Medicines / Molecules / Pepsin + Diastase
Pepsin + DiastaseEvery pack, by price.
32 packs of Pepsin + Diastase on NPPA's price list for July 2026: 24 brands from 23 companies, in 12 forms and strengths.
- Packs
- 32
- Brands
- 24
- Companies
- 23
- Forms and strengths
- 12
- Price-controlled packs
- 0 of 32
Packs, lowest price per unit first
Pepsin + Diastase Syrup
14 packs, ₹0.14 to ₹1.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.14/mlAnzyme Plus · 200 ml syrupIntas Pharmaceuticals · MRP ₹27.50
- ₹0.16/mlNvzyme · 200 ml syrupKnoll Healthcare · MRP ₹32.50
- ₹0.20/mlInzyme · 100 ml syrupZen Labs India · MRP ₹20.41
- ₹0.31/mlInzyme · 200 ml syrupZen Labs India · MRP ₹62.00
- ₹0.42/mlAtzyme · 200 ml syrupOctane Biotech · MRP ₹84.00
- ₹0.54/mlZymebel · 200 ml syrupCurewin Pharmaceuticals · MRP ₹108.00
- ₹0.56/mlViozyme · 200 ml syrupAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹111.23
- ₹0.63/mlUltrazyme Plus · 200 ml syrupWockhardt · MRP ₹125.13
- ₹0.64/mlIp-Gest · 200 ml syrupIpc Healthcare · MRP ₹128.00
- ₹0.75/mlOmezyme · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlOmezyme · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹150.00
- ₹0.85/mlInstazyme · 200 ml syrupInnovative Pharmaceuticals · MRP ₹169.07
The other 2 by price per ml
- ₹1.00/mlOmezyme · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹200.00
- ₹1.00/mlOmezyme · 200 ml syrupDr. Reddys Laboratories · MRP ₹200.00
Pepsin + Diastase Syrup 10/50 mg
7 packs, ₹0.28 to ₹0.80 per ml.
- ₹0.28/mlProzyme · 200 ml syrupM D C Pharmaceuticals · MRP ₹55.12
- ₹0.36/mlVimintazyme · 200 ml syrupMolekule (Ind)pvt · MRP ₹71.42
- ₹0.54/mlDiozyme · 200 ml syrupDivine Lifecare · MRP ₹107.67
- ₹0.56/mlSkytase · 200 ml syrupSkymax Laboratories · MRP ₹111.00
- ₹0.61/mlVitazyme P · 200 ml syrupEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹122.00
- ₹0.71/mlMaxizym · 200 ml syrupFourrts India Laboratories · MRP ₹141.00
- ₹0.80/mlDigipen · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹160.85
Pepsin + Diastase Drops 5/33.33 mg
2 packs, ₹1.00 to ₹4.98 per ml.
- ₹1.00/mlCeezyme · 15 ml dropsConcept Pharmaceuticals · MRP ₹15.00
- ₹4.98/mlAristozyme · 15 ml dropsAristo Pharmaceuticals · MRP ₹74.71
Pepsin + Diastase Syrup 10 MG/50 mg
1 pack, ₹0.30 per ml.
- ₹0.30/mlAgizyme · 200 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹60.00
Pepsin + Diastase Capsule
1 pack, ₹2.50 per capsule.
- ₹2.50/capsuleAtzyme · 10 capsuleOctane Biotech · MRP ₹25.00
Pepsin + Diastase Drops
1 pack, ₹1.98 per ml.
- ₹1.98/mlAtzyme · 15 ml dropsOctane Biotech · MRP ₹29.71
Pepsin + Diastase Capsule 10/50 mg
1 pack, ₹0.81 per capsule.
- ₹0.81/capsuleDigesta · 10 capsuleAlkem Laboratories · MRP ₹8.12
Pepsin + Diastase Syrup 18.75/12.5 mg
1 pack, ₹0.85 per ml.
- ₹0.85/mlEldizyme · 100 ml syrupElder Labs · MRP ₹85.00
Pepsin + Diastase Syrup 5/33.33 mg
1 pack, ₹0.16 per ml.
- ₹0.16/mlEldizyme · 200 ml syrupElder Labs · MRP ₹32.50
Pepsin + Diastase Tablet 250 mg
1 pack, ₹5.79 per tablet.
Pepsin + Diastase Tablet 10/50 mg
1 pack, ₹6.00 per tablet.
- ₹6.00/tabletLupizyme Advance · 15 tabletLupin · MRP ₹90.00
Pepsin + Diastase Tablet
1 pack, ₹5.00 per tablet.
- ₹5.00/tabletZymebel · 10 tabletCurewin Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
Companies marketing it
- Dr. Reddy's4 packs
- Octane Biotech3 packs
- Alkem2 packs
- Elder Labs2 packs
- Zen Labs India2 packs
- Curewin Pharmaceuticals2 packs
- Indswift Laboratories1 pack
- Intas1 pack
- Aristo1 pack
- Concept Pharmaceuticals1 pack
- Divine Lifecare1 pack
- Stadmed1 pack
- Innovative Pharmaceuticals1 pack
- Ipc Healthcare1 pack
- Lupin1 pack
- Fourrts India Laboratories1 pack
- Knoll Healthcare1 pack
- M D C Pharmaceuticals1 pack
- Skymax Laboratories1 pack
- Wockhardt1 pack
- Molekule (Ind)pvt1 pack
- Alvio Pharmaceuticals1 pack
- East India Pharmaceutical Works1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.