Medicines / Molecules / Povidone Iodine

Povidone IodineEvery pack, by price.

265 packs of Povidone Iodine on NPPA's price list for July 2026: 101 brands from 75 companies, in 46 forms and strengths.

Packs
265
Brands
101
Companies
75
Forms and strengths
46
Price-controlled packs
53 of 265

Packs, lowest price per unit first

Povidone Iodine Ointment 5 %

51 packs, ₹0.29 to ₹6.57 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹0.29/gAldine(alkem) · 250 gm ointmentAlkem Laboratories · MRP ₹72.50
  2. ₹0.46/gTroydine · 250 gm ointmentTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹115.62
  3. ₹0.52/gLupidine · 125 gm ointmentLupin · MRP ₹65.32
  4. ₹0.68/gPoviderm(jag) · 20 gm ointmentJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹13.52
  5. ₹0.72/gBectodine · 250 gm ointmentRanbaxy Laboratories · MRP ₹179.70
  6. ₹0.75/gLabodine · 20 gm ointmentLaborate Pharmaceutical · MRP ₹15.00
  7. ₹0.78/gIntadine · 250 gm ointmentIntas Pharmaceuticals · MRP ₹194.40
  8. ₹0.79/gZylo P · 125 gm ointmentLeben Laboratories · MRP ₹99.00
  9. ₹0.81/gPovirex · 20 gm ointmentLaborate Pharmaceutical · MRP ₹16.25
  10. ₹0.90/gBiodine · 250 gm ointmentZydus Healthcare · MRP ₹225.00
  11. ₹0.92/gPovidine · 15 gm ointmentStadmed · MRP ₹13.75
  12. ₹1.29/gNicodine · 250 gm ointmentAbbott Healthcare · MRP ₹322.82
The other 39 by price per g
  1. ₹1.63/gGlentadine · 10 gm ointmentGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹16.25
  2. ₹1.67/gEnodine · 15 gm ointmentEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹25.00
  3. ₹1.70/gCipladine · 125 gm ointmentCipla · MRP ₹212.12
  4. ₹1.80/gOldine · 25 gm ointmentOlcare · MRP ₹45.00
  5. ₹1.81/gAldine(alkem) · 15 gm ointmentAlkem Laboratories · MRP ₹27.15
  6. ₹1.84/gProvidine · 15 gm ointmentUniversal Twin Labs · MRP ₹27.60
  7. ₹1.85/gCidadin · 10 gm ointmentWings Pharmaceuticals · MRP ₹18.48
  8. ₹1.86/gCidadin · 20 gm ointmentWings Pharmaceuticals · MRP ₹37.13
  9. ₹1.91/gPuridine (Micro) · 15 gm ointmentMicro Labs · MRP ₹28.65
  10. ₹1.97/gCipladine · 250 gm ointmentCipla · MRP ₹493.42
  11. ₹2.10/gUnidine · 20 gm ointmentTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹42.03
  12. ₹2.16/gZuvendine · 20 gm ointmentZuventus Healthcare · MRP ₹43.10
  13. ₹2.28/gLupidine · 15 gm ointmentLupin · MRP ₹34.15
  14. ₹2.28/gLupidine · 20 gm ointmentLupin · MRP ₹45.61
  15. ₹2.32/gAntidon · 15 gm ointmentFranklin Laboratories (India) · MRP ₹34.80
  16. ₹2.33/gWokadine · 10 gm ointmentCorona · MRP ₹23.30
  17. ₹2.33/gWokadine · 20 gm ointmentCorona · MRP ₹46.60
  18. ₹2.34/gWokadine · 125 gm ointmentCorona · MRP ₹292.50
  19. ₹2.40/gCipladine · 15 gm ointmentCipla · MRP ₹36.00
  20. ₹2.40/gMegatrum P · 10 gm ointmentGroup Pharmaceuticals · MRP ₹24.00
  21. ₹2.43/gGermbeta · 20 gm ointmentMankind Pharmaceuticals · MRP ₹48.63
  22. ₹2.53/gPovikem · 10 gm ointmentAlkem Laboratories · MRP ₹25.31
  23. ₹2.74/gBectodine · 20 gm ointmentRanbaxy Laboratories · MRP ₹54.84
  24. ₹2.81/gPovikem · 20 gm ointmentAlkem Laboratories · MRP ₹56.25
  25. ₹2.83/gPovicidal · 20 gm ointmentCadila Pharmaceuticals · MRP ₹56.67
  26. ₹2.89/gBalvidine · 30 gm ointmentBal Pharma · MRP ₹86.70
  27. ₹3.02/gBetadine · 250 gm ointmentWin-Medicare · MRP ₹754.68
  28. ₹3.06/gNicodine · 15 gm ointmentAbbott Healthcare · MRP ₹45.87
  29. ₹3.11/gOvidine · 15 gm ointmentIndswift Laboratories · MRP ₹46.66
  30. ₹3.13/gOdine · 15 gm ointmentParker Robinson · MRP ₹46.88
  31. ₹3.36/gCipladine · 20 gm ointmentCipla · MRP ₹67.17
  32. ₹3.44/gBiodine · 15 gm ointmentZydus Healthcare · MRP ₹51.56
  33. ₹3.45/gBetadine · 125 gm ointmentWin-Medicare · MRP ₹431.71
  34. ₹3.62/gCipladine · 10 gm ointmentCipla · MRP ₹36.22
  35. ₹3.62/gCipladine · 30 gm ointmentCipla · MRP ₹108.70
  36. ₹3.99/gBetadine · 25 gm ointmentWin-Medicare · MRP ₹99.84
  37. ₹5.73/gBecodine · 15 gm ointmentVance & Health Pharmaceuticals · MRP ₹85.90
  38. ₹6.25/gIntadine · 15 gm ointmentIntas Pharmaceuticals · MRP ₹93.75
  39. ₹6.57/gWockadine · 15 gm ointmentWockhardt · MRP ₹98.59

Povidone Iodine Solution 5 %

32 packs, ₹0.19 to ₹319.29 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.19/mlIntadine · 500 ml solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹93.75
  2. ₹0.19/mlLupidine · 500 ml solutionLupin · MRP ₹92.50
  3. ₹0.20/mlPovidine · 500 ml solutionStadmed · MRP ₹100.80
  4. ₹0.21/mlAntidon · 100 ml solutionFranklin Laboratories (India) · MRP ₹21.03
  5. ₹0.21/mlOvidine · 100 ml solutionIndswift Laboratories · MRP ₹21.25
  6. ₹0.33/mlZuvendine · 500 ml solutionZuventus Healthcare · MRP ₹167.00
  7. ₹0.39/mlDrez · 30 ml solutionStedman Pharmaceuticals · MRP ₹11.82
  8. ₹0.40/mlZuvendine · 100 ml solutionZuventus Healthcare · MRP ₹39.93
  9. ₹0.42/mlPovikem · 500 ml solutionAlkem Laboratories · MRP ₹210.20
  10. ₹0.44/mlPovidine · 100 ml solutionStadmed · MRP ₹44.00
  11. ₹0.46/mlBectodine · 100 ml solutionRanbaxy Laboratories · MRP ₹45.93
  12. ₹0.46/mlBectodine · 500 ml solutionRanbaxy Laboratories · MRP ₹229.68
The other 20 by price per ml
  1. ₹0.46/mlBetadine · 200 ml solutionWin-Medicare · MRP ₹92.92
  2. ₹0.46/mlCipladine · 100 ml solutionCipla · MRP ₹45.92
  3. ₹0.46/mlCipladine · 500 ml solutionCipla · MRP ₹229.67
  4. ₹0.46/mlLupidine · 100 ml solutionLupin · MRP ₹45.89
  5. ₹0.46/mlPovicidal · 100 ml solutionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹46.24
  6. ₹0.47/mlBetadine · 1000 ml solutionWin-Medicare · MRP ₹472.50
  7. ₹0.47/mlBetadine · 500 ml solutionWin-Medicare · MRP ₹236.25
  8. ₹0.47/mlIntadine · 100 ml solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹46.71
  9. ₹0.47/mlPovifresh · 100 ml solutionSmart Laboratories · MRP ₹47.25
  10. ₹0.47/mlPovikem · 100 ml solutionAlkem Laboratories · MRP ₹47.00
  11. ₹0.47/mlPovipil · 100 ml solutionPsychotropics India · MRP ₹47.25
  12. ₹0.47/mlWokadine · 500 ml solutionCorona · MRP ₹233.49
  13. ₹0.48/mlNicodine · 100 ml solutionAbbott Healthcare · MRP ₹48.16
  14. ₹0.54/mlRamadine · 500 ml solutionRaman & Weil · MRP ₹270.00
  15. ₹0.64/mlZylo P · 100 ml solutionLeben Laboratories · MRP ₹64.00
  16. ₹0.83/mlPovimac · 100 ml solutionTorque Pharmaceuticals · MRP ₹83.45
  17. ₹187.50/unitIntadine · 2 ltr solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹375.00
  18. ₹193.13/unitNicodine · 2 ltr solutionAbbott Healthcare · MRP ₹386.25
  19. ₹253.43/unitBectodine · 2 ltr solutionRanbaxy Laboratories · MRP ₹506.85
  20. ₹319.29/unitCipladine · 2 ltr solutionCipla · MRP ₹638.58

Povidone Iodine Solution 10 %

26 packs, ₹0.15 to ₹533.33 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.99 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.15/mlPoviderm(jag) · 100 ml solutionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹15.40
  2. ₹0.29/mlZylo P · 100 ml solutionLeben Laboratories · MRP ₹28.61
  3. ₹0.31/mlRamadine · 500 ml solutionRaman & Weil · MRP ₹152.50
  4. ₹0.34/mlCasidone · 500 ml solutionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹168.75
  5. ₹0.70/mlPovidine · 100 ml solutionStadmed · MRP ₹70.35
  6. ₹0.70/mlPovidine · 500 ml solutionStadmed · MRP ₹351.75
  7. ₹0.85/mlIntadine HS · 100 ml solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹85.12
  8. ₹0.93/mlNicodin · 100 ml solutionAbbott Healthcare · MRP ₹92.91
  9. ₹0.94/mlMicroshield Pvp · 100 ml solutionJohnson & Johnson · MRP ₹93.75
  10. ₹0.98/mlCasidone · 100 ml solutionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹98.35
  11. ₹1.00/mlPovi · 100 ml solutionNemus Pharmaceuticals · MRP ₹100.31
  12. ₹1.00/mlPovi 10 · 500 ml solutionNemus Pharmaceuticals · MRP ₹501.56
The other 14 by price per ml
  1. ₹1.03/mlDrez · 100 ml solutionStedman Pharmaceuticals · MRP ₹102.90
  2. ₹1.03/mlDrez · 500 ml solutionStedman Pharmaceuticals · MRP ₹514.50
  3. ₹1.03/mlNicodin · 500 ml solutionAbbott Healthcare · MRP ₹512.78
  4. ₹1.03/mlNicodine · 500 ml solutionAbbott Healthcare · MRP ₹512.77
  5. ₹1.03/mlUnidine · 500 ml solutionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹513.00
  6. ₹1.03/mlWokadine · 100 ml solutionCorona · MRP ₹102.53
  7. ₹1.03/mlWokadine · 500 ml solutionCorona · MRP ₹512.76
  8. ₹1.04/mlBetadine · 100 ml solutionWin-Medicare · MRP ₹103.95
  9. ₹1.04/mlBetadine · 500 ml solutionWin-Medicare · MRP ₹519.75
  10. ₹1.20/mlBetadine · 100 ml solutionWin-Medicare · MRP ₹119.70
  11. ₹1.25/mlPovidot · 100 ml solutionLeeford Healthcare · MRP ₹125.00
  12. ₹1.72/mlPovisept · 100 ml solutionWest Coast Pharma Works · MRP ₹172.00
  13. ₹430.50/unitZylo P · 5 ltr solutionLeben Laboratories · MRP ₹2,152
  14. ₹533.33/unitPovi · 2.5 ltr solutionNemus Pharmaceuticals · MRP ₹1,600

Povidone Iodine Gargle 2 %

23 packs, ₹0.26 to ₹4.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.26/mlLupidine · 100 ml gargleLupin · MRP ₹26.25
  2. ₹0.47/mlWalvidone · 100 ml gargleWallace Pharmaceuticals · MRP ₹46.87
  3. ₹1.25/mlPuradine · 100 ml gargleLeeford Healthcare · MRP ₹125.00
  4. ₹1.40/mlPovifresh · 100 ml gargleSmart Laboratories · MRP ₹140.00
  5. ₹1.73/mlPovifine Gargle · 100 ml gargleMorepen Laboratories · MRP ₹173.21
  6. ₹1.90/mlSoludine Plus · 50 ml gargleLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹95.00
  7. ₹1.92/mlOrocheck · 100 ml gargleComed Chemicals · MRP ₹191.67
  8. ₹1.96/mlPovitotal · 100 ml gargleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹195.94
  9. ₹2.03/mlCofsils · 50 ml gargleCipla · MRP ₹101.25
  10. ₹2.14/mlPovirins · 100 ml gargleVasu Organics · MRP ₹214.40
  11. ₹2.16/mlDrez · 100 ml gargleStedman Pharmaceuticals · MRP ₹215.63
  12. ₹2.26/mlWokadine · 100 ml gargleCorona · MRP ₹225.93
The other 11 by price per ml
  1. ₹2.29/mlSoludine Plus · 100 ml gargleLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹229.03
  2. ₹2.32/mlDrez · 60 ml gargleStedman Pharmaceuticals · MRP ₹139.20
  3. ₹2.42/mlBetakind · 50 ml gargleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹121.00
  4. ₹2.42/mlPovitotal · 50 ml gargleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹121.00
  5. ₹2.52/mlGorget · 50 ml gargleVasu Organics · MRP ₹126.00
  6. ₹2.59/mlGorget · 100 ml gargleVasu Organics · MRP ₹259.40
  7. ₹2.75/mlWokadine · 50 ml gargleCorona · MRP ₹137.57
  8. ₹2.92/mlBetakind · 50 ml gargleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹145.98
  9. ₹3.03/mlWokadine · 50 ml gargleCorona · MRP ₹151.32
  10. ₹3.29/mlBetadine · 100 ml gargleWin-Medicare · MRP ₹329.00
  11. ₹4.00/mlBetadine · 50 ml gargleWin-Medicare · MRP ₹200.00

Povidone Iodine Ointment 10 %

18 packs, ₹1.13 to ₹7.50 per g. Price-controlled: ceiling ₹6.30 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹1.13/gTopovid · 15 gm ointmentElder Projects · MRP ₹17.00
  2. ₹1.49/gPovi 10 · 125 gm ointmentNemus Pharmaceuticals · MRP ₹186.56
  3. ₹2.34/gWokadine · 125 gm ointmentCorona · MRP ₹292.50
  4. ₹2.37/gPdson · 20 gm ointmentUnison Pharmaceuticals · MRP ₹47.49
  5. ₹3.00/gRecodine · 20 gm ointmentLeben Laboratories · MRP ₹60.00
  6. ₹3.37/gPoviforce · 30 gm ointmentHealing Pharma India · MRP ₹101.00
  7. ₹3.50/gPovidot · 20 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
  8. ₹3.52/gPoviforce · 20 gm ointmentHealing Pharma India · MRP ₹70.30
  9. ₹3.62/gCipladine · 10 gm ointmentCipla · MRP ₹36.22
  10. ₹3.78/gPovipil · 15 gm ointmentPsychotropics India · MRP ₹56.70
  11. ₹4.43/gPoviforce · 10 gm ointmentHealing Pharma India · MRP ₹44.34
  12. ₹4.67/gPovifresh · 15 gm ointmentSmart Laboratories · MRP ₹70.00
The other 6 by price per g
  1. ₹5.09/gZylo P · 15 gm ointmentLeben Laboratories · MRP ₹76.40
  2. ₹6.20/gMegadine Plus · 10 gm ointmentNoel Pharmaceuticals · MRP ₹62.00
  3. ₹6.56/gGermbeta · 10 gm ointmentMankind Pharmaceuticals · MRP ₹65.62
  4. ₹6.57/gWokadine · 15 gm ointmentCorona · MRP ₹98.59
  5. ₹6.62/gBetadine · 20 gm ointmentWin-Medicare · MRP ₹132.30
  6. ₹7.50/gPovi 10 · 15 gm ointmentNemus Pharmaceuticals · MRP ₹112.50

Povidone Iodine Ointment

18 packs, ₹0.50 to ₹7.24 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹0.50/gLabodine · 30 gm ointmentLaborate Pharmaceutical · MRP ₹15.06
  2. ₹0.62/gPovidone Iodine (Torque) · 15 gm ointmentTorque Pharmaceuticals · MRP ₹9.37
  3. ₹0.75/gTroydine · 20 gm ointmentTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹15.00
  4. ₹1.63/gHeal Fast · 20 gm ointmentEris Lifesciences · MRP ₹32.64
  5. ₹1.83/gMetpo · 15 gm ointmentST Morrison · MRP ₹27.40
  6. ₹1.87/gPuradine · 15 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹28.00
  7. ₹2.53/gMetadine · 15 gm ointmentMedico Labs · MRP ₹38.00
  8. ₹2.75/gPovilab · 20 gm ointmentAustro Lab · MRP ₹55.00
  9. ₹3.00/gPovitreat · 25 gm ointmentSmartway Wellness · MRP ₹75.00
  10. ₹3.66/gPovibest · 15 gm ointmentInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹54.90
  11. ₹3.67/gPovitreat · 15 gm ointmentSmartway Wellness · MRP ₹55.00
  12. ₹4.09/gJbdine · 20 gm ointmentJB Chemicals · MRP ₹81.74
The other 6 by price per g
  1. ₹4.33/gTopovid M · 15 gm ointmentElder Projects · MRP ₹65.00
  2. ₹5.13/gSepovin · 15 gm ointmentEast West Pharma · MRP ₹77.00
  3. ₹5.57/gPovirid · 20 gm ointmentVasu Organics · MRP ₹111.38
  4. ₹6.20/gBett · 20 gm ointmentBiological E · MRP ₹123.99
  5. ₹6.80/gHealodine · 15 gm ointmentUniventis Medicare · MRP ₹102.06
  6. ₹7.24/gSkinotreat · 15 gm ointmentDr. Reddys Laboratories · MRP ₹108.60

Povidone Iodine Scrub 7.5 %

12 packs, ₹0.30 to ₹2.14 per ml.

  1. ₹0.30/mlWetadine · 500 ml scrubWest Coast Pharma Works · MRP ₹150.00
  2. ₹0.32/mlCasidone · 500 ml scrubCadila Pharmaceuticals · MRP ₹157.50
  3. ₹0.61/mlUnidine · 500 ml scrubTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹303.00
  4. ₹0.70/mlSoludine · 60 ml scrubLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹42.00
  5. ₹0.86/mlCipladine · 500 ml scrubCipla · MRP ₹431.20
  6. ₹1.00/mlPovi 10 · 500 ml scrubNemus Pharmaceuticals · MRP ₹500.00
  7. ₹1.00/mlWokadine · 50 ml scrubCorona · MRP ₹50.16
  8. ₹1.02/mlWokadine · 500 ml scrubCorona · MRP ₹510.75
  9. ₹1.03/mlNicodin · 500 ml scrubAbbott Healthcare · MRP ₹512.78
  10. ₹1.35/mlPovi 10 · 60 ml scrubNemus Pharmaceuticals · MRP ₹81.00
  11. ₹2.14/mlBetadine · 500 ml scrubWin-Medicare · MRP ₹1,071
  12. ₹2.14/mlBetadine · 50 ml scrubWin-Medicare · MRP ₹107.10

Povidone Iodine Cream 5 %

8 packs, ₹2.13 to ₹3.98 per g.

  1. ₹2.13/gZendine · 15 gm creamZen Labs India · MRP ₹32.00
  2. ₹2.60/gPovifresh · 25 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹65.00
  3. ₹3.07/gPovifresh · 15 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹46.00
  4. ₹3.67/gPovipen · 15 gm creamMorepen Laboratories · MRP ₹55.00
  5. ₹3.95/gBetadine · 10 gm creamWin-Medicare · MRP ₹39.50
  6. ₹3.95/gBetadine · 10 gm creamWin-Medicare · MRP ₹39.50
  7. ₹3.98/gBetadine · 20 gm creamWin-Medicare · MRP ₹79.50
  8. ₹3.98/gBetadine · 20 gm creamWin-Medicare · MRP ₹79.50

Povidone Iodine Powder 5 %

7 packs, ₹4.27 to ₹17.80 per g.

  1. ₹4.27/gTroydine · 10 gm powderTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹42.65
  2. ₹4.39/gBiodine · 10 gm powderZydus Healthcare · MRP ₹43.85
  3. ₹4.60/gPuradine · 10 gm powderLeeford Healthcare · MRP ₹46.00
  4. ₹5.00/gPovifresh · 10 gm powderSmart Laboratories · MRP ₹50.00
  5. ₹5.60/gPovicidal · 10 gm powderCadila Pharmaceuticals · MRP ₹55.97
  6. ₹9.89/gWockadine · 10 gm powderWockhardt · MRP ₹98.91
  7. ₹17.80/gBetadine · 10 gm powderWin-Medicare · MRP ₹178.00

Povidone Iodine Solution 7.5 %

6 packs, ₹0.48 to ₹2.13 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.84 per ml.

  1. ₹0.48/mlSoludine · 1000 ml solutionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹475.00
  2. ₹0.60/mlRamadine · 500 ml solutionRaman & Weil · MRP ₹300.00
  3. ₹0.84/mlCipladine · 100 ml solutionCipla · MRP ₹84.37
  4. ₹1.79/mlPovisept · 100 ml solutionWest Coast Pharma Works · MRP ₹179.00
  5. ₹2.13/mlDrez · 500 ml solutionStedman Pharmaceuticals · MRP ₹1,066
  6. ₹2.13/mlDrez · 50 ml solutionStedman Pharmaceuticals · MRP ₹106.58

Povidone Iodine Gargle 0.5 %

5 packs, ₹0.87 to ₹1.09 per ml.

  1. ₹0.87/mlToff (Panacea) · 150 ml garglePanacea Biotec · MRP ₹130.00
  2. ₹0.88/mlPoviclean · 150 ml gargleIndoco Remedies · MRP ₹132.00
  3. ₹0.91/mlDrez · 150 ml gargleStedman Pharmaceuticals · MRP ₹135.94
  4. ₹0.92/mlBetakind · 150 ml gargleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹137.25
  5. ₹1.09/mlMacbery · 150 ml gargleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹163.96

Povidone Iodine Gargle

5 packs, ₹0.22 to ₹2.01 per ml.

  1. ₹0.22/mlNoviruz · 2000 ml gargleEris Lifesciences · MRP ₹446.42
  2. ₹1.19/mlBett · 100 ml gargleBiological E · MRP ₹119.23
  3. ₹1.81/mlPoviforce · 100 ml gargleHealing Pharma India · MRP ₹181.00
  4. ₹1.90/mlVimpodine · 100 ml gargleMaxrelief Pharmaceuticals · MRP ₹190.00
  5. ₹2.01/mlPovilab · 100 ml gargleAustro Lab · MRP ₹201.00

Povidone Iodine Solution

4 packs, ₹0.13 to ₹0.26 per ml.

  1. ₹0.13/mlTroydine · 100 ml solutionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹12.50
  2. ₹0.16/mlAldine(alkem) · 500 ml solutionAlkem Laboratories · MRP ₹81.25
  3. ₹0.19/mlAldine(alkem) · 100 ml solutionAlkem Laboratories · MRP ₹18.91
  4. ₹0.26/mlTroydine · 2000 ml solutionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹513.39

Povidone Iodine Solution 1 %

3 packs, ₹0.52 to ₹0.73 per ml.

  1. ₹0.52/mlBetadine · 200 ml solutionWin-Medicare · MRP ₹103.04
  2. ₹0.53/mlBetadine · 100 ml solutionWin-Medicare · MRP ₹53.00
  3. ₹0.73/mlSoludine · 60 ml solutionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹43.80

Povidone Iodine Lotion 5 %

3 packs, ₹0.48 to ₹0.92 per ml.

  1. ₹0.48/mlBiodine · 100 ml lotionZydus Healthcare · MRP ₹48.16
  2. ₹0.58/mlOdine · 50 ml lotionParker Robinson · MRP ₹29.00
  3. ₹0.92/mlPovirex · 100 ml lotionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹92.40

Povidone Iodine Dusting Powder 5 %

3 packs, ₹3.85 to ₹10.88 per g.

  1. ₹3.85/gIntadine · 10 gm dusting powderIntas Pharmaceuticals · MRP ₹38.50
  2. ₹5.60/gCipladine · 10 gm dusting powderCipla · MRP ₹56.00
  3. ₹10.88/gWokadine · 10 gm dusting powderCorona · MRP ₹108.75

Povidone Iodine Lotion 10 %

3 packs, ₹1.03 to ₹1.48 per ml.

  1. ₹1.03/mlSoludine · 1000 ml lotionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹1,032
  2. ₹1.03/mlSoludine · 100 ml lotionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹103.22
  3. ₹1.48/mlSoludine · 500 ml lotionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹740.80

Povidone Iodine Soap

2 packs, ₹1.30 to ₹1.33 per g.

  1. ₹1.30/gAedit EP · 125 gm soapRemember India Medicos · MRP ₹163.00
  2. ₹1.33/gAedit · 75 gm soapRemember India Medicos · MRP ₹100.00

Povidone Iodine Eye Drops 0.5 %

2 packs, ₹6.00 to ₹6.09 per ml.

  1. ₹6.00/mlApidine Plus · 5 ml eye dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹30.00
  2. ₹6.09/mlApidine · 5 ml eye dropsAppsamy Ocular Devices · MRP ₹30.47

Povidone Iodine Tablet 200 mg

2 packs, ₹26.72 to ₹33.13 per tablet.

  1. ₹26.72/tabletBetadine · 10 tabletWin-Medicare · MRP ₹267.18
  2. ₹33.13/tabletDresin · 6 tabletSaf Fermion · MRP ₹198.75

Povidone Iodine Oral Solution 10 %

2 packs, ₹0.96 to ₹1.03 per ml.

  1. ₹0.96/mlBett · 100 ml oral solutionBiological E · MRP ₹96.34
  2. ₹1.03/mlBett · 500 ml oral solutionBiological E · MRP ₹512.77

Povidone Iodine Spray 5 %

2 packs, ₹3.12 to ₹4.38 per g.

  1. ₹3.12/gVinodine · 75 gm sprayMidas Care Pharmaceuticals · MRP ₹234.00
  2. ₹4.38/gDrez · 40 gm sprayStedman Pharmaceuticals · MRP ₹175.31

Povidone Iodine Bandage 10 %

2 packs, ₹9.06 to ₹9.64 per unit.

  1. ₹9.06/unitDrez Tulle · 5 cm bandageStedman Pharmaceuticals · MRP ₹45.29
  2. ₹9.64/unitDrez Tulle · 10 cm bandageStedman Pharmaceuticals · MRP ₹96.42

Povidone Iodine Cream

2 packs, ₹2.47 per g.

  1. ₹2.47/gPovimoon · 15 gm creamMoonstar Lifecare · MRP ₹37.00
  2. ₹2.47/gPovionem · 15 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹37.00

Povidone Iodine Powder

2 packs, ₹9.00 to ₹12.07 per g.

  1. ₹9.00/gSkinotreat · 10 gm powderDr. Reddys Laboratories · MRP ₹90.00
  2. ₹12.07/gPovirid · 10 gm powderVasu Organics · MRP ₹120.66

Povidone Iodine Liquid 5 %

2 packs, ₹0.16 to ₹0.48 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.45 per ml.

  1. ₹0.16/mlVistadine · 2000 ml liquidCadila Pharmaceuticals · MRP ₹329.00
  2. ₹0.48/mlWockadine · 500 ml liquidWockhardt · MRP ₹241.02

Povidone Iodine Solution 4 %

1 pack, ₹1.86 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.78 per ml.

  1. ₹1.86/mlBetadine · 50 ml solutionWin-Medicare · MRP ₹92.92

Povidone Iodine Spray 4 %

1 pack, ₹1.87 per ml.

  1. ₹1.87/mlBetadine · 50 ml sprayWin-Medicare · MRP ₹93.45

Povidone Iodine Solution 2 %

1 pack, ₹197.19 per unit.

  1. ₹197.19/unitCipladine · 2 ltr solutionCipla · MRP ₹394.37

Povidone Iodine Oral Solution

1 pack, ₹1.03 per ml.

  1. ₹1.03/mlDresin · 500 ml oral solutionSaf Fermion · MRP ₹514.00

16 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Ointment 10 % · ceiling 6.30 ₹ (1 GM)( Pack)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Solution 10 % · ceiling 0.99 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Solution 4 % · ceiling 1.78 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Liquid 5 % · ceiling 0.45 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  5. 25 Mar 2026Scrub 7.50% · ceiling 2.04 ₹ (1 ML)Order S.O. 1581(E)
  6. 25 Mar 2026Solution 7.5 % · ceiling 0.84 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.