Medicines / Molecules / Probiotics + Multivitamins + Minerals
Probiotics + Multivitamins + MineralsEvery pack, by price.
27 packs of Probiotics + Multivitamins + Minerals on NPPA's price list for July 2026: 21 brands from 17 companies, in 9 forms and strengths.
- Packs
- 27
- Brands
- 21
- Companies
- 17
- Forms and strengths
- 9
- Price-controlled packs
- 0 of 27
Packs, lowest price per unit first
Probiotics + Multivitamins + Minerals Capsule
14 packs, ₹2.76 to ₹29.31 per capsule. The 12 lowest per capsule come first.
- ₹2.76/capsuleLactobex Plus · 10 capsuleShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹27.62
- ₹2.92/capsuleZinclac · 10 capsuleEast West Pharma · MRP ₹29.19
- ₹5.98/capsuleRinifol · 10 capsuleElan Pharma(india) · MRP ₹59.80
- ₹6.13/capsuleRinifol · 15 capsuleElan Pharma(india) · MRP ₹91.88
- ₹7.20/capsuleLactovit · 15 capsuleStrides Shasun · MRP ₹108.00
- ₹7.99/capsuleBecelac · 15 capsuleDr. Reddys Laboratories · MRP ₹119.87
- ₹10.78/capsuleBeplex LZ · 10 capsuleLupin · MRP ₹107.75
- ₹14.00/capsuleGeribact · 10 capsuleGerrysun Pharmaceuticals · MRP ₹140.00
- ₹14.94/capsuleEntasafe · 15 capsuleAlniche Life Sciences · MRP ₹224.06
- ₹18.64/capsuleImusmile Pro · 15 capsuleCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹279.66
- ₹19.00/capsuleFolcovit · 10 capsuleEskag Pharma · MRP ₹190.00
- ₹26.53/capsuleBildmune · 15 capsuleLupin · MRP ₹398.00
The other 2 by price per capsule
- ₹27.65/capsuleAmicolon · 10 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹276.48
- ₹29.31/capsuleColonise MV · 10 capsuleTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹293.05
Probiotics + Multivitamins + Minerals Tablet
4 packs, ₹5.06 to ₹26.69 per tablet.
- ₹5.06/tabletRinifol · 10 tabletElan Pharma(india) · MRP ₹50.62
- ₹6.21/tabletEnzyvitan · 10 tabletWest Coast Pharma Works · MRP ₹62.06
- ₹13.00/tabletLactovit Plus · 10 tabletStrides Shasun · MRP ₹130.00
- ₹26.69/tabletUtivax CD · 10 tabletPharmanova · MRP ₹266.94
Probiotics + Multivitamins + Minerals Dry Syrup
3 packs, ₹1.22 to ₹1.65 per ml.
- ₹1.22/mlFlora BC · 60 ml dry syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹73.05
- ₹1.47/mlLactovit · 60 ml dry syrupStrides Shasun · MRP ₹88.00
- ₹1.65/mlPogozyme · 60 ml dry syrupKloster Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
Probiotics + Multivitamins + Minerals Sachet
1 pack, ₹390.00 per g.
Probiotics + Multivitamins + Minerals Tablet DT
1 pack, ₹19.25 per tablet.
- ₹19.25/tabletFolcovit · 15 tablet dtEskag Pharma · MRP ₹288.80
Probiotics + Multivitamins + Minerals Softgel Capsule
1 pack, ₹16.00 per unit.
- ₹16.00/unitGeomax 4G SG · 10 softgel capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹160.00
Probiotics + Multivitamins + Minerals Syrup
1 pack, ₹1.46 per ml.
- ₹1.46/mlRinifol · 60 ml syrupElan Pharma(india) · MRP ₹87.50
Probiotics + Multivitamins + Minerals Dry Syrup 15 mg
1 pack, ₹1.95 per ml.
- ₹1.95/mlRinifol Z · 60 ml dry syrupElan Pharma(india) · MRP ₹117.19
Probiotics + Multivitamins + Minerals Tablet DT 120 miu
1 pack, ₹6.89 per tablet.
- ₹6.89/tabletVizylac · 10 tablet dtTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹68.85
Companies marketing it
- Elan Pharma(india)5 packs
- Lupin3 packs
- Strides3 packs
- Torrent Pharmaceuticals2 packs
- Eskag Pharma2 packs
- Abbott1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
- Alniche Life Sciences1 pack
- West Coast Pharma Works1 pack
- Mankind1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Gerrysun Pharmaceuticals1 pack
- Centaur Pharmaceuticals1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
- Kloster Pharmaceuticals1 pack
- Pharmanova1 pack
- East West Pharma1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.