Medicines / Molecules / Phenylephrine + Guaifenesin + Ambroxol + Chlorpheniramine

Phenylephrine + Guaifenesin + Ambroxol + ChlorpheniramineEvery pack, by price.

8 packs of Phenylephrine + Guaifenesin + Ambroxol + Chlorpheniramine on NPPA's price list for July 2026: 6 brands from 4 companies, in 4 forms and strengths.

Packs
8
Brands
6
Companies
4
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 8

Packs, lowest price per unit first

Phenylephrine + Guaifenesin + Ambroxol + Chlorpheniramine Syrup 5/50/15/2 mg

5 packs, ₹0.89 to ₹1.20 per ml.

  1. ₹0.89/mlRespifresh A · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹89.00
  2. ₹0.89/mlRespifresh A NF · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹89.00
  3. ₹0.97/mlCC Gesic · 100 ml syrupSterkem · MRP ₹97.00
  4. ₹1.17/mlRespithik A · 60 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹70.00
  5. ₹1.20/mlRespithik A · 100 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹120.00

Phenylephrine + Guaifenesin + Ambroxol + Chlorpheniramine Syrup 10/50/15/2 mg

1 pack, ₹0.54 per ml.

  1. ₹0.54/mlEsiresp Plus · 100 ml syrupMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹54.00

Phenylephrine + Guaifenesin + Ambroxol + Chlorpheniramine Oral Liquid 5/50/15/2 mg

1 pack, ₹0.31 per ml.

  1. ₹0.31/mlNakuf A · 100 ml oral liquidAlkem Laboratories · MRP ₹31.25

Phenylephrine + Guaifenesin + Ambroxol + Chlorpheniramine Syrup

1 pack, ₹1.08 per ml.

  1. ₹1.08/mlRespifresh A NF · 60 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹65.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.