Medicines / Molecules / Ranitidine
RanitidineEvery pack, by price.
84 packs of Ranitidine on NPPA's price list for July 2026: 53 brands from 33 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 84
- Brands
- 53
- Companies
- 33
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 84
Packs, lowest price per unit first
Ranitidine Tablet 150 mg
36 packs, ₹0.48 to ₹3.75 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹0.48/tabletRantinol · 15 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹7.15
- ₹0.50/tabletVontac · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹5.02
- ₹0.52/tabletLantac · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹5.21
- ₹0.53/tabletRantime (Elder Projects) · 15 tabletElder Projects · MRP ₹8.00
- ₹0.54/tabletLantac · 200 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹107.50
- ₹0.54/tabletRafilon · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹5.37
- ₹0.54/tabletRafilon · 30 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹16.25
- ₹0.55/tabletRanitas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹5.53
- ₹0.65/tabletConsec · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹6.50
- ₹0.69/tabletRanbro · 10 tabletAr-Ex Laboratories · MRP ₹6.90
- ₹0.75/tabletPeptac(mpn) · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹7.53
- ₹0.91/tabletZinetac · 30 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹27.29
The other 24 by price per tablet
- ₹1.25/tabletRenitab · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹12.51
- ₹1.28/tabletMonorin · 30 tabletAlembic · MRP ₹38.32
- ₹1.28/tabletPeploc · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹12.79
- ₹1.36/tabletRaspar · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹13.59
- ₹1.36/tabletZintec (Eld) · 20 tabletElder Labs · MRP ₹27.29
- ₹1.37/tabletMonoloc · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹13.66
- ₹1.39/tabletZynol · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹13.90
- ₹1.54/tabletHistac · 30 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹46.17
- ₹1.55/tabletOmeeran · 30 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹46.41
- ₹1.68/tabletAciloc · 30 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹50.44
- ₹1.69/tabletOmee · 30 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹50.60
- ₹1.70/tabletBintac · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹17.01
- ₹1.70/tabletR-Loc · 30 tabletZydus Healthcare · MRP ₹51.05
- ₹1.70/tabletRanitin · 40 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹68.00
- ₹1.72/tabletNilcer · 10 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹17.15
- ₹1.85/tabletRanitidine(zyd) · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹18.48
- ₹1.88/tabletRanimost · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹18.75
- ₹2.00/tabletRanikul · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹20.00
- ₹2.06/tabletRantop · 30 tabletAristo Laboratories · MRP ₹61.78
- ₹2.27/tabletRanitin · 30 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹68.00
- ₹2.58/tabletRanipoint · 30 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹77.33
- ₹2.81/tabletTidacd · 20 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹56.25
- ₹3.50/tabletOritec · 10 tabletOrison Pharmaceuticals · MRP ₹35.00
- ₹3.75/tabletRanitidine (Jagsonpal) · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹37.50
Ranitidine Injection 25 mg
11 packs, ₹1.65 to ₹5.00 per ml.
- ₹1.65/mlLantac · 2 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹3.30
- ₹1.69/mlMonoloc · 2 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹3.37
- ₹1.70/mlRetiva · 2 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹3.40
- ₹3.00/mlRanitidine (Mankind) · 2 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹6.00
- ₹3.01/mlZinetac · 2 ml injectionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹6.02
- ₹3.28/mlRanitas · 2 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹6.56
- ₹3.28/mlRanloc · 2 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹6.56
- ₹3.41/mlGaspaz · 2 ml injectionBiological E · MRP ₹6.81
- ₹3.70/mlAciloc · 2 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹7.40
- ₹3.73/mlBintac · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹7.45
- ₹5.00/mlRantime · 2 ml injectionElder Projects · MRP ₹10.00
Ranitidine Tablet 300 mg
11 packs, ₹1.58 to ₹8.19 per tablet.
- ₹1.58/tabletRanitin · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹15.80
- ₹1.74/tabletRanitidine (Jagsonpal) · 10 tabletJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹17.35
- ₹1.79/tabletMonorin · 10 tabletAlembic · MRP ₹17.86
- ₹1.81/tabletR-Loc · 15 tabletZydus Healthcare · MRP ₹27.20
- ₹2.18/tabletHistac · 20 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹43.59
- ₹2.30/tabletZinetac · 10 tabletGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹23.00
- ₹2.60/tabletRanitin · 20 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹52.00
- ₹3.08/tabletAciloc · 20 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹61.60
- ₹3.70/tabletRantop · 10 tabletAristo Laboratories · MRP ₹37.03
- ₹5.10/tabletHytide RD · 30 tabletEmbiotic Lab · MRP ₹153.00
- ₹8.19/tabletRantac OD · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹81.92
Ranitidine Syrup 75 mg
9 packs, ₹0.93 to ₹1.83 per ml.
- ₹0.93/mlRanimost · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹93.00
- ₹1.04/mlRanidom · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹103.63
- ₹1.15/mlRetiva · 100 ml syrupLeeford Healthcare · MRP ₹115.00
- ₹1.28/mlRantop · 100 ml syrupAristo Laboratories · MRP ₹128.00
- ₹1.48/mlJunior Raniciz · 100 ml syrupCipla · MRP ₹147.87
- ₹1.50/mlPeptiran · 100 ml syrupAjanta Pharma · MRP ₹150.00
- ₹1.58/mlOmeeran · 100 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹158.40
- ₹1.83/mlRantac · 100 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹183.23
- ₹1.83/mlRantac · 30 ml syrupJB Chemicals · MRP ₹54.97
Ranitidine Injection 50 mg
8 packs, ₹1.74 to ₹9.38 per ml.
- ₹1.74/mlRanitidine(glaxo) · 2 ml injectionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹3.48
- ₹3.11/mlGertac · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹6.21
- ₹3.38/mlHistac · 2 ml injectionRanbaxy Laboratories · MRP ₹6.75
- ₹3.41/mlPeploc · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹6.82
- ₹3.71/mlRanitin · 2 ml injectionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹7.42
- ₹3.74/mlR-Loc · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹7.48
- ₹3.74/mlRantac · 2 ml injectionJB Chemicals · MRP ₹7.48
- ₹9.38/mlRantop · 2 ml injectionAristo Laboratories · MRP ₹18.75
Ranitidine Tablet 40 mg
2 packs, ₹0.20 to ₹10.13 per tablet.
- ₹0.20/tabletOzotac · 20 tabletOzone Pharmaceuticals · MRP ₹4.06
- ₹10.13/tabletEsiloc Fast · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹101.25
Ranitidine Syrup 150 mg
1 pack, ₹1.65 per ml.
- ₹1.65/mlAciloc Only · 100 ml syrupCadila Pharmaceuticals · MRP ₹164.53
Ranitidine Syrup
1 pack, ₹0.97 per ml.
- ₹0.97/mlChilkul Junior · 100 ml syrupAptus Pharma · MRP ₹96.90
Ranitidine Capsule 20 mg
1 pack, ₹0.69 per capsule.
- ₹0.69/capsuleRancet · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹6.87
Ranitidine Injection 20 mg
1 pack, ₹3.48 per injection.
- ₹3.48/injectionRanitidine (Jagsonpal) · 1 injectionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹3.48
Ranitidine Injection 150 mg
1 pack, ₹79.50 per ml.
- ₹79.50/mlRanizac · 2 ml injectionParenteral Drugs (India) · MRP ₹159.00
Ranitidine Capsule 150 mg
1 pack, ₹12.75 per capsule.
- ₹12.75/capsuleRdinxt · 10 capsuleHelios Pharmaceuticals · MRP ₹127.50
Ranitidine Tablet
1 pack, ₹1.27 per tablet.
- ₹1.27/tabletRetiva · 30 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹38.00
Companies marketing it
- Zydus9 packs
- Cadila Pharmaceuticals5 packs
- Intas5 packs
- Alkem5 packs
- Torrent Pharmaceuticals5 packs
- Jagsonpal Pharmaceuticals4 packs
- Sun Pharma4 packs
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals4 packs
- JB Chemicals4 packs
- Aristo4 packs
- Laborate Pharmaceutical3 packs
- Mankind3 packs
- Smart Laboratories3 packs
- Leeford Healthcare3 packs
- Alembic2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Elder Projects2 packs
- Micro Labs2 packs
- Aptus Pharma1 pack
- Biological E1 pack
- Embiotic Lab1 pack
- Cipla1 pack
- Troikaa Pharmaceuticals1 pack
- Orison Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.