Medicines / Molecules / Plain Vitamin C
Plain Vitamin CEvery pack, by price.
42 packs of Plain Vitamin C on NPPA's price list for July 2026: 31 brands from 29 companies, in 19 forms and strengths.
- Packs
- 42
- Brands
- 31
- Companies
- 29
- Forms and strengths
- 19
- Price-controlled packs
- 0 of 42
Packs, lowest price per unit first
Plain Vitamin C Tablet
11 packs, ₹4.60 to ₹21.33 per tablet.
- ₹4.60/tabletVitawok CZ · 15 tabletWockhardt · MRP ₹69.00
- ₹4.67/tabletImunika Czs · 30 tabletAstrum Healthcare · MRP ₹140.00
- ₹4.69/tabletVitalime · 10 tabletEpione Pharmaceuticals · MRP ₹46.87
- ₹5.09/tabletDelcee · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹50.85
- ₹7.60/tabletCobion · 10 tabletPatson Laboratories · MRP ₹76.00
- ₹10.80/tabletCshine · 10 tabletGrace Derma Healthcare · MRP ₹108.00
- ₹11.50/tabletLimcor · 10 tabletRivan Pharmaceuticals · MRP ₹115.00
- ₹12.60/tabletHappycee · 10 tabletVasu Organics · MRP ₹126.00
- ₹14.50/tabletCeezay · 10 tabletAvancer Lab · MRP ₹145.00
- ₹16.46/tabletEpieff Z · 20 tabletEthinext Pharma · MRP ₹329.24
- ₹21.33/tabletEra C&z · 15 tabletEra Pharmaceuticals · MRP ₹320.00
Plain Vitamin C Tablet 500 mg
7 packs, ₹1.24 to ₹8.00 per tablet.
- ₹1.24/tabletCelin · 20 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹24.73
- ₹1.65/tabletCelin · 25 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹41.21
- ₹1.66/tabletLimcee · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹24.84
- ₹5.54/tabletCevitin · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹55.40
- ₹6.33/tabletC Booster · 30 tabletBritish Biological · MRP ₹190.00
- ₹7.50/tabletImmugard C · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
- ₹8.00/tabletC Zad · 10 tabletErgos Life Sciences · MRP ₹80.00
Plain Vitamin C Tablet 1000 mg
6 packs, ₹7.67 to ₹21.13 per tablet.
- ₹7.67/tabletLimcor · 15 tabletRivan Pharmaceuticals · MRP ₹115.00
- ₹8.01/tabletEpi (Ethinext) · 10 tabletEthinext Pharma · MRP ₹80.08
- ₹9.90/tabletAscorby · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
- ₹15.57/tabletEpieff · 20 tabletEthinext Pharma · MRP ₹311.43
- ₹17.80/tabletCorbic C · 15 tabletPharmtak · MRP ₹266.95
- ₹21.13/tabletEnerc · 20 tabletAdroit Biomed · MRP ₹422.65
Plain Vitamin C Injection 250 mg
2 packs, ₹16.88 to ₹350.00 per ml.
- ₹16.88/mlCelin · 6 ml injectionKoye Pharmaceuticals · MRP ₹101.25
- ₹350.00/injectionAscorjet · 1 injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹350.00
Plain Vitamin C Syrup
2 packs, ₹0.30 to ₹1.53 per ml.
- ₹0.30/mlCobion · 200 ml syrupPatson Laboratories · MRP ₹59.55
- ₹1.53/mlDecee Z · 150 ml syrupSifco Pharma · MRP ₹229.00
Plain Vitamin C Tablet 100 mg
1 pack, ₹6.10 per tablet.
- ₹6.10/tabletAscorby · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹61.00
Plain Vitamin C Injection 1.5 gm
1 pack, ₹59.84 per ml.
- ₹59.84/mlAscorjet · 6 ml injectionAlniche Life Sciences · MRP ₹359.06
Plain Vitamin C Drops 100 mg
1 pack, ₹0.61 per ml.
- ₹0.61/mlCelin · 15 ml dropsKoye Pharmaceuticals · MRP ₹9.08
Plain Vitamin C Tablet 500/5 mg
1 pack, ₹1.65 per tablet.
- ₹1.65/tabletCelin · 15 tabletKoye Pharmaceuticals · MRP ₹24.73
Plain Vitamin C Tablet 40 mg
1 pack, ₹9.33 per tablet.
- ₹9.33/tabletCitravite XT · 15 tabletPharmed · MRP ₹140.00
Plain Vitamin C Tablet SR
1 pack, ₹12.48 per tablet.
- ₹12.48/tabletCitrazinc · 10 tablet srTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹124.75
Plain Vitamin C Drops
1 pack, ₹2.55 per ml.
- ₹2.55/mlCobion · 30 ml dropsPatson Laboratories · MRP ₹76.52
Plain Vitamin C Liquid
1 pack, ₹33.00 per ml.
- ₹33.00/mlCshine · 30 ml liquidGrace Derma Healthcare · MRP ₹990.00
Plain Vitamin C Capsule
1 pack, ₹10.30 per capsule.
- ₹10.30/capsuleDouble Guard · 10 capsuleCanvarzys Healthcare · MRP ₹103.00
Plain Vitamin C Injection 1500 mg
1 pack, ₹58.33 per ml.
- ₹58.33/mlHetrovit · 6 ml injectionHetero Healthcare · MRP ₹350.00
Plain Vitamin C Gummies
1 pack, ₹7.70 per unit.
- ₹7.70/unitLimcee · 30 gummiesAbbott Healthcare · MRP ₹231.00
Plain Vitamin C Injection 500 mg
1 pack, ₹92.33 per ml.
- ₹92.33/mlScorbix · 3 ml injectionFusion Healthcare · MRP ₹277.00
Plain Vitamin C Injection 150 mg
1 pack, ₹2.10 per ml.
- ₹2.10/mlVitamin C (Mankind) · 1.5 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹4.20
Plain Vitamin C Injection 100 mg
1 pack, ₹6.00 per ml.
- ₹6.00/mlZu-C · 5 ml injectionZuventus Healthcare · MRP ₹30.00
Companies marketing it
- Koye Pharmaceuticals5 packs
- Patson Laboratories3 packs
- Ethinext Pharma3 packs
- Macleods Pharmaceuticals2 packs
- Alniche Life Sciences2 packs
- Grace Derma Healthcare2 packs
- Abbott2 packs
- Rivan Pharmaceuticals2 packs
- British Biological1 pack
- Avancer Lab1 pack
- East West Pharma1 pack
- Pharmed1 pack
- Troikaa Pharmaceuticals1 pack
- Pharmtak1 pack
- Ergos Life Sciences1 pack
- Sifco Pharma1 pack
- Akumentis Healthcare1 pack
- Canvarzys Healthcare1 pack
- Adroit Biomed1 pack
- Era Pharmaceuticals1 pack
- Vasu Organics1 pack
- Hetero1 pack
- Aristo1 pack
- Astrum Healthcare1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.