Medicines / Molecules / Piroxicam

PiroxicamEvery pack, by price.

61 packs of Piroxicam on NPPA's price list for July 2026: 42 brands from 32 companies, in 12 forms and strengths.

Packs
61
Brands
42
Companies
32
Forms and strengths
12
Price-controlled packs
0 of 61

Packs, lowest price per unit first

Piroxicam Tablet 20 mg

25 packs, ₹0.58 to ₹57.60 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.58/tabletRanset · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹5.75
  2. ₹0.81/tabletElpirom · 10 tabletElder Projects · MRP ₹8.12
  3. ₹2.36/tabletMitocam · 10 tabletMitoch Pharma · MRP ₹23.60
  4. ₹3.23/tabletFelcam · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹32.30
  5. ₹3.50/tabletDolcare · 10 tabletOlcare · MRP ₹35.00
  6. ₹5.10/tabletElpirom · 10 tabletElder Projects · MRP ₹50.95
  7. ₹5.58/tabletTye · 10 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹55.78
  8. ₹5.81/tabletPinij · 10 tabletSunij Pharma · MRP ₹58.10
  9. ₹6.42/tabletPiroxitas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹64.22
  10. ₹7.60/tabletUbcam · 10 tabletJarun Pharmaceuticals · MRP ₹76.00
  11. ₹9.38/tabletPaingesic · 10 tabletMeyer Organics · MRP ₹93.75
  12. ₹9.74/tabletPirox · 10 tabletCipla · MRP ₹97.44
The other 13 by price per tablet
  1. ₹10.00/tabletMedicam · 10 tabletMMC Pharmaceuticals · MRP ₹100.00
  2. ₹10.05/tabletPiroever · 10 tabletAkumentis Healthcare · MRP ₹100.45
  3. ₹10.60/tabletPyrodex · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹106.00
  4. ₹10.97/tabletPhilflex · 10 tabletStartos Health Care · MRP ₹109.69
  5. ₹12.09/tabletPiroxigod · 10 tabletGoddres Pharmaceuticals · MRP ₹120.94
  6. ₹13.10/tabletFeldex · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹131.00
  7. ₹13.13/tabletFeldicam MD · 10 tabletWilburt Remedies · MRP ₹131.25
  8. ₹14.06/tabletUgesic · 10 tabletMeyer Organics · MRP ₹140.63
  9. ₹14.89/tabletDoloxicam · 15 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹223.35
  10. ₹15.31/tabletSuganril · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹229.70
  11. ₹15.31/tabletSuganril SL · 15 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹229.70
  12. ₹15.33/tabletUgesic · 15 tabletMeyer Organics · MRP ₹230.00
  13. ₹57.60/tabletPrixicam · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹576.00

Piroxicam Tablet DT 20 mg

12 packs, ₹0.50 to ₹17.92 per tablet.

  1. ₹0.50/tabletOxicam · 10 tablet dtAlembic · MRP ₹5.00
  2. ₹4.50/tabletMizocam · 10 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹45.00
  3. ₹6.61/tabletPolonex · 10 tablet dtPsychotropics India · MRP ₹66.13
  4. ₹6.95/tabletDupox · 10 tablet dtBennet Pharmaceuticals · MRP ₹69.45
  5. ₹7.34/tabletMobicam · 10 tablet dtCipla · MRP ₹73.43
  6. ₹7.84/tabletPiroxygen · 10 tablet dtMicro Labs · MRP ₹78.35
  7. ₹8.49/tabletPam (East West) · 10 tablet dtEast West Pharma · MRP ₹84.85
  8. ₹8.91/tabletRexicam · 10 tablet dtReliance Formulation · MRP ₹89.06
  9. ₹9.48/tabletDoloforce · 10 tablet dtMankind Pharmaceuticals · MRP ₹94.75
  10. ₹11.80/tabletMedicam · 10 tablet dtMMC Pharmaceuticals · MRP ₹118.00
  11. ₹13.09/tabletSwelinex · 10 tablet dtTidal Laboratories · MRP ₹130.91
  12. ₹17.92/tabletDolonex · 15 tablet dtCipla · MRP ₹268.79

Piroxicam Injection 20 mg

6 packs, ₹2.50 to ₹39.69 per ml.

  1. ₹2.50/mlMizocam · 2 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹5.00
  2. ₹10.00/mlMizowel · 2 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹20.00
  3. ₹11.83/mlTye · 2 ml injectionMypher Pharmaceuticals · MRP ₹23.66
  4. ₹15.94/mlDupox · 2 ml injectionBennet Pharmaceuticals · MRP ₹31.87
  5. ₹17.11/mlPiroxitas · 2 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹34.22
  6. ₹39.69/mlDolonex · 1 ml injectionCipla · MRP ₹39.69

Piroxicam Injection 40 mg

6 packs, ₹1.85 to ₹36.29 per ml.

  1. ₹1.85/mlPiroxicam (Pfizer) · 2 ml injectionPfizer · MRP ₹3.70
  2. ₹17.82/mlRucaprox · 2 ml injectionMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹35.64
  3. ₹30.00/mlMedicam · 2 ml injectionMMC Pharmaceuticals · MRP ₹60.00
  4. ₹31.22/mlPirox · 2 ml injectionCipla · MRP ₹62.43
  5. ₹33.10/mlDoloxicam · 2 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹66.20
  6. ₹36.29/mlDolonex · 2 ml injectionCipla · MRP ₹72.58

Piroxicam Capsule 20 mg

4 packs, ₹0.72 to ₹7.03 per capsule.

  1. ₹0.72/capsulePiroxicam · 10 capsuleLark Laboratories · MRP ₹7.18
  2. ₹5.91/capsuleZeepain · 10 capsuleLark Laboratories · MRP ₹59.06
  3. ₹6.86/capsulePirox · 10 capsuleCipla · MRP ₹68.62
  4. ₹7.03/capsuleRanset · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹70.31

Piroxicam Injection

2 packs, ₹9.50 to ₹19.78 per ml.

  1. ₹9.50/mlWirox · 2 ml injectionZee Laboratories · MRP ₹19.00
  2. ₹19.78/mlSwelinex IM · 2 ml injectionTidal Laboratories · MRP ₹39.56

Piroxicam Gel 5 mg

1 pack, ₹5.32 per g.

  1. ₹5.32/gDolonex · 15 gm gelCipla · MRP ₹79.75

Piroxicam Tablet 10 mg

1 pack, ₹14.89 per tablet.

  1. ₹14.89/tabletDoloxicam · 15 tabletTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹223.35

Piroxicam Tablet DT 25 mg

1 pack, ₹4.50 per tablet.

  1. ₹4.50/tabletMizowel · 10 tablet dtLeeford Healthcare · MRP ₹45.00

Piroxicam Gel 0.5 %

1 pack, ₹2.81 per g.

  1. ₹2.81/gPirox · 30 gm gelCipla · MRP ₹84.21

Piroxicam Gel 8 %

1 pack, ₹4.82 per g.

  1. ₹4.82/gSwelinex · 30 gm gelTidal Laboratories · MRP ₹144.71

Piroxicam Tablet

1 pack, ₹7.70 per tablet.

  1. ₹7.70/tabletXgesic LA · 15 tabletPulse Pharmaceuticals · MRP ₹115.49

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.