Medicines / Molecules / Potassium Citrate + Magnesium Citrate
Potassium Citrate + Magnesium CitrateEvery pack, by price.
25 packs of Potassium Citrate + Magnesium Citrate on NPPA's price list for July 2026: 16 brands from 14 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 25
- Brands
- 16
- Companies
- 14
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 25
Packs, lowest price per unit first
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Syrup 1100/375 mg
6 packs, ₹0.63 to ₹1.04 per ml.
- ₹0.63/mlSton 1 · 450 ml syrupCipla · MRP ₹283.15
- ₹0.71/mlDisolv · 200 ml syrupEskag Pharma · MRP ₹142.00
- ₹0.74/mlCitalift · 200 ml syrupMicro Labs · MRP ₹148.00
- ₹0.75/mlMicrolift · 200 ml syrupMicro Labs · MRP ₹150.00
- ₹0.97/mlLupilyzer · 200 ml syrupLupin · MRP ₹193.85
- ₹1.04/mlPotrate-M · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹208.13
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Oral Solution 1100/375 mg
5 packs, ₹0.42 to ₹1.00 per ml.
- ₹0.42/mlNoculi · 500 ml oral solutionRanbaxy Laboratories · MRP ₹208.13
- ₹0.60/mlKmgcit B6 · 200 ml oral solutionZydus Healthcare · MRP ₹120.90
- ₹0.67/mlK2 · 200 ml oral solutionStadchem of India · MRP ₹133.75
- ₹0.81/mlAlkaston · 450 ml oral solutionIpca Laboratories · MRP ₹365.00
- ₹1.00/mlSton 1 · 200 ml oral solutionCipla · MRP ₹200.94
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Syrup
3 packs, ₹0.91 to ₹1.69 per ml.
- ₹0.91/mlSujal · 100 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹91.00
- ₹1.06/mlSujal · 170 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹181.00
- ₹1.69/mlK Mac Uti · 210 ml syrupFourrts India Laboratories · MRP ₹354.00
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Tablet 714.9/263.1 mg
2 packs, ₹6.84 to ₹10.82 per tablet.
- ₹6.84/tabletNoculi · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹68.44
- ₹10.82/tabletAlkaston · 10 tabletIpca Laboratories · MRP ₹108.23
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Tablet 978 mg
2 packs, ₹3.56 to ₹7.03 per tablet.
- ₹3.56/tabletK-Mac · 10 tabletFourrts India Laboratories · MRP ₹35.58
- ₹7.03/tabletGushout · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹70.31
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Suspension 1100/375 mg
2 packs, ₹0.56 to ₹0.94 per ml.
- ₹0.56/mlK-Mac · 450 ml suspensionFourrts India Laboratories · MRP ₹252.00
- ₹0.94/mlK-Mac · 200 ml suspensionFourrts India Laboratories · MRP ₹188.00
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Syrup 100/375 mg
1 pack, ₹0.51 per ml.
- ₹0.51/mlAcicitron Plus · 200 ml syrupAssam Chemical & Pharmaceutical · MRP ₹102.76
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Sachet 1956 mg
1 pack, ₹11.25 per g.
- ₹11.25/gAlkaston · 2.32 gm sachetIpca Laboratories · MRP ₹22.50
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Syrup 978 mg
1 pack, ₹2.16 per ml.
- ₹2.16/mlK Mac Uti · 100 ml syrupFourrts India Laboratories · MRP ₹216.00
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Oral Solution
1 pack, ₹0.46 per ml.
- ₹0.46/mlNoculi · 450 ml oral solutionRanbaxy Laboratories · MRP ₹208.13
Potassium Citrate + Magnesium Citrate Syrup 375/1100 mg
1 pack, ₹0.57 per ml.
- ₹0.57/mlZury · 100 ml syrupVenus Remedies · MRP ₹57.00
Companies marketing it
- Fourrts India Laboratories5 packs
- Ipca Laboratories3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Micro Labs2 packs
- Cipla2 packs
- Patson Laboratories2 packs
- Assam Chemical & Pharmaceutical1 pack
- Eskag Pharma1 pack
- La Renon Healthcare1 pack
- Stadchem of India1 pack
- Zydus1 pack
- Lupin1 pack
- Intas1 pack
- Venus Remedies1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.