Medicines / Molecules / Plain Human Insulins

Plain Human InsulinsEvery pack, by price.

9 packs of Plain Human Insulins on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 5 companies, in 8 forms and strengths.

Packs
9
Brands
5
Companies
5
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 9

Packs, lowest price per unit first

Plain Human Insulins Cartridge 100 iu

2 packs, ₹122.33 per ml.

  1. ₹122.33/mlInsutage R · 3 ml cartridgeSanofi India · MRP ₹367.00
  2. ₹122.33/mlInsutage R · 3 ml cartridgeSanofi India · MRP ₹367.00

Plain Human Insulins Cartridge 12 U

1 pack, ₹181.30 per unit.

  1. ₹181.30/unitAfrezza · 30 cartridgeCipla · MRP ₹5,439

Plain Human Insulins Cartridge 4 U

1 pack, ₹133.30 per unit.

  1. ₹133.30/unitAfrezza · 30 cartridgeCipla · MRP ₹3,999

Plain Human Insulins Cartridge 8 U

1 pack, ₹153.30 per unit.

  1. ₹153.30/unitAfrezza · 30 cartridgeCipla · MRP ₹4,599

Plain Human Insulins Prefilled Pen 2100 iu

1 pack, ₹2,611 per ml.

  1. ₹2,611/mlAwiqli · 3 ml prefilled penNovo Nordisk India · MRP ₹7,833

Plain Human Insulins Prefilled Pen 700 iu

1 pack, ₹2,611 per ml.

  1. ₹2,611/mlAwiqli · 1 ml prefilled penNovo Nordisk India · MRP ₹2,611

Plain Human Insulins Disposable Pen 100 iu

1 pack, ₹171.97 per ml.

  1. ₹171.97/mlHuminsulin N · 3 ml disposable penLupin · MRP ₹515.90

Plain Human Insulins Vial 40 iu

1 pack, ₹11.86 per ml.

  1. ₹11.86/mlInsulin (Cadila) · 10 ml vialCadila Pharmaceuticals · MRP ₹118.61

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.