Medicines / Molecules / Pimecrolimus

PimecrolimusEvery pack, by price.

8 packs of Pimecrolimus on NPPA's price list for July 2026: 5 brands from 4 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
8
Brands
5
Companies
4
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 8

Packs, lowest price per unit first

Pimecrolimus Cream 1 %

5 packs, ₹49.09 to ₹72.71 per g.

  1. ₹49.09/gPacroma · 30 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹1,473
  2. ₹49.09/gPacroma XL · 30 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹1,473
  3. ₹60.54/gPicon · 30 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹1,816
  4. ₹65.53/gPacroma · 10 gm creamAjanta Pharma · MRP ₹655.31
  5. ₹72.71/gPicon · 10 gm creamOaknet Healthcare · MRP ₹727.13

Pimecrolimus Cream 10 mg

1 pack, ₹74.06 per g.

  1. ₹74.06/gElidel · 10 gm creamViatris · MRP ₹740.60

Pimecrolimus Lotion 1 %

1 pack, ₹41.97 per ml.

  1. ₹41.97/mlPicon · 20 ml lotionOaknet Healthcare · MRP ₹839.41

Pimecrolimus Cream

1 pack, ₹53.13 per g.

  1. ₹53.13/gPimovate · 15 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹797.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.