Medicines / Molecules / Polymyxin B + Chloramphenicol
Polymyxin B + ChloramphenicolEvery pack, by price.
12 packs of Polymyxin B + Chloramphenicol on NPPA's price list for July 2026: 10 brands from 10 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 12
- Brands
- 10
- Companies
- 10
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 12
Packs, lowest price per unit first
Polymyxin B + Chloramphenicol Ear Drops 5000 IU/1 %
1 pack, ₹11.25 per ml.
- ₹11.25/mlAnchlor · 5 ml ear dropsNri Vision Care · MRP ₹56.25
Polymyxin B + Chloramphenicol Eye Ointment 5000 IU/10 mg
1 pack, ₹21.47 per g.
- ₹21.47/gBcmix · 3 gm eye ointmentBell Pharma · MRP ₹64.41
Polymyxin B + Chloramphenicol Eye Ointment
1 pack, ₹26.00 per g.
- ₹26.00/gChlorcom · 5 gm eye ointmentNeomedix Healthcare India · MRP ₹130.00
Polymyxin B + Chloramphenicol Eye Drops 10000 Iu/0.5 %
1 pack, ₹14.40 per ml.
- ₹14.40/mlMycin · 5 ml eye dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹72.00
Polymyxin B + Chloramphenicol Eye Ointment 10000 IU/10 mg
1 pack, ₹16.72 per g.
- ₹16.72/gOcupol · 5 gm eye ointmentCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹83.62
Polymyxin B + Chloramphenicol Eye Drops 5000/4 iu
1 pack, ₹19.49 per ml.
- ₹19.49/mlOcupol · 5 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹97.43
Polymyxin B + Chloramphenicol Eye Ointment 5000 IU/1 mg
1 pack, ₹14.44 per g.
- ₹14.44/gPolychlor (Sunways) · 5 gm eye ointmentSunways (India) · MRP ₹72.19
Polymyxin B + Chloramphenicol Injection 10000 Iu/0.5 %
1 pack, ₹16.80 per ml.
- ₹16.80/mlPolydol AQ · 1 ml injectionCurewin Pharmaceuticals · MRP ₹16.80
Polymyxin B + Chloramphenicol Eye Ointment 1000 IU/10 mg
1 pack, ₹23.19 per g.
- ₹23.19/gPolynase · 5 gm eye ointmentAjanta Pharma · MRP ₹115.97
Polymyxin B + Chloramphenicol Eye Drops 5000 IU/4 mg
1 pack, ₹19.00 per ml.
- ₹19.00/mlPolynase · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹95.00
Polymyxin B + Chloramphenicol Ointment 5000 Iu/0.1 %
1 pack, ₹24.60 per g.
- ₹24.60/gSynopol · 5 gm ointmentSynovia Life Sciences · MRP ₹123.00
Polymyxin B + Chloramphenicol Eye Ointment 5000 Iu/0.5 %
1 pack, ₹13.00 per g.
- ₹13.00/gTakchlor(pha) · 5 gm eye ointmentPharmtak · MRP ₹65.00
Companies marketing it
- Centaur Pharmaceuticals2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- Nri Vision Care1 pack
- Bell Pharma1 pack
- Neomedix Healthcare India1 pack
- Syntho Pharmaceuticals1 pack
- Sunways (India)1 pack
- Curewin Pharmaceuticals1 pack
- Synovia Life Sciences1 pack
- Pharmtak1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.