Medicines / Molecules / Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine
Potassium Magnesium Citrate + PyridoxineEvery pack, by price.
50 packs of Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine on NPPA's price list for July 2026: 37 brands from 31 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 50
- Brands
- 37
- Companies
- 31
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 50
Packs, lowest price per unit first
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Syrup 1100/375/20 mg
23 packs, ₹0.75 to ₹1.48 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.75/mlLizerton · 450 ml syrupSamarth Life Sciences · MRP ₹339.71
- ₹0.83/mlAlkashot CP · 450 ml syrupCorona · MRP ₹373.17
- ₹0.85/mlAlkatrend MB6 · 200 ml syrupGalaxus Pharmaecuticals · MRP ₹170.00
- ₹0.91/mlGushout · 450 ml syrupLa Renon Healthcare · MRP ₹410.62
- ₹0.93/mlZury B · 200 ml syrupVenus Remedies · MRP ₹186.65
- ₹0.95/mlAlkamax MB6 · 450 ml syrupOverseas Healthcare · MRP ₹429.28
- ₹0.95/mlPeb MB6 · 200 ml syrupHetero Healthcare · MRP ₹189.75
- ₹0.97/mlLizerton · 200 ml syrupSamarth Life Sciences · MRP ₹193.23
- ₹1.00/mlCitalift B6 · 200 ml syrupMicro Labs · MRP ₹199.00
- ₹1.03/mlPotmg B6 · 200 ml syrupMeditrex Pharma · MRP ₹206.25
- ₹1.03/mlStonburn · 200 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹205.00
- ₹1.04/mlUrofit · 300 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹311.56
The other 11 by price per ml
- ₹1.09/mlAlkaston · 450 ml syrupIpca Laboratories · MRP ₹492.00
- ₹1.12/mlDuo Cytra · 200 ml syrupRPG Life Sciences · MRP ₹224.94
- ₹1.20/mlAlkashot B6 · 200 ml syrupCorona · MRP ₹240.14
- ₹1.24/mlSujal Forte · 100 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹124.00
- ₹1.26/mlAlkaston · 200 ml syrupIpca Laboratories · MRP ₹252.20
- ₹1.27/mlGushout · 200 ml syrupLa Renon Healthcare · MRP ₹254.71
- ₹1.27/mlPotron MB6 · 200 ml syrupMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹253.68
- ₹1.32/mlAlkashot · 200 ml syrupCorona · MRP ₹264.15
- ₹1.34/mlAlkamax MB6 · 200 ml syrupOverseas Healthcare · MRP ₹268.10
- ₹1.38/mlUriliser MB6 · 200 ml syrupWalter Bushnell · MRP ₹275.14
- ₹1.48/mlUrofit · 100 ml syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹148.22
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Oral Solution 1100/375/20 mg
9 packs, ₹0.83 to ₹1.50 per ml.
- ₹0.83/mlCitrum MB6 · 450 ml oral solutionSignova Pharma · MRP ₹371.25
- ₹0.89/mlSton 1 B6 · 500 ml oral solutionCipla · MRP ₹445.74
- ₹0.99/mlSton 1 B6 · 450 ml oral solutionCipla · MRP ₹445.74
- ₹1.08/mlPotrate-Mb6 · 450 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹483.75
- ₹1.09/mlSton 1 B6 · 250 ml oral solutionCipla · MRP ₹273.08
- ₹1.17/mlUrikind KM6 · 200 ml oral solutionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹233.33
- ₹1.31/mlUrikind KM6 · 100 ml oral solutionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹131.01
- ₹1.38/mlPotrate-Mb6 · 200 ml oral solutionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹276.56
- ₹1.50/mlSton 1 B6 · 200 ml oral solutionCipla · MRP ₹300.38
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Syrup
6 packs, ₹0.57 to ₹1.22 per ml.
- ₹0.57/mlPotzest · 200 ml syrupInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹113.75
- ₹0.83/mlMicrolift B6 · 450 ml syrupMicro Labs · MRP ₹374.00
- ₹0.91/mlCivic MB6 · 200 ml syrupKiosence Health Care · MRP ₹182.00
- ₹1.01/mlMicrolift B6 · 200 ml syrupMicro Labs · MRP ₹202.50
- ₹1.02/mlUvsol B · 100 ml syrupValue Formulations · MRP ₹102.19
- ₹1.22/mlK2B6 · 200 ml syrupStadchem of India · MRP ₹244.00
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Oral Liquid 1100/375/20 mg
3 packs, ₹0.96 to ₹1.06 per ml.
- ₹0.96/mlCitroflo B6 · 200 ml oral liquidMankind Prime Labs · MRP ₹191.69
- ₹1.03/mlNoculi B6 · 200 ml oral liquidRanbaxy Laboratories · MRP ₹205.31
- ₹1.06/mlK-Mac B6 · 200 ml oral liquidFourrts India Laboratories · MRP ₹212.00
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Oral Solution
1 pack, ₹1.05 per ml.
- ₹1.05/mlCital PM6 · 200 ml oral solutionIndoco Remedies · MRP ₹210.94
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Oral Liquid 1100/375 mg
1 pack, ₹1.06 per ml.
- ₹1.06/mlK-Mac B6 Active · 200 ml oral liquidFourrts India Laboratories · MRP ₹212.00
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Oral Solution 714.9/263.1 mg
1 pack, ₹1.20 per ml.
- ₹1.20/mlMagstone B6 · 200 ml oral solutionMeyer Organics · MRP ₹239.00
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Oral Solution 978/14 mg
1 pack, ₹1.15 per ml.
- ₹1.15/mlMpot B6 · 200 ml oral solutionCelsius Healthcare · MRP ₹229.00
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Tablet 978/263.1 mg
1 pack, ₹13.71 per tablet.
- ₹13.71/tabletPotrate-Mb6 · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹137.11
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Infusion 1.87 %
1 pack, ₹0.22 per ml.
- ₹0.22/mlSodium Lactate · 500 ml infusionAlbert David · MRP ₹108.90
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Tablet 714.9/263.1 mg
1 pack, ₹12.79 per tablet.
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Tablet
1 pack, ₹7.43 per tablet.
- ₹7.43/tabletUropot · 10 tabletLividus Pharma · MRP ₹74.25
Potassium Magnesium Citrate + Pyridoxine Oral Liquid
1 pack, ₹0.81 per ml.
- ₹0.81/mlUtstone B6 · 200 ml oral liquidTidal Laboratories · MRP ₹162.06
Companies marketing it
- Mankind5 packs
- Cipla5 packs
- Corona3 packs
- Micro Labs3 packs
- Intas3 packs
- Overseas Healthcare2 packs
- Ipca Laboratories2 packs
- La Renon Healthcare2 packs
- Fourrts India Laboratories2 packs
- Samarth Life Sciences2 packs
- Galaxus Pharmaecuticals1 pack
- Indoco Remedies1 pack
- Signova Pharma1 pack
- Kiosence Health Care1 pack
- RPG Life Sciences1 pack
- Stadchem of India1 pack
- Meyer Organics1 pack
- Celsius Healthcare1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Hetero1 pack
- Meditrex Pharma1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Innovative Pharmaceuticals1 pack
- Albert David1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.