Medicines / Molecules / Potassium Nitrate
Potassium NitrateEvery pack, by price.
11 packs of Potassium Nitrate on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 5 companies, in 5 forms and strengths.
- Packs
- 11
- Brands
- 5
- Companies
- 5
- Forms and strengths
- 5
- Price-controlled packs
- 0 of 11
Packs, lowest price per unit first
Potassium Nitrate Oral Paste 5 %
4 packs, ₹1.22 to ₹1.77 per g.
- ₹1.22/gSensodent-K · 100 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹122.00
- ₹1.29/gSensodent-K · 120 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹155.00
- ₹1.60/gSensodent-K · 50 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹80.00
- ₹1.77/gSenquel · 100 gm oral pasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹176.71
Potassium Nitrate Toothpaste
3 packs, ₹1.36 to ₹1.60 per g.
- ₹1.36/gSensodent-K · 125 gm toothpasteIndoco Remedies · MRP ₹170.00
- ₹1.41/gDentra · 50 gm toothpasteIntra Labs · MRP ₹70.40
- ₹1.60/gSensodent-K · 75 gm toothpasteIndoco Remedies · MRP ₹120.00
Potassium Nitrate Oral Gel
2 packs, ₹1.28 to ₹1.94 per g.
- ₹1.28/gPyogin K · 75 gm oral gelUnimarck Healthcare · MRP ₹96.00
- ₹1.94/gSensokare XT · 70 gm oral gelMed Manor Organics · MRP ₹135.70
Potassium Nitrate Mouth Wash 3 %
1 pack, ₹0.94 per ml.
- ₹0.94/mlSensodent-K · 150 ml mouth washIndoco Remedies · MRP ₹140.63
Potassium Nitrate Oral Paste
1 pack, ₹1.44 per g.
- ₹1.44/gSensodent-K · 60 gm oral pasteIndoco Remedies · MRP ₹86.25
Companies marketing it
- Indoco Remedies7 packs
- Intra Labs1 pack
- Unimarck Healthcare1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
- Med Manor Organics1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.