tabletRifafix · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹536.53
  29. ₹54.19/tabletZimigut · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹541.88
  30. ₹54.22/tabletRafle · 10 tabletAlembic · MRP ₹542.16
  31. ₹55.20/tabletRifaximax · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹551.95
  32. ₹56.26/tabletRifarex · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹562.56
  33. ₹57.60/tabletRifanil · 10 tabletSanatra Health Care · MRP ₹576.00
  34. ₹58.10/tabletRifagut · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹581.00
  35. ₹59.50/tabletCiboz · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹595.03
  36. ₹60.20/tabletRifnimx · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹602.00
  37. ₹60.47/tabletRcifax · 10 tabletLupin · MRP ₹604.65
  38. ₹60.47/tabletRifalup · 10 tabletLupin · MRP ₹604.69
  39. ₹61.26/tabletRixmin · 10 tabletCipla · MRP ₹612.55
  40. ₹62.09/tabletSibofix · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹620.85
  41. ₹62.82/tabletDirifa · 10 tabletAbbott India · MRP ₹628.15

Rifaximin Tablet 200 mg

51 packs, ₹9.64 to ₹29.29 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹9.64/tabletColigut · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹96.35
  2. ₹12.00/tabletRifgem · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹120.00
  3. ₹12.20/tabletRifeasy · 10 tabletMSN Laboratories · MRP ₹122.00
  4. ₹13.39/tabletRidol RX · 10 tabletGufic Bioscience · MRP ₹133.92
  5. ₹14.29/tabletRixmin · 10 tabletCipla · MRP ₹142.86
  6. ₹15.00/tabletGutwin · 10 tabletWin-Medicare · MRP ₹150.00
  7. ₹15.00/tabletRifabiz · 10 tabletAlniche Life Sciences · MRP ₹150.00
  8. ₹16.40/tabletMenarif · 10 tabletMenarini India · MRP ₹164.00
  9. ₹16.41/tabletRifatreat · 10 tabletMankind Prime Labs · MRP ₹164.06
  10. ₹16.50/tabletRifacool · 10 tabletEcon Healthcare · MRP ₹165.00
  11. ₹17.00/tabletRifaeco · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹170.00
  12. ₹17.90/tabletRifguard · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹179.00
The other 39 by price per tablet
  1. ₹17.91/tabletRifaxigress · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹179.06
  2. ₹18.00/tabletRiflect · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹180.00
  3. ₹18.28/tabletReguten FX · 10 tabletThemis Medicare · MRP ₹182.81
  4. ₹18.38/tabletTorlept · 10 tabletUnistar Biotech · MRP ₹183.75
  5. ₹18.46/tabletNordys · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹184.60
  6. ₹18.47/tabletRifapride · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹184.69
  7. ₹18.52/tabletGifaxin · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹185.15
  8. ₹18.66/tabletR Gut · 10 tabletMarc Laboratories · MRP ₹186.56
  9. ₹19.13/tabletRifnim · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹191.25
  10. ₹19.31/tabletEnteroguard · 10 tabletMackenzie Pharmaceuticals · MRP ₹193.12
  11. ₹19.41/tabletRifakem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹194.05
  12. ₹19.69/tabletRifaristo · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹196.87
  13. ₹19.69/tabletSafgut · 10 tabletSaf Fermion · MRP ₹196.88
  14. ₹19.81/tabletRifaclean · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹198.05
  15. ₹19.85/tabletRifasmart · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹198.51
  16. ₹19.85/tabletRifastop · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹198.51
  17. ₹19.85/tabletRifigon · 10 tabletErgos Life Sciences · MRP ₹198.52
  18. ₹19.97/tabletFaxicad · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹199.69
  19. ₹20.62/tabletRexigut · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹206.20
  20. ₹20.64/tabletRifaset · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹206.44
  21. ₹21.00/tabletRefaxima · 10 tabletCratus Life Care · MRP ₹210.00
  22. ₹21.60/tabletSibocure · 10 tabletSaffron Formulations · MRP ₹216.00
  23. ₹21.88/tabletDirifa · 10 tabletAbbott India · MRP ₹218.81
  24. ₹23.03/tabletCiboz · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹230.34
  25. ₹23.20/tabletRafle · 10 tabletAlembic · MRP ₹232.03
  26. ₹23.29/tabletRifarex · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹232.88
  27. ₹23.40/tabletZorifax · 10 tabletZorvia Healthcare · MRP ₹234.00
  28. ₹23.44/tabletRifabet · 10 tabletFDC · MRP ₹234.38
  29. ₹23.70/tabletRifaximax · 10 tabletZuventus Healthcare · MRP ₹236.95
  30. ₹23.91/tabletRifaxigyl · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹239.06
  31. ₹23.98/tabletRifafix · 10 tabletLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹239.81
  32. ₹24.41/tabletIbs Free · 10 tabletManeesh Pharmaceuticals · MRP ₹244.05
  33. ₹24.42/tabletZimigut · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹244.22
  34. ₹25.20/tabletRifnimx · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹252.00
  35. ₹25.70/tabletRifagut · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹257.00
  36. ₹25.94/tabletSibofix · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹259.35
  37. ₹26.00/tabletRonyrifa · 10 tabletRonyd Health Care · MRP ₹260.00
  38. ₹27.42/tabletTorfix · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹274.17
  39. ₹29.29/tabletRcifax · 10 tabletLupin · MRP ₹292.85

Rifaximin Suspension 100 mg

5 packs, ₹1.85 to ₹3.94 per ml.

  1. ₹1.85/mlRifagut · 200 ml suspensionSun Pharma Laboratories · MRP ₹370.31
  2. ₹1.98/mlRcifax · 200 ml suspensionLupin · MRP ₹395.00
  3. ₹2.89/mlRifaset · 60 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹173.25
  4. ₹3.57/mlRifaximax · 60 ml suspensionZuventus Healthcare · MRP ₹214.25
  5. ₹3.94/mlRcifax · 60 ml suspensionLupin · MRP ₹236.50

Rifaximin Syrup 100 mg

1 pack, ₹2.86 per ml.

  1. ₹2.86/mlGifaxin · 60 ml syrupAristo Pharmaceuticals · MRP ₹171.56

Rifaximin Capsule 336 mg

1 pack, ₹48.00 per capsule.

  1. ₹48.00/capsuleGutwin · 10 capsuleWin-Medicare · MRP ₹480.00

Rifaximin Tablet ER 400 mg

1 pack, ₹46.21 per tablet.

  1. ₹46.21/tabletRafle · 10 tablet erAlembic · MRP ₹462.09

Rifaximin Tablet

1 pack, ₹39.36 per tablet.

  1. ₹39.36/tabletRifaset · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹393.61

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.