Medicines / Molecules / Phenytoin

PhenytoinEvery pack, by price.

50 packs of Phenytoin on NPPA's price list for July 2026: 26 brands from 25 companies, in 14 forms and strengths.

Packs
50
Brands
26
Companies
25
Forms and strengths
14
Price-controlled packs
43 of 50

Packs, lowest price per unit first

Phenytoin Tablet 100 mg

20 packs, ₹0.19 to ₹13.34 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹1.80 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.19/tabletSeztin · 100 tabletConsern Pharma · MRP ₹18.80
  2. ₹1.64/tabletC Toin · 90 tabletUsv · MRP ₹147.17
  3. ₹1.71/tabletEpsod · 60 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹102.80
  4. ₹1.73/tabletPhenykem · 100 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹173.44
  5. ₹1.74/tabletEpisol · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹17.36
  6. ₹1.82/tabletAtoin · 90 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹163.48
  7. ₹1.84/tabletEptoheal · 120 tabletHealing Pharma India · MRP ₹221.25
  8. ₹1.84/tabletProtoin · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹18.40
  9. ₹1.87/tabletM Toin · 10 tabletMedopharm · MRP ₹18.70
  10. ₹1.88/tabletCeletoin · 100 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹187.95
  11. ₹1.88/tabletEpilan P · 120 tabletLupin · MRP ₹225.50
  12. ₹1.88/tabletGentoin · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹18.79
The other 8 by price per tablet
  1. ₹1.88/tabletKiptoin · 100 tabletKivi Labs · MRP ₹187.95
  2. ₹1.88/tabletPhenos · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹18.79
  3. ₹1.88/tabletPhetoin · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹18.80
  4. ₹1.89/tabletEpilan · 120 tabletLupin · MRP ₹226.80
  5. ₹1.89/tabletEpsolin · 100 tabletZydus Healthcare · MRP ₹189.00
  6. ₹1.89/tabletEptoin · 120 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹226.80
  7. ₹1.89/tabletNeutoin · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹18.90
  8. ₹13.34/tabletEptozen · 10 tabletElder Projects · MRP ₹133.35

Phenytoin Tablet ER 300 mg

5 packs, ₹7.01 to ₹14.00 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹6.72 per tablet.

  1. ₹7.01/tabletCeletoin · 30 tablet erIntas Pharmaceuticals · MRP ₹210.42
  2. ₹7.01/tabletEpilan P · 30 tablet erLupin · MRP ₹210.35
  3. ₹7.01/tabletEpsolin · 30 tablet erZydus Healthcare · MRP ₹210.41
  4. ₹7.06/tabletEptoin · 30 tablet erAbbott Healthcare · MRP ₹211.68
  5. ₹14.00/tabletGentoin · 10 tablet erGentech Healtcare · MRP ₹140.00

Phenytoin Injection 50 mg

5 packs, ₹5.50 to ₹6.35 per ml. Price-controlled: ceiling ₹6.09 per ml.

  1. ₹5.50/mlDilantin · 2 ml injectionViatris · MRP ₹11.00
  2. ₹5.88/mlPhenykem · 2 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹11.75
  3. ₹6.21/mlEpsod · 2 ml injectionShine Pharmaceuticals · MRP ₹12.42
  4. ₹6.35/mlEpsolin · 2 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹12.70
  5. ₹6.35/mlEptoin · 2 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹12.70

Phenytoin Tablet 300 mg

4 packs, ₹5.28 to ₹7.01 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹5.62 per tablet.

  1. ₹5.28/tabletPhenykem · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹52.81
  2. ₹5.86/tabletCeletoin · 30 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹175.77
  3. ₹5.89/tabletEpsolin · 30 tabletZydus Healthcare · MRP ₹176.75
  4. ₹7.01/tabletEpilan · 30 tabletLupin · MRP ₹210.35

Phenytoin Tablet 50 mg

4 packs, ₹0.85 to ₹0.89 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹0.86 per tablet.

  1. ₹0.85/tabletEpsod · 60 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹50.95
  2. ₹0.88/tabletNeutoin · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹8.81
  3. ₹0.89/tabletEptoin · 150 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹133.87
  4. ₹0.89/tabletM Toin · 10 tabletMedopharm · MRP ₹8.93

Phenytoin Capsule 100 mg

3 packs, ₹1.22 to ₹13.72 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹1.87 per capsule.

  1. ₹1.22/capsulePhenytoin(cip) · 10 capsuleCipla · MRP ₹12.15
  2. ₹1.94/capsuleDilantin · 100 capsuleViatris · MRP ₹194.30
  3. ₹13.72/capsuleEpileptin · 100 capsuleIndian Drug & Pharmaceuticals LTD (Idpl) · MRP ₹1,372

Phenytoin Tablet

2 packs, ₹0.78 to ₹1.72 per tablet.

  1. ₹0.78/tabletFentinol · 100 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹78.13
  2. ₹1.72/tabletPhencure · 120 tabletMatias Healthcare · MRP ₹206.00

Phenytoin Suspension 25 mg

1 pack, ₹1.03 per ml.

  1. ₹1.03/mlDilantin · 100 ml suspensionViatris · MRP ₹102.90

Phenytoin Tablet SR 300 mg

1 pack, ₹5.75 per tablet.

  1. ₹5.75/tabletEpsod · 30 tablet srShine Pharmaceuticals · MRP ₹172.50

Phenytoin Tablet ER 200 mg

1 pack, ₹10.08 per tablet.

  1. ₹10.08/tabletEpsolin · 30 tablet erZydus Healthcare · MRP ₹302.41

Phenytoin Injection 100 mg

1 pack, ₹13.36 per ml.

  1. ₹13.36/mlEpsotoin · 1 ml injectionDycine Pharmaceuticals · MRP ₹13.36

Phenytoin Capsule 300 mg

1 pack, ₹6.37 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹4.76 per capsule.

  1. ₹6.37/capsuleEpsotoin · 10 capsuleDycine Pharmaceuticals · MRP ₹63.72

Phenytoin Suspension 30 mg

1 pack, ₹0.37 per ml. Price-controlled: ceiling ₹0.36 per ml.

  1. ₹0.37/mlEptoin · 200 ml suspensionAbbott Healthcare · MRP ₹74.77

Phenytoin Tablet 200 mg

1 pack, ₹5.27 per tablet.

  1. ₹5.27/tabletProtoin · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹52.69

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Capsule 100 mg · ceiling 1.87 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Tablet 100 mg · ceiling 1.80 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Oral Suspension 125 mg · ceiling 1.13 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Injection 25 mg · ceiling 3.20 ₹ (1 ML)Order S.O. 1581(E)
  5. 25 Mar 2026Capsule 300 mg · ceiling 4.76 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
  6. 25 Mar 2026ER Capsule 300 mg · ceiling 4.85 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1581(E)
  7. 25 Mar 2026Tablet 300 mg · ceiling 5.62 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  8. 25 Mar 2026Tablet ER 300 mg · ceiling 6.72 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
  9. 25 Mar 2026Oral Liquid 30 mg/ 5 ml · ceiling 0.36 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  10. 25 Mar 2026Injection 50 mg · ceiling 6.09 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  11. 25 Mar 2026Tablet 50 mg · ceiling 0.86 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.