Medicines / Molecules / Phenylpropanolamine + Dexchlorpheniramine

Phenylpropanolamine + DexchlorpheniramineEvery pack, by price.

7 packs of Phenylpropanolamine + Dexchlorpheniramine on NPPA's price list for July 2026: 4 brands from 4 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
7
Brands
4
Companies
4
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 7

Packs, lowest price per unit first

Phenylpropanolamine + Dexchlorpheniramine Drops 5/2 mg

2 packs, ₹4.69 to ₹5.84 per ml.

  1. ₹4.69/mlCorrectal · 15 ml dropsUnion Drug · MRP ₹70.31
  2. ₹5.84/mlLupicold · 15 ml dropsLupin · MRP ₹87.65

Phenylpropanolamine + Dexchlorpheniramine Syrup 12.5/2 mg

1 pack, ₹0.85 per ml.

  1. ₹0.85/mlCorrectal · 100 ml syrupUnion Drug · MRP ₹84.57

Phenylpropanolamine + Dexchlorpheniramine Tablet

1 pack, ₹4.64 per tablet.

  1. ₹4.64/tabletCorrectal · 10 tabletUnion Drug · MRP ₹46.41

Phenylpropanolamine + Dexchlorpheniramine Tablet 325/2.5/2 mg

1 pack, ₹6.66 per tablet.

  1. ₹6.66/tabletNcold · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹66.56

Phenylpropanolamine + Dexchlorpheniramine Syrup

1 pack, ₹0.40 per ml.

  1. ₹0.40/mlNcold · 60 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹24.00

Phenylpropanolamine + Dexchlorpheniramine Drops

1 pack, ₹3.36 per ml.

  1. ₹3.36/mlTriaminic · 15 ml dropsWanbury · MRP ₹50.47

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.