Medicines / Molecules / Povidone Iodine + Ornidazole
Povidone Iodine + OrnidazoleEvery pack, by price.
22 packs of Povidone Iodine + Ornidazole on NPPA's price list for July 2026: 20 brands from 18 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 22
- Brands
- 20
- Companies
- 18
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 22
Packs, lowest price per unit first
Povidone Iodine + Ornidazole Ointment 5/1 %
12 packs, ₹0.01 to ₹12.10 per g.
- ₹0.01/gTroydine OZ · 15 gm ointmentTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹0.12
- ₹2.72/gAugmexin P · 100 gm ointmentNextgen Health Care · MRP ₹272.00
- ₹3.78/gZuvendine OZ · 15 gm ointmentZuventus Healthcare · MRP ₹56.75
- ₹3.95/gSoludine M Plus · 20 gm ointmentLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹79.03
- ₹4.52/gJbdine OZ · 15 gm ointmentJB Chemicals · MRP ₹67.76
- ₹4.67/gPovidot OZ · 15 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
- ₹4.67/gPuradine OZ · 15 gm ointmentLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
- ₹5.00/gPovifresh OZ · 15 gm ointmentSmart Laboratories · MRP ₹75.00
- ₹6.19/gMercidine OZ · 15 gm ointmentAurz Pharmaceuticals · MRP ₹92.81
- ₹6.44/gSoludine M Plus · 10 gm ointmentLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹64.41
- ₹6.53/gAugmexin P · 15 gm ointmentNextgen Health Care · MRP ₹98.00
- ₹12.10/gBionect · 15 gm ointmentMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹181.50
Povidone Iodine + Ornidazole Ointment
5 packs, ₹1.25 to ₹8.40 per g.
- ₹1.25/gHealodine OZ · 15 gm ointmentUniventis Medicare · MRP ₹18.75
- ₹3.63/gZeroseptic OZ · 20 gm ointmentHelios Pharmaceuticals · MRP ₹72.60
- ₹5.67/gPovitreat OZ · 15 gm ointmentSmartway Wellness · MRP ₹85.00
- ₹6.37/gPovikem OZ · 15 gm ointmentAlkem Laboratories · MRP ₹95.60
- ₹8.40/gPovilab OZ · 15 gm ointmentAustro Lab · MRP ₹126.00
Povidone Iodine + Ornidazole Ointment 1/5 %
1 pack, ₹7.67 per g.
- ₹7.67/gMegatrum · 15 gm ointmentGroup Pharmaceuticals · MRP ₹115.00
Povidone Iodine + Ornidazole Ointment 5 %/1 %
1 pack, ₹5.75 per g.
- ₹5.75/gMulticut · 15 gm ointmentLesanto Laboratories · MRP ₹86.25
Povidone Iodine + Ornidazole Cream 5/1 %
1 pack, ₹5.00 per g.
- ₹5.00/gPovimoon OZ · 15 gm creamMoonstar Lifecare · MRP ₹75.00
Povidone Iodine + Ornidazole Ointment 10/1 %
1 pack, ₹7.93 per g.
- ₹7.93/gPovirobes · 15 gm ointmentAlkem Laboratories · MRP ₹119.00
Povidone Iodine + Ornidazole Cream
1 pack, ₹6.44 per g.
- ₹6.44/gRederma · 15 gm creamRhine Biogenics · MRP ₹96.56
Companies marketing it
- Nextgen Health Care2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Alkem2 packs
- Lincoln Pharmaceuticals2 packs
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Univentis Medicare1 pack
- JB Chemicals1 pack
- Group Pharmaceuticals1 pack
- Aurz Pharmaceuticals1 pack
- Lesanto Laboratories1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Austro Lab1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Smartway Wellness1 pack
- Rhine Biogenics1 pack
- Troikaa Pharmaceuticals1 pack
- Helios Pharmaceuticals1 pack
- Emcure1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.