Medicines / Molecules / Potassium Nitrate + Fluoride
Potassium Nitrate + FluorideEvery pack, by price.
7 packs of Potassium Nitrate + Fluoride on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 5 companies, in 5 forms and strengths.
- Packs
- 7
- Brands
- 5
- Companies
- 5
- Forms and strengths
- 5
- Price-controlled packs
- 0 of 7
Packs, lowest price per unit first
Potassium Nitrate + Fluoride Mouth Wash
2 packs, ₹0.24 to ₹0.84 per ml.
- ₹0.24/mlSensokare F · 110 ml mouth washMed Manor Organics · MRP ₹26.15
- ₹0.84/mlSensowash · 100 ml mouth washElan Pharma(india) · MRP ₹84.38
Potassium Nitrate + Fluoride Rinse 3/0.2 %
2 packs, ₹0.73 to ₹1.00 per ml.
- ₹0.73/mlSoff OR · 150 ml rinseNextgen Health Care · MRP ₹110.00
- ₹1.00/mlSoff OR · 110 ml rinseNextgen Health Care · MRP ₹110.00
Potassium Nitrate + Fluoride Brush
1 pack, ₹83.50 per unit.
- ₹83.50/unitSenquel F · 1 brushDr. Reddys Laboratories · MRP ₹83.50
Potassium Nitrate + Fluoride Oral Gel 5/0.7 %
1 pack, ₹1.59 per g.
- ₹1.59/gThermoseal-Ra · 100 gm oral gelIcpa Health Products · MRP ₹158.50
Potassium Nitrate + Fluoride Toothpaste 5/0.7 %
1 pack, ₹1.80 per g.
- ₹1.80/gThermoseal-Ra · 50 gm toothpasteIcpa Health Products · MRP ₹89.85
Companies marketing it
- Nextgen Health Care2 packs
- Icpa Health Products2 packs
- Dr. Reddy's1 pack
- Med Manor Organics1 pack
- Elan Pharma(india)1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.