Medicines / Molecules / Permethrin

PermethrinEvery pack, by price.

161 packs of Permethrin on NPPA's price list for July 2026: 81 brands from 64 companies, in 14 forms and strengths.

Packs
161
Brands
81
Companies
64
Forms and strengths
14
Price-controlled packs
87 of 161

Packs, lowest price per unit first

Permethrin Lotion 5 %

48 packs, ₹0.18 to ₹2.13 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.03 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.18/mlScabigo (Torque) · 100 ml lotionTorque Pharmaceuticals · MRP ₹18.21
  2. ₹0.74/mlScabovate · 50 ml lotionLupin · MRP ₹37.00
  3. ₹0.93/mlScabimide P · 50 ml lotionGroup Pharmaceuticals · MRP ₹46.69
  4. ₹0.95/mlP Scab · 40 ml lotionMark India · MRP ₹38.00
  5. ₹0.99/mlZeroscab · 120 ml lotionPalsons Derma · MRP ₹118.44
  6. ₹1.02/mlP Scab · 100 ml lotionMark India · MRP ₹102.00
  7. ₹1.02/mlP Scab · 60 ml lotionMark India · MRP ₹61.00
  8. ₹1.02/mlScarbic · 50 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹51.00
  9. ₹1.02/mlScrabel · 50 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹51.00
  10. ₹1.02/mlScrabic · 50 ml lotionLeeford Healthcare · MRP ₹51.00
  11. ₹1.03/mlMite · 100 ml lotionAtopic Laboratories · MRP ₹103.13
  12. ₹1.03/mlScaboma P · 50 ml lotionGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹51.38
The other 36 by price per ml
  1. ₹1.04/mlGamaderm P · 60 ml lotionVilco Laboratories · MRP ₹62.36
  2. ₹1.04/mlNixiper · 100 ml lotionCanixa Life Sciences · MRP ₹104.00
  3. ₹1.04/mlNixiper · 50 ml lotionCanixa Life Sciences · MRP ₹52.00
  4. ₹1.04/mlPeritop · 60 ml lotionMonichem Healthcare · MRP ₹62.34
  5. ₹1.04/mlScabper · 60 ml lotionMenarini India · MRP ₹62.34
  6. ₹1.05/mlPeritop · 100 ml lotionMonichem Healthcare · MRP ₹105.00
  7. ₹1.05/mlPermelan · 50 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹52.50
  8. ₹1.06/mlBiomethrin · 40 ml lotionZydus Healthcare · MRP ₹42.30
  9. ₹1.06/mlEscrab · 100 ml lotionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹105.77
  10. ₹1.06/mlPermebis · 50 ml lotionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹52.88
  11. ₹1.07/mlNupermy · 60 ml lotionNulife Pharmaceuticals · MRP ₹64.26
  12. ₹1.07/mlPermed · 60 ml lotionMed Manor Organics · MRP ₹64.25
  13. ₹1.07/mlPermetron · 50 ml lotionAlkem Laboratories · MRP ₹53.55
  14. ₹1.07/mlPermom · 60 ml lotionOmni Life Sciences · MRP ₹64.20
  15. ₹1.07/mlScabenil · 50 ml lotionPsychotropics India · MRP ₹53.55
  16. ₹1.07/mlScabepil · 50 ml lotionPsychotropics India · MRP ₹53.55
  17. ₹1.07/mlScabest · 100 ml lotionPsychotropics India · MRP ₹107.10
  18. ₹1.07/mlScabigard P · 50 ml lotionAbbott Healthcare · MRP ₹53.41
  19. ₹1.07/mlScabvent · 60 ml lotionZee Laboratories · MRP ₹64.20
  20. ₹1.08/mlCuremite · 60 ml lotionKivi Labs · MRP ₹64.50
  21. ₹1.08/mlPernil · 100 ml lotionTalent India · MRP ₹107.52
  22. ₹1.08/mlScabite · 100 ml lotionOrganic Laboratories · MRP ₹108.15
  23. ₹1.12/mlElice · 60 ml lotionZee Laboratories · MRP ₹67.41
  24. ₹1.12/mlPmt (Nemus) · 50 ml lotionNemus Pharmaceuticals · MRP ₹56.00
  25. ₹1.13/mlPertec · 60 ml lotionTripada Biotec · MRP ₹68.00
  26. ₹1.13/mlScabiplus · 100 ml lotionParker Robinson · MRP ₹113.00
  27. ₹1.14/mlPedimite · 50 ml lotionDermo Care Laboratories · MRP ₹57.00
  28. ₹1.17/mlNoscab · 50 ml lotionEthicare Remedies · MRP ₹58.59
  29. ₹1.17/mlNoscab (Shaunon) · 50 ml lotionShaunon Remedies · MRP ₹58.59
  30. ₹1.19/mlGalmite · 60 ml lotionGalcare Pharmaceuticals · MRP ₹71.50
  31. ₹1.20/mlPmt · 30 ml lotionSalve Pharmaceuticals · MRP ₹36.00
  32. ₹1.72/mlDat · 30 ml lotionOmega Remedies · MRP ₹51.56
  33. ₹1.72/mlScamer · 60 ml lotionSignova Pharma · MRP ₹103.13
  34. ₹1.97/mlScabiplus · 30 ml lotionParker Robinson · MRP ₹59.00
  35. ₹2.08/mlPermicer · 30 ml lotionAvancer Lab · MRP ₹62.44
  36. ₹2.13/mlPerin · 30 ml lotionPsycormedies · MRP ₹64.00

Permethrin Cream 5 %

32 packs, ₹1.67 to ₹2.34 per g. Price-controlled: ceiling ₹1.89 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹1.67/gPermed · 120 gm creamMed Manor Organics · MRP ₹200.00
  2. ₹1.67/gPlite · 30 gm creamTricos Dermatologics · MRP ₹49.95
  3. ₹1.73/gNixiper · 30 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹52.00
  4. ₹1.90/gPedimite · 30 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹57.00
  5. ₹1.93/gMedper · 30 gm creamMedico Labs · MRP ₹58.00
  6. ₹1.93/gNixiper · 60 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹116.00
  7. ₹1.93/gPerin · 30 gm creamPsycormedies · MRP ₹58.00
  8. ₹1.93/gPmt (Nemus) · 30 gm creamNemus Pharmaceuticals · MRP ₹58.00
  9. ₹1.93/gScarbic · 30 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹58.00
  10. ₹1.94/gDat · 30 gm creamOmega Remedies · MRP ₹58.13
  11. ₹1.94/gKlmite · 60 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹116.44
  12. ₹1.94/gPeritop · 30 gm creamMonichem Healthcare · MRP ₹58.13
The other 20 by price per g
  1. ₹1.94/gPermom · 30 gm creamOmni Life Sciences · MRP ₹58.13
  2. ₹1.94/gRinmite · 30 gm creamRhine Biogenics · MRP ₹58.28
  3. ₹1.94/gScabper · 30 gm creamMenarini India · MRP ₹58.22
  4. ₹1.97/gCuremite · 30 gm creamKivi Labs · MRP ₹59.21
  5. ₹1.97/gEscrab · 60 gm creamLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹118.41
  6. ₹1.97/gH H Mite · 60 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹118.44
  7. ₹1.97/gNupermy · 30 gm creamNulife Pharmaceuticals · MRP ₹59.22
  8. ₹1.97/gPermite · 60 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹118.40
  9. ₹1.97/gPernil · 30 gm creamTalent India · MRP ₹59.22
  10. ₹1.97/gScabifresh · 30 gm creamSmart Laboratories · MRP ₹59.00
  11. ₹1.97/gScabigo · 60 gm creamPsychotropics India · MRP ₹118.44
  12. ₹1.97/gZeroscab · 120 gm creamPalsons Derma · MRP ₹236.88
  13. ₹1.97/gZeroscab · 60 gm creamPalsons Derma · MRP ₹118.44
  14. ₹1.98/gH H Mite · 30 gm creamHegde & Hegde · MRP ₹59.54
  15. ₹1.98/gPermite · 30 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹59.53
  16. ₹1.98/gZeromte · 30 gm creamResilient Cosmeceuticals · MRP ₹59.50
  17. ₹2.00/gGamaderm P · 30 gm creamVilco Laboratories · MRP ₹60.00
  18. ₹2.10/gPertec · 30 gm creamTripada Biotec · MRP ₹63.00
  19. ₹2.16/gKlmite · 30 gm creamKLM Laboratories · MRP ₹64.65
  20. ₹2.34/gOlmite · 25 gm creamOlcare · MRP ₹58.50

Permethrin Soap

21 packs, ₹0.30 to ₹2.40 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹0.30/gZenthrin · 75 gm soapZen Labs India · MRP ₹22.38
  2. ₹0.68/gPertec · 75 gm soapTripada Biotec · MRP ₹50.85
  3. ₹0.83/gPermtrin · 75 gm soapUniversal Life Science · MRP ₹62.00
  4. ₹0.88/gScabitreat · 75 gm soapSmartway Wellness · MRP ₹66.00
  5. ₹0.91/gLiscab · 75 gm soapM D C Pharmaceuticals · MRP ₹68.13
  6. ₹0.95/gScabiplus · 75 gm soapParker Robinson · MRP ₹71.18
  7. ₹1.00/gScarbic · 75 gm soapLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
  8. ₹1.01/gPsure · 75 gm soapDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹75.90
  9. ₹1.03/gDat · 75 gm soapOmega Remedies · MRP ₹76.88
  10. ₹1.03/gPerbis · 75 gm soapAbaris Healthcare · MRP ₹77.43
  11. ₹1.03/gRinmite · 75 gm soapRhine Biogenics · MRP ₹77.42
  12. ₹1.07/gPerthimoon · 75 gm soapMoonstar Lifecare · MRP ₹80.00
The other 9 by price per g
  1. ₹1.20/gGama P · 75 gm soapDermo Care Laboratories · MRP ₹90.00
  2. ₹1.28/gPrescab · 75 gm soapAustro Lab · MRP ₹96.00
  3. ₹1.29/gMedilice · 75 gm soapWings Pharmaceuticals · MRP ₹97.10
  4. ₹1.68/gPlite · 75 gm soapTricos Dermatologics · MRP ₹126.35
  5. ₹1.80/gT Mite · 75 gm soapPraise Pharma · MRP ₹135.00
  6. ₹1.83/gExcimite · 75 gm soapEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹137.06
  7. ₹1.93/gElice · 75 gm soapZee Laboratories · MRP ₹145.00
  8. ₹2.00/gMite · 75 gm soapAtopic Laboratories · MRP ₹150.00
  9. ₹2.40/gH H Mite · 75 gm soapHegde & Hegde · MRP ₹180.00

Permethrin Soap 1 %

18 packs, ₹1.00 to ₹105.00 per g. The 12 lowest per g come first.

  1. ₹1.00/gCuremite · 75 gm soapKivi Labs · MRP ₹75.35
  2. ₹1.02/gMitorid 8 · 125 gm soapRemember India Medicos · MRP ₹127.00
  3. ₹1.03/gScabenil · 75 gm soapPsychotropics India · MRP ₹76.97
  4. ₹1.03/gScabigo · 75 gm soapPsychotropics India · MRP ₹77.00
  5. ₹1.09/gMitorid 8 · 75 gm soapRemember India Medicos · MRP ₹82.00
  6. ₹1.20/gScabper · 75 gm soapMenarini India · MRP ₹89.87
  7. ₹1.22/gScabest · 75 gm soapPsychotropics India · MRP ₹91.18
  8. ₹1.26/gScabepil · 75 gm soapPsychotropics India · MRP ₹94.74
  9. ₹1.30/gHead Lice · 75 gm soapPsychotropics India · MRP ₹97.70
  10. ₹1.35/gPermom · 75 gm soapOmni Life Sciences · MRP ₹101.43
  11. ₹1.36/gAlscab · 75 gm soapAlkem Laboratories · MRP ₹101.75
  12. ₹1.44/gLicerid · 75 gm soapAjanta Pharma · MRP ₹108.11
The other 6 by price per g
  1. ₹1.51/gTick & Flea · 75 gm soapPsychotropics India · MRP ₹113.05
  2. ₹1.53/gP Scab · 75 gm soapMark India · MRP ₹115.00
  3. ₹1.54/gPeritop · 75 gm soapMonichem Healthcare · MRP ₹115.68
  4. ₹1.66/gPermed · 75 gm soapMed Manor Organics · MRP ₹124.58
  5. ₹1.90/gZeroscab · 100 gm soapPalsons Derma · MRP ₹190.00
  6. ₹105.00/unitScabite · 1 soapOrganic Laboratories · MRP ₹105.00

Permethrin Lotion

15 packs, ₹0.66 to ₹3.73 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹0.66/mlPerthimoon · 50 ml lotionMoonstar Lifecare · MRP ₹33.00
  2. ₹0.71/mlScabifine Pmr · 50 ml lotionMorepen Laboratories · MRP ₹35.47
  3. ₹0.99/mlScabitreat · 100 ml lotionSmartway Wellness · MRP ₹99.00
  4. ₹1.01/mlT Mite · 100 ml lotionPraise Pharma · MRP ₹101.25
  5. ₹1.04/mlExcimite · 60 ml lotionEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹62.34
  6. ₹1.05/mlPmt (Nemus) · 100 ml lotionNemus Pharmaceuticals · MRP ₹105.00
  7. ₹1.05/mlRinmite · 50 ml lotionRhine Biogenics · MRP ₹52.50
  8. ₹1.06/mlPrescab · 50 ml lotionAustro Lab · MRP ₹53.21
  9. ₹1.07/mlEmscab Plus · 50 ml lotionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹53.25
  10. ₹1.07/mlExcimite · 100 ml lotionEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹107.05
  11. ₹1.07/mlPermiforce · 100 ml lotionHealing Pharma India · MRP ₹107.10
  12. ₹1.07/mlPermtrin · 100 ml lotionUniversal Life Science · MRP ₹107.10
The other 3 by price per ml
  1. ₹1.08/mlEscarb · 100 ml lotionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹107.78
  2. ₹1.08/mlPermtrin · 50 ml lotionUniversal Life Science · MRP ₹54.00
  3. ₹3.73/mlPretimid · 50 ml lotionPretium Pharmaceuticals · MRP ₹186.56

Permethrin Cream

10 packs, ₹1.40 to ₹2.07 per g.

  1. ₹1.40/gLicemoon · 30 gm creamMoonstar Lifecare · MRP ₹42.00
  2. ₹1.61/gZerolice · 120 gm creamPalsons Derma · MRP ₹193.20
  3. ₹1.93/gT Mite · 30 gm creamPraise Pharma · MRP ₹58.00
  4. ₹1.94/gMite · 30 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹58.28
  5. ₹1.94/gZeroscab (Paras) · 30 gm creamReckitt Benckiser · MRP ₹58.13
  6. ₹1.97/gExcimite · 30 gm creamEumedica Pharmaceuticals · MRP ₹59.20
  7. ₹1.97/gPermiforce · 30 gm creamHealing Pharma India · MRP ₹59.21
  8. ₹1.97/gPermtrin · 30 gm creamUniversal Life Science · MRP ₹59.22
  9. ₹1.97/gPsure · 30 gm creamDermakare Pharmaceuticals · MRP ₹59.00
  10. ₹2.07/gPrescab · 30 gm creamAustro Lab · MRP ₹62.16

Permethrin Soap 5 %

5 packs, ₹1.07 to ₹2.40 per g.

  1. ₹1.07/gPermicer · 75 gm soapAvancer Lab · MRP ₹80.08
  2. ₹1.31/gNixiper · 75 gm soapCanixa Life Sciences · MRP ₹98.00
  3. ₹1.44/gH H Mite · 125 gm soapHegde & Hegde · MRP ₹180.00
  4. ₹1.67/gPmt · 75 gm soapSalve Pharmaceuticals · MRP ₹125.00
  5. ₹2.40/gH H Mite · 75 gm soapHegde & Hegde · MRP ₹180.00

Permethrin Cream 1 %

4 packs, ₹0.88 to ₹1.61 per g. Price-controlled: ceiling ₹1.54 per g.

  1. ₹0.88/gPedilice · 50 gm creamDermo Care Laboratories · MRP ₹44.00
  2. ₹0.94/gPerin · 50 gm creamPsycormedies · MRP ₹47.00
  3. ₹1.48/gMedilice · 30 gm creamWings Pharmaceuticals · MRP ₹44.44
  4. ₹1.61/gPerlice Creme/rinse · 120 gm creamTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹193.49

Permethrin Lotion 1 %

2 packs, ₹1.04 to ₹1.05 per ml. Price-controlled: ceiling ₹1.03 per ml.

  1. ₹1.04/mlPerbis · 60 ml lotionAbaris Healthcare · MRP ₹62.30
  2. ₹1.05/mlScabper · 30 ml lotionMenarini India · MRP ₹31.60

Permethrin Ointment 5 %

2 packs, ₹1.82 to ₹1.97 per g.

  1. ₹1.82/gScabite · 30 gm ointmentOrganic Laboratories · MRP ₹54.70
  2. ₹1.97/gScabovate · 30 gm ointmentLupin · MRP ₹59.00

Permethrin Cream 50 mg

1 pack, ₹1.86 per g.

  1. ₹1.86/gMite · 50 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹92.81

Permethrin Gel 5 %

1 pack, ₹1.40 per g. Price-controlled: ceiling ₹1.34 per g.

  1. ₹1.40/gPermed · 30 gm gelMed Manor Organics · MRP ₹41.90

Permethrin Liquid 2 %

1 pack, ₹0.96 per ml.

  1. ₹0.96/mlSoftas Plus · 200 ml liquidIntas Pharmaceuticals · MRP ₹192.19

Permethrin Shampoo 1 %

1 pack, ₹1.85 per ml.

  1. ₹1.85/mlTick & Flea · 160 ml shampooPsychotropics India · MRP ₹296.00

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Cream 1 % · ceiling 1.54 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
  2. 25 Mar 2026Lotion 1 % · ceiling 1.03 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
  3. 25 Mar 2026Cream 5 % · ceiling 1.89 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
  4. 25 Mar 2026Gel 5 % · ceiling 1.34 ₹ (1 GM)Order S.O. 1575(E)
  5. 25 Mar 2026Lotion 5 % · ceiling 1.03 ₹ (1 gm or 1 ml)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.