Medicines / Molecules / Propylene Glycol

Propylene GlycolEvery pack, by price.

5 packs of Propylene Glycol on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 4 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
5
Brands
4
Companies
4
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 5

Packs, lowest price per unit first

Propylene Glycol Eye Drops

2 packs, ₹19.85 to ₹37.13 per ml.

  1. ₹19.85/mlHaloeye · 10 ml eye dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹198.52
  2. ₹37.13/mlHaloeye · 10 ml eye dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹371.25

Propylene Glycol Gel

1 pack, ₹6.33 per g.

  1. ₹6.33/gAlite Acne · 15 gm gelLeeford Healthcare · MRP ₹95.00

Propylene Glycol Cream

1 pack, ₹10.42 per g.

  1. ₹10.42/gEumelan · 15 gm creamEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹156.25

Propylene Glycol Cream 15 mg

1 pack, ₹3.20 per g.

  1. ₹3.20/gToplee · 50 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹160.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.