Medicines / Molecules / Polyethylene Glycol + Propylene Glycol
Polyethylene Glycol + Propylene GlycolEvery pack, by price.
47 packs of Polyethylene Glycol + Propylene Glycol on NPPA's price list for July 2026: 44 brands from 30 companies, in 9 forms and strengths.
- Packs
- 47
- Brands
- 44
- Companies
- 30
- Forms and strengths
- 9
- Price-controlled packs
- 0 of 47
Packs, lowest price per unit first
Polyethylene Glycol + Propylene Glycol Eye Drops 0.4/0.3 %
32 packs, ₹25.30 to ₹67.50 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹25.30/ml4 Lub Ultra · 10 ml eye dropsPhoenix Lifesciences · MRP ₹253.00
- ₹25.78/mlMoss PG · 10 ml eye dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹257.80
- ₹26.81/mlFoug · 10 ml eye dropsPharmtak · MRP ₹268.12
- ₹27.09/mlZywet · 10 ml eye dropsZydus - Biologics · MRP ₹270.90
- ₹27.19/mlEcofresh · 10 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹271.88
- ₹28.10/mlLubryl Ultra · 10 ml eye dropsSapient · MRP ₹281.00
- ₹31.88/mlAqueous Ultra · 10 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹318.75
- ₹32.34/mlPolyvisc · 10 ml eye dropsSamarth Life Sciences · MRP ₹323.43
- ₹33.60/mlOcumoist Max · 10 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹336.00
- ₹34.00/mlVisiwet Plus · 10 ml eye dropsAsta Vision Care · MRP ₹340.00
- ₹35.63/mlCellwet · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹356.25
- ₹37.03/mlLatears · 10 ml eye dropsSamarth Life Sciences · MRP ₹370.30
The other 20 by price per ml
- ₹38.43/mlRaymoist · 10 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹384.30
- ₹38.66/mlDurasurge · 10 ml eye dropsIpca Laboratories · MRP ₹386.58
- ₹39.84/mlOptimoist Complete · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹398.43
- ₹41.14/mlCcs Ultra · 10 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹411.38
- ₹43.59/mlI Dew Ultra · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹435.94
- ₹44.50/mlFomira · 10 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹445.00
- ₹44.77/mlPgvisc · 10 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹447.66
- ₹45.00/mlCellwet Ultra · 10 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹450.00
- ₹45.00/mlPeg Tears · 10 ml eye dropsAlembic · MRP ₹450.00
- ₹46.22/mlLacryl Ultra · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹462.19
- ₹46.79/mlLubimoist Ultra · 10 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹467.91
- ₹47.91/mlBiotears · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹479.06
- ₹48.85/mlSensieyes Plus · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹488.45
- ₹48.85/mlSensiyes Plus · 10 ml eye dropsLupin · MRP ₹488.45
- ₹49.82/mlFlogel Ultra · 10 ml eye dropsCipla · MRP ₹498.24
- ₹52.90/mlNormo Tears · 10 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹529.00
- ₹53.06/mlMoistane · 10 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹530.60
- ₹56.81/mlLacryl Hydrate · 10 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹568.13
- ₹59.00/mlSystane Ultra · 10 ml eye dropsAlcon Laboratories · MRP ₹590.00
- ₹67.50/mlSystane · 10 ml eye dropsAlcon Laboratories · MRP ₹675.00
Polyethylene Glycol + Propylene Glycol Eye Drops
7 packs, ₹17.50 to ₹80.00 per ml.
- ₹17.50/mlSow Tears · 10 ml eye dropsDoeshealth Systems · MRP ₹175.00
- ₹27.66/mlNevmist Ultra · 10 ml eye dropsKLM Laboratories · MRP ₹276.56
- ₹29.06/mlOptiview Ultra · 10 ml eye dropsKLM Laboratories · MRP ₹290.63
- ₹34.22/mlOptimoist Ultra · 10 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹342.18
- ₹44.53/mlUltrasoothe · 10 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹445.31
- ₹60.94/mlTear Hydration · 10 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹609.38
- ₹80.00/mlSystane · 10 ml eye dropsAlcon Laboratories · MRP ₹800.00
Polyethylene Glycol + Propylene Glycol Eye Drops 4/3 mg
2 packs, ₹26.00 to ₹52.17 per ml.
- ₹26.00/mlRetane(synovia) · 10 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹260.00
- ₹52.17/mlEcomoist Ultra · 10 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹521.72
Polyethylene Glycol + Propylene Glycol Eye Drops 0.4/0.03 %
1 pack, ₹45.30 per ml.
- ₹45.30/mlFlogel Hydra · 10 ml eye dropsCipla · MRP ₹452.95
Polyethylene Glycol + Propylene Glycol Drops
1 pack, ₹49.50 per ml.
- ₹49.50/mlHaloeye Hydra PF · 10 ml dropsEye Kare Kilitch · MRP ₹495.00
Polyethylene Glycol + Propylene Glycol Eye Drops 0.3/0.3 %
1 pack, ₹41.25 per ml.
- ₹41.25/mlIflow · 10 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹412.50
Polyethylene Glycol + Propylene Glycol Prefilled Syringe
1 pack, ₹1,687 per ml.
- ₹1,687/mlPhacovisc · 1 ml prefilled syringeSamarth Life Sciences · MRP ₹1,687
Polyethylene Glycol + Propylene Glycol Eye Drops 0.6 %
1 pack, ₹72.00 per ml.
- ₹72.00/mlSystane · 10 ml eye dropsAlcon Laboratories · MRP ₹720.00
Polyethylene Glycol + Propylene Glycol Drops 0.4/0.3 %
1 pack, ₹67.50 per ml.
- ₹67.50/mlSystane · 10 ml dropsAlcon Laboratories · MRP ₹675.00
Companies marketing it
- Alcon Laboratories5 packs
- Entod Pharmaceuticals4 packs
- Samarth Life Sciences3 packs
- Optho Remedies2 packs
- Senses Pharmaceuticals2 packs
- Cipla2 packs
- Ajanta Pharma2 packs
- KLM Laboratories2 packs
- Neomedix Healthcare India2 packs
- Lupin2 packs
- Berry & Herbs Pharma2 packs
- Phoenix Lifesciences1 pack
- Ipca Laboratories1 pack
- Nri Vision Care1 pack
- Intas1 pack
- Zivira Labs1 pack
- Pharmtak1 pack
- Eye Kare Kilitch1 pack
- Mankind1 pack
- Sapient1 pack
- Micro Labs1 pack
- Syntho Pharmaceuticals1 pack
- Sun Pharma1 pack
- Alembic1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.