Medicines / Molecules / Quinine
QuinineEvery pack, by price.
21 packs of Quinine on NPPA's price list for July 2026: 11 brands from 10 companies, in 10 forms and strengths.
- Packs
- 21
- Brands
- 11
- Companies
- 10
- Forms and strengths
- 10
- Price-controlled packs
- 9 of 21
Packs, lowest price per unit first
Quinine Tablet 300 mg
7 packs, ₹4.20 to ₹6.04 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹5.79 per tablet.
- ₹4.20/tabletKwinil · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹42.00
- ₹5.29/tabletQinet · 10 tabletBennet Pharmaceuticals · MRP ₹52.92
- ₹5.29/tabletQuininga(ing) · 10 tabletInga Laboratories · MRP ₹52.92
- ₹5.88/tabletQueenolar · 10 tabletLark Laboratories · MRP ₹58.80
- ₹6.04/tabletCinkona · 10 tabletIpca Laboratories · MRP ₹60.38
- ₹6.04/tabletQst EC · 10 tabletMCW Healthcare · MRP ₹60.35
- ₹6.04/tabletRez Q · 10 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹60.38
Quinine Suspension 150 mg
3 packs, ₹1.19 to ₹1.61 per ml.
- ₹1.19/mlQsm · 60 ml suspensionLeben Laboratories · MRP ₹71.50
- ₹1.19/mlQst · 60 ml suspensionMCW Healthcare · MRP ₹71.50
- ₹1.61/mlCinkona · 60 ml suspensionIpca Laboratories · MRP ₹96.45
Quinine Tablet 100 mg
3 packs, ₹3.00 to ₹8.02 per tablet.
- ₹3.00/tabletQst EC · 10 tabletMCW Healthcare · MRP ₹30.00
- ₹6.35/tabletRadiant · 10 tabletMcastro Pharma · MRP ₹63.50
- ₹8.02/tabletRez Q · 10 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹80.20
Quinine Injection 300 mg
2 packs, ₹9.98 to ₹10.01 per ml. Price-controlled: ceiling ₹9.73 per ml.
- ₹9.98/mlRez Q · 2 ml injectionShreya Life Sciences · MRP ₹19.95
- ₹10.01/mlCinkona · 2 ml injectionIpca Laboratories · MRP ₹20.01
Quinine Oral Liquid 300 mg
1 pack, ₹2.10 per ml.
- ₹2.10/mlJuri-Tap · 30 ml oral liquidDabur India · MRP ₹63.00
Quinine Syrup 150 mg
1 pack, ₹1.16 per ml.
- ₹1.16/mlQinet · 60 ml syrupBennet Pharmaceuticals · MRP ₹69.50
Quinine Tablet 600 mg
1 pack, ₹11.40 per tablet.
- ₹11.40/tabletQst EC · 10 tabletMCW Healthcare · MRP ₹114.00
Quinine Tablet 150 mg
1 pack, ₹6.72 per tablet.
- ₹6.72/tabletQueenolar · 10 tabletLark Laboratories · MRP ₹67.20
Quinine Suspension 50 mg
1 pack, ₹3.00 per ml.
- ₹3.00/mlQueenolar · 30 ml suspensionLark Laboratories · MRP ₹90.00
Quinine Suspension 100 mg
1 pack, ₹2.68 per ml.
- ₹2.68/mlRez Q · 60 ml suspensionShreya Life Sciences · MRP ₹161.00
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Injection 300 mg · ceiling 9.73 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 300 mg · ceiling 5.79 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- MCW Healthcare4 packs
- Shreya Life Sciences4 packs
- Ipca Laboratories3 packs
- Lark Laboratories3 packs
- Bennet Pharmaceuticals2 packs
- Dabur India1 pack
- Intas1 pack
- Leben Laboratories1 pack
- Inga Laboratories1 pack
- Mcastro Pharma1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.