Medicines / Molecules / Racecadotril
RacecadotrilEvery pack, by price.
36 packs of Racecadotril on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 16 companies, in 16 forms and strengths.
- Packs
- 36
- Brands
- 21
- Companies
- 16
- Forms and strengths
- 16
- Price-controlled packs
- 0 of 36
Packs, lowest price per unit first
Racecadotril Capsule 100 mg
12 packs, ₹3.00 to ₹32.29 per capsule.
- ₹3.00/capsuleDaiagon · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹30.00
- ₹7.00/capsuleRacex · 10 capsuleZee Laboratories · MRP ₹70.00
- ₹8.20/capsuleNormet-R · 10 capsuleEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹81.96
- ₹9.30/capsuleRacebrek · 10 capsuleSmart Laboratories · MRP ₹93.00
- ₹10.09/capsuleRaceloc · 10 capsuleIntra Labs · MRP ₹100.91
- ₹12.80/capsuleAD · 10 capsuleHetero Healthcare · MRP ₹128.00
- ₹14.90/capsuleLeedott · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹149.00
- ₹15.50/capsuleRalop · 10 capsuleBueno Salud Care India · MRP ₹155.00
- ₹16.17/capsuleEnuff · 10 capsuleHetero Healthcare · MRP ₹161.65
- ₹20.89/capsuleRacedot · 6 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹125.34
- ₹30.46/capsuleZedott · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹304.59
- ₹32.29/capsuleRedotil · 15 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹484.42
Racecadotril Sachet 10 mg
4 packs, ₹13.50 to ₹23.76 per g.
- ₹13.50/gAD · 1 gm sachetHetero Healthcare · MRP ₹13.50
- ₹14.75/gEnuff · 1 gm sachetHetero Healthcare · MRP ₹14.75
- ₹16.97/gRedotil · 1 gm sachetDr. Reddys Laboratories · MRP ₹16.97
- ₹23.76/gZedott · 1 gm sachetTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹23.76
Racecadotril Tablet DT 10 mg
2 packs, ₹4.00 to ₹10.04 per tablet.
- ₹4.00/tabletEnuff · 10 tablet dtHetero Healthcare · MRP ₹40.00
- ₹10.04/tabletZedott · 10 tablet dtTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹100.40
Racecadotril Tablet
2 packs, ₹5.63 to ₹14.06 per tablet.
- ₹5.63/tabletLeedott RC · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹56.25
- ₹14.06/tabletLoochek · 10 tabletSeagull Pharma · MRP ₹140.63
Racecadotril Syrup
2 packs, ₹1.17 to ₹1.35 per ml.
- ₹1.17/mlRale · 60 ml syrupWens Pharma · MRP ₹70.31
- ₹1.35/mlLoochek · 60 ml syrupSeagull Pharma · MRP ₹81.00
Racecadotril Tablet 100 mg
2 packs, ₹8.00 to ₹9.95 per tablet.
- ₹8.00/tabletRadotil · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹80.00
- ₹9.95/tabletRacaril · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹99.50
Racecadotril Capsule
2 packs, ₹9.88 to ₹31.00 per capsule.
- ₹9.88/capsuleRectrol · 10 capsuleOlcare · MRP ₹98.81
- ₹31.00/capsuleRacebase A · 4 capsuleBestochem Formulations · MRP ₹124.00
Racecadotril Syrup 15 mg
2 packs, ₹2.40 to ₹2.80 per ml.
- ₹2.40/mlRalop · 60 ml syrupBueno Salud Care India · MRP ₹144.00
- ₹2.80/mlRalop · 30 ml syrupBueno Salud Care India · MRP ₹84.00
Racecadotril Sachet
1 pack, ₹23.00 per g.
- ₹23.00/gDaiagon · 1 gm sachetLeeford Healthcare · MRP ₹23.00
Racecadotril Oral Powder 30 mg
1 pack, ₹5.60 per g.
- ₹5.60/gEnuff · 3 gm oral powderHetero Healthcare · MRP ₹16.80
Racecadotril Sachet 10 gm
1 pack, ₹25.00 per g.
- ₹25.00/gLeedott · 1 gm sachetLeeford Healthcare · MRP ₹25.00
Racecadotril Syrup 10 mg
1 pack, ₹1.80 per ml.
- ₹1.80/mlLoochek · 30 ml syrupSeagull Pharma · MRP ₹54.00
Racecadotril Sachet 30 mg
1 pack, ₹20.65 per g.
- ₹20.65/gNormet T · 3 gm sachetEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹61.96
Racecadotril Oral Powder 15 mg
1 pack, ₹11.28 per g.
- ₹11.28/gRacigyl · 1 gm oral powderMankind Pharmaceuticals · MRP ₹11.28
Racecadotril Suspension
1 pack, ₹2.03 per ml.
- ₹2.03/mlRale · 30 ml suspensionWens Pharma · MRP ₹61.00
Racecadotril Tablet DT 30 mg
1 pack, ₹17.52 per tablet.
- ₹17.52/tabletZedott · 10 tablet dtTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹175.20
Companies marketing it
- Hetero6 packs
- Leeford Healthcare5 packs
- Torrent Pharmaceuticals4 packs
- Seagull Pharma3 packs
- Dr. Reddy's3 packs
- Bueno Salud Care India3 packs
- Emcure2 packs
- Wens Pharma2 packs
- East West Pharma1 pack
- Bestochem Formulations1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Intra Labs1 pack
- Zee Laboratories1 pack
- Mankind1 pack
- Olcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.