Medicines / Molecules / Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + TriclosanEvery pack, by price.

27 packs of Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan on NPPA's price list for July 2026: 15 brands from 13 companies, in 10 forms and strengths.

Packs
27
Brands
15
Companies
13
Forms and strengths
10
Price-controlled packs
0 of 27

Packs, lowest price per unit first

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Oral Paste

6 packs, ₹0.64 to ₹1.90 per g.

  1. ₹0.64/gDenoseal-F · 100 gm oral pasteFourrts India Laboratories · MRP ₹63.55
  2. ₹1.02/gDenoseal · 50 gm oral pasteFourrts India Laboratories · MRP ₹51.00
  3. ₹1.34/gDenoseal-F · 50 gm oral pasteFourrts India Laboratories · MRP ₹67.00
  4. ₹1.66/gSenzof · 50 gm oral pasteStedman Pharmaceuticals · MRP ₹83.20
  5. ₹1.84/gToss-K · 50 gm oral pasteIndswift Laboratories · MRP ₹91.78
  6. ₹1.90/gSenquel F · 100 gm oral pasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹190.00

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Oral Gel

6 packs, ₹1.46 to ₹6.00 per g.

  1. ₹1.46/gSensopil · 100 gm oral gelPsychotropics India · MRP ₹146.00
  2. ₹1.49/gPyogin KF · 75 gm oral gelUnimarck Healthcare · MRP ₹112.00
  3. ₹2.00/gThermokind F · 50 gm oral gelMankind Pharmaceuticals · MRP ₹99.82
  4. ₹2.10/gDentablist · 100 gm oral gelSmart Laboratories · MRP ₹210.00
  5. ₹2.80/gThermokind F · 100 gm oral gelMankind Pharmaceuticals · MRP ₹279.51
  6. ₹6.00/gDentablist · 15 gm oral gelSmart Laboratories · MRP ₹90.00

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Oral Gel 5/0.7/0.3 %

4 packs, ₹0.85 to ₹1.98 per g.

  1. ₹0.85/gAumint · 100 gm oral gelAurz Pharmaceuticals · MRP ₹85.00
  2. ₹1.32/gLupident · 100 gm oral gelLupin · MRP ₹131.60
  3. ₹1.55/gThermokind F · 100 gm oral gelMankind Pharmaceuticals · MRP ₹154.68
  4. ₹1.98/gHydent K · 100 gm oral gelAbbott Healthcare · MRP ₹197.94

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Toothpaste

4 packs, ₹1.15 to ₹2.84 per g.

  1. ₹1.15/gDentablist · 80 gm toothpasteSmart Laboratories · MRP ₹92.00
  2. ₹1.90/gSenquel F · 100 gm toothpasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹190.00
  3. ₹2.84/gSenquel F · 50 gm toothpasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹142.00
  4. ₹2.84/gSenquel F · 50 gm toothpasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹142.00

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Oral Paste 5/0.7 %

2 packs, ₹1.90 to ₹2.84 per g.

  1. ₹1.90/gSenquel F · 100 gm oral pasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹190.00
  2. ₹2.84/gSenquel F · 50 gm oral pasteDr. Reddys Laboratories · MRP ₹142.00

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Gum Paint

1 pack, ₹6.00 per ml.

  1. ₹6.00/mlDentablist · 15 ml gum paintSmart Laboratories · MRP ₹90.00

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Gel

1 pack, ₹1.50 per g.

  1. ₹1.50/gDentozeal · 80 gm gelSmartway Wellness · MRP ₹120.00

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Oral Gel 5/0.7 %

1 pack, ₹1.86 per g.

  1. ₹1.86/gShy Oral · 70 gm oral gelGroup Pharmaceuticals · MRP ₹130.00

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Mouth Wash

1 pack, ₹0.90 per ml.

  1. ₹0.90/mlShy OR · 110 ml mouth washGroup Pharmaceuticals · MRP ₹99.00

Potassium Nitrate + Sodium Monofluorophosphate + Triclosan Oral Solution 3/0.2 %

1 pack, ₹1.21 per ml.

  1. ₹1.21/mlShy OR · 100 ml oral solutionGroup Pharmaceuticals · MRP ₹120.94

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.