Medicines / Molecules / Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + DextromethorphanEvery pack, by price.

17 packs of Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan on NPPA's price list for July 2026: 14 brands from 12 companies, in 11 forms and strengths.

Packs
17
Brands
14
Companies
12
Forms and strengths
11
Price-controlled packs
0 of 17

Packs, lowest price per unit first

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 12.5/2/10 mg

5 packs, ₹0.80 to ₹1.23 per ml.

  1. ₹0.80/mlLibitus · 100 ml syrupLeben Laboratories · MRP ₹80.44
  2. ₹0.97/mlLibitus · 60 ml syrupLeben Laboratories · MRP ₹58.27
  3. ₹1.10/mlCuf Dex · 100 ml syrupWaves Biotech · MRP ₹109.90
  4. ₹1.20/mlPhytus · 100 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹119.90
  5. ₹1.23/mlCof Q-D · 100 ml syrupCipla · MRP ₹122.82

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup

2 packs, ₹0.34 to ₹1.13 per ml.

  1. ₹0.34/mlBetaphil D · 100 ml syrupNoel Pharmaceuticals · MRP ₹34.00
  2. ₹1.13/mlSynabron DC · 100 ml syrupConcept Pharmaceuticals · MRP ₹112.50

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 5/2/10 mg

2 packs, ₹0.81 to ₹0.85 per ml.

  1. ₹0.81/mlDpc (Sunij Pharma) · 100 ml syrupSunij Pharma · MRP ₹80.50
  2. ₹0.85/mlDpc (Sunij Pharma) · 60 ml syrupSunij Pharma · MRP ₹51.16

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Suspension 5/2/10 mg

1 pack, ₹1.39 per ml.

  1. ₹1.39/mlBrozy D · 100 ml suspensionZydus Healthcare · MRP ₹139.00

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 10/2/5 mg

1 pack, ₹1.46 per ml.

  1. ₹1.46/mlGrilinctus New · 100 ml syrupFranco Indian Pharmaceuticals · MRP ₹146.20

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 5/2/15 mg

1 pack, ₹0.14 per ml.

  1. ₹0.14/mlOmnitussdx · 100 ml syrupMicro Labs · MRP ₹13.50

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Syrup 12.5/2/5 mg

1 pack, ₹0.75 per ml.

  1. ₹0.75/mlR-Coff · 100 ml syrupLupin · MRP ₹75.00

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Drops 12.5/2/10 mg

1 pack, ₹4.33 per ml.

  1. ₹4.33/mlTriatussic · 15 ml dropsWander Medicare · MRP ₹65.00

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Tablet 12.5/2/10 mg

1 pack, ₹7.40 per tablet.

  1. ₹7.40/tabletTriatussic · 10 tabletWander Medicare · MRP ₹74.00

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Tablet

1 pack, ₹7.03 per tablet.

  1. ₹7.03/tabletTriatussic Plus · 10 tabletWander Medicare · MRP ₹70.30

Phenylpropanolamine + Chlorpheniramine + Dextromethorphan Drops

1 pack, ₹3.14 per ml.

  1. ₹3.14/mlTriatussic X · 15 ml dropsWander Medicare · MRP ₹47.13

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.