Medicines / Molecules / Prednisolone

PrednisoloneEvery pack, by price.

80 packs of Prednisolone on NPPA's price list for July 2026: 49 brands from 39 companies, in 28 forms and strengths.

Packs
80
Brands
49
Companies
39
Forms and strengths
28
Price-controlled packs
40 of 80

Packs, lowest price per unit first

Prednisolone Eye Drops 1 %

13 packs, ₹5.23 to ₹22.50 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹5.23/mlPredly · 5 ml eye dropsIndswift Laboratories · MRP ₹26.16
  2. ₹5.90/mlPredira · 10 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹59.00
  3. ₹6.05/mlPcort (Pharmtak) · 5 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹30.23
  4. ₹6.10/mlP Lone (Syntho) · 5 ml eye dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹30.50
  5. ₹6.10/mlSenzpred · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹61.00
  6. ₹6.10/mlVigopred · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹61.00
  7. ₹6.15/mlPredace · 10 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹61.50
  8. ₹6.19/mlPred Forte · 10 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹61.91
  9. ₹6.24/mlPesilone · 10 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹62.35
  10. ₹8.00/mlAquapred · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹40.00
  11. ₹9.71/mlPredone · 2.5 ml eye dropsCipla · MRP ₹29.14
  12. ₹12.10/mlRaycort · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹60.48
The other 1 by price per ml
  1. ₹22.50/mlNayanpred · 5 ml eye dropsChethana Pharmaceuticals · MRP ₹112.50

Prednisolone Tablet 10 mg

12 packs, ₹0.65 to ₹3.40 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.23 per tablet.

  1. ₹0.65/tabletNucort · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹6.46
  2. ₹0.70/tabletHisolone · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹7.00
  3. ₹1.12/tabletPcort (Pharmtak) · 10 tabletPharmtak · MRP ₹11.23
  4. ₹1.28/tabletActicort · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹12.81
  5. ₹1.28/tabletDelsone · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹12.81
  6. ₹1.28/tabletEmsolone · 20 tabletMedopharm · MRP ₹25.50
  7. ₹1.28/tabletPredilab · 10 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹12.80
  8. ₹1.28/tabletPredniheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹12.80
  9. ₹1.29/tabletOmnacortil · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹12.88
  10. ₹1.29/tabletVentocortil · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹12.91
  11. ₹2.53/tabletPrednisolone (Wyeth) · 10 tabletPfizer · MRP ₹25.31
  12. ₹3.40/tabletNiseflo · 10 tabletThyone Health Care · MRP ₹34.00

Prednisolone Tablet 5 mg

9 packs, ₹0.72 to ₹3.00 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹0.69 per tablet.

  1. ₹0.72/tabletActicort · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹7.24
  2. ₹0.72/tabletDelsone · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹7.24
  3. ₹0.72/tabletOmnacortil · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹7.23
  4. ₹0.72/tabletPredniheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹7.23
  5. ₹0.72/tabletVentocortil · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹7.24
  6. ₹0.73/tabletEmsolone · 20 tabletMedopharm · MRP ₹14.50
  7. ₹0.77/tabletPredilab · 15 tabletLaborate Pharmaceutical · MRP ₹11.58
  8. ₹1.60/tabletPrednisolone (Wyeth) · 10 tabletPfizer · MRP ₹16.00
  9. ₹3.00/tabletPrednisolone (Orison) · 100 tabletOrison Pharmaceuticals · MRP ₹300.00

Prednisolone Tablet 20 mg

7 packs, ₹1.63 to ₹5.98 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹2.46 per tablet.

  1. ₹1.63/tabletVentocortil · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹16.30
  2. ₹2.28/tabletPcort (Pharmtak) · 10 tabletPharmtak · MRP ₹22.77
  3. ₹2.56/tabletActicort · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹25.61
  4. ₹2.56/tabletDelsone · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹25.62
  5. ₹2.56/tabletOmnacortil · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹25.61
  6. ₹2.56/tabletPredniheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹25.55
  7. ₹5.98/tabletNiseflo · 10 tabletThyone Health Care · MRP ₹59.83

Prednisolone Eye Drops 10 mg

4 packs, ₹3.00 to ₹6.15 per ml.

  1. ₹3.00/mlCatapred · 10 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹30.00
  2. ₹3.25/mlCortinix · 10 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹32.50
  3. ₹3.70/mlPredsol · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹37.00
  4. ₹6.15/mlPredmet · 10 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹61.53

Prednisolone Tablet 40 mg

4 packs, ₹2.63 to ₹3.66 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹3.49 per tablet.

  1. ₹2.63/tabletPredicort · 10 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹26.25
  2. ₹3.16/tabletPredniheal · 10 tabletHealing Pharma India · MRP ₹31.63
  3. ₹3.38/tabletPcort (Pharmtak) · 10 tabletPharmtak · MRP ₹33.75
  4. ₹3.66/tabletOmnacortil · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹36.62

Prednisolone Drops 1 %

4 packs, ₹4.52 to ₹18.60 per ml. Price-controlled: ceiling ₹5.90 per ml.

  1. ₹4.52/mlPreds · 5 ml dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹22.62
  2. ₹9.07/mlPredeye · 10 ml dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹90.72
  3. ₹12.30/mlPredace · 5 ml dropsMicro Labs · MRP ₹61.50
  4. ₹18.60/mlPredinsolne · 5 ml dropsSunways (India) · MRP ₹93.00

Prednisolone Tablet

3 packs, ₹5.06 to ₹43.67 per tablet.

  1. ₹5.06/tabletPR1 · 10 tabletSain Medicaments · MRP ₹50.63
  2. ₹6.09/tabletPR2 · 10 tabletSain Medicaments · MRP ₹60.94
  3. ₹43.67/tabletImmupress D30 · 6 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹262.03

Prednisolone Eye Drops

3 packs, ₹3.29 to ₹6.00 per ml.

  1. ₹3.29/mlZivipred · 10 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹32.87
  2. ₹5.90/mlPredina · 10 ml eye dropsHis Eyeness Opthalmics · MRP ₹59.00
  3. ₹6.00/mlTrupred · 10 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹60.00

Prednisolone Syrup 5 mg

2 packs, ₹0.52 to ₹0.57 per ml.

  1. ₹0.52/mlKidpred · 60 ml syrupAbbott Healthcare · MRP ₹31.40
  2. ₹0.57/mlBesone · 60 ml syrupBestochem Formulations · MRP ₹34.00

Prednisolone Suspension 5 mg

2 packs, ₹0.52 to ₹2.30 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.50 per ml.

  1. ₹0.52/mlOmnacortil · 60 ml suspensionMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹31.39
  2. ₹2.30/mlImmupress · 30 ml suspensionSymbiotic Drugs · MRP ₹69.09

Prednisolone Vial 1000 mg

1 pack, ₹1,799 per vial.

  1. ₹1,799/vialAkusol · 1 vialAkumentis Healthcare · MRP ₹1,799

Prednisolone Vial 125 mg

1 pack, ₹405.00 per vial.

  1. ₹405.00/vialAkusol · 1 vialAkumentis Healthcare · MRP ₹405.00

Prednisolone Vial 40 mg

1 pack, ₹48.78 per vial.

  1. ₹48.78/vialAkusol · 1 vialAkumentis Healthcare · MRP ₹48.78

Prednisolone Vial 500 mg

1 pack, ₹820.31 per vial.

  1. ₹820.31/vialAkusol · 1 vialAkumentis Healthcare · MRP ₹820.31

Prednisolone Tablet 6 mg

1 pack, ₹10.67 per tablet.

  1. ₹10.67/tabletImmupress D6 · 6 tabletSymbiotic Drugs · MRP ₹64.00

Prednisolone Tablet 2.5 mg

1 pack, ₹1.14 per tablet.

  1. ₹1.14/tabletOmnacortil · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹11.39

Prednisolone Tablet 30 mg

1 pack, ₹8.36 per tablet.

  1. ₹8.36/tabletOmnacortil · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹83.57

Prednisolone Drops 5 mg

1 pack, ₹5.00 per ml.

  1. ₹5.00/mlOmnacortil · 10 ml dropsMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹50.00

Prednisolone Syrup 15 mg

1 pack, ₹0.91 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.88 per ml.

  1. ₹0.91/mlOmnacortil Forte · 60 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹54.80

Prednisolone Drops 0.12 %

1 pack, ₹11.29 per ml.

  1. ₹11.29/mlPredace LD · 5 ml dropsMicro Labs · MRP ₹56.44

Prednisolone Tablet 4 mg

1 pack, ₹5.57 per tablet.

  1. ₹5.57/tabletPredicort · 10 tabletMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹55.65

Prednisolone Tablet 16 mg

1 pack, ₹10.31 per tablet.

  1. ₹10.31/tabletPredly · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹103.13

Prednisolone Injection 40 mg

1 pack, ₹41.75 per injection.

  1. ₹41.75/injectionPrednolone · 1 injectionLupin · MRP ₹41.75

Prednisolone Drops 10 mg

1 pack, ₹6.08 per ml.

  1. ₹6.08/mlPredplus · 10 ml dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹60.80

Prednisolone Tablet DT 10 mg

1 pack, ₹1.27 per tablet.

  1. ₹1.27/tabletWysolone · 15 tablet dtPfizer · MRP ₹19.02

Prednisolone Tablet DT 20 mg

1 pack, ₹2.55 per tablet.

  1. ₹2.55/tabletWysolone · 15 tablet dtPfizer · MRP ₹38.24

Prednisolone Tablet DT 5 mg

1 pack, ₹0.72 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹0.68 per tablet.

  1. ₹0.72/tabletWysolone · 15 tablet dtPfizer · MRP ₹10.82

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Tablet 10 mg · ceiling 1.23 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Oral Liquid 15 mg/ 5 ml · ceiling 0.88 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Drops 1 % · ceiling 5.90 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Injection 20 mg/ 2 ml · ceiling 4.57 ₹ (1 ML)Order S.O. 1581(E)
  5. 25 Mar 2026Tablet 20 mg · ceiling 2.46 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  6. 25 Mar 2026Tablet 40 mg · ceiling 3.49 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  7. 25 Mar 2026Suspension 5 mg · ceiling 0.50 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  8. 25 Mar 2026Tablet 5 mg · ceiling 0.69 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.