Medicines / Molecules / Phytoestrogens
PhytoestrogensEvery pack, by price.
8 packs of Phytoestrogens on NPPA's price list for July 2026: 8 brands from 8 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 8
- Brands
- 8
- Companies
- 8
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 8
Packs, lowest price per unit first
Phytoestrogens Tablet
2 packs, ₹9.48 to ₹11.73 per tablet.
- ₹9.48/tabletMenosafe · 10 tabletDr. Reddys Laboratories · MRP ₹94.77
- ₹11.73/tabletEvanova · 30 tabletCharak Pharma · MRP ₹352.00
Phytoestrogens Oral Liquid
1 pack, ₹1.03 per ml.
- ₹1.03/mlGynova · 200 ml oral liquidMillennium Herbal Care · MRP ₹206.00
Phytoestrogens Gel 0.5 %
1 pack, ₹16.43 per g.
- ₹16.43/gIseren · 7 gm gelZuventus Healthcare · MRP ₹115.00
Phytoestrogens Capsule 60 mg
1 pack, ₹36.00 per capsule.
- ₹36.00/capsuleIsoflav · 10 capsuleRaptakos Brett & Co · MRP ₹360.00
Phytoestrogens Tablet 100 mg
1 pack, ₹29.90 per tablet.
- ₹29.90/tabletMenopace Iso · 10 tabletMeyer Organics · MRP ₹299.00
Phytoestrogens Gel
1 pack, ₹78.57 per g.
- ₹78.57/gPelitra · 7 gm gelHetero Healthcare · MRP ₹550.00
Phytoestrogens Capsule
1 pack, ₹16.50 per capsule.
- ₹16.50/capsuleSoyon Plus · 10 capsuleSyncom Formulations · MRP ₹165.00
Companies marketing it
- Charak Pharma1 pack
- Millennium Herbal Care1 pack
- Emcure1 pack
- Raptakos Brett & Co1 pack
- Meyer Organics1 pack
- Dr. Reddy's1 pack
- Hetero1 pack
- Syncom Formulations1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.