Medicines / Molecules / Pepsin + Diastase And/or Combinations
Pepsin + Diastase And/or CombinationsEvery pack, by price.
71 packs of Pepsin + Diastase And/or Combinations on NPPA's price list for July 2026: 43 brands from 35 companies, in 18 forms and strengths.
- Packs
- 71
- Brands
- 43
- Companies
- 35
- Forms and strengths
- 18
- Price-controlled packs
- 0 of 71
Packs, lowest price per unit first
Pepsin + Diastase And/or Combinations Syrup 10/50 mg
18 packs, ₹0.12 to ₹1.37 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.12/mlSwizyme · 200 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹23.75
- ₹0.38/mlPilzyme · 200 ml syrupPsychotropics India · MRP ₹75.00
- ₹0.52/mlDigesta · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹103.13
- ₹0.58/mlDizyme · 200 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹115.00
- ₹0.59/mlMarcozyme · 200 ml syrupMarc Laboratories · MRP ₹117.19
- ₹0.68/mlAlzyme · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹135.00
- ₹0.68/mlIndex · 200 ml syrupShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹135.94
- ₹0.70/mlKamozyme · 200 ml syrupKamron Laboratories · MRP ₹139.00
- ₹0.71/mlMaprazyme · 200 ml syrupMapra Laboratories · MRP ₹142.96
- ₹0.75/mlAlzyme · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlAlzyme · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹150.00
- ₹0.75/mlAlzyme · 200 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹150.00
The other 6 by price per ml
- ₹0.75/mlGenozyme · 200 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹150.43
- ₹0.77/mlAglozyme · 200 ml syrupAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹154.50
- ₹0.84/mlEnz · 200 ml syrupGalpha Laboratories · MRP ₹168.91
- ₹0.90/mlAstozyme · 200 ml syrupLaborate Pharmaceutical · MRP ₹180.00
- ₹0.95/mlGenozyme · 100 ml syrupGeno Pharmaceuticals · MRP ₹95.31
- ₹1.37/mlLupizyme · 100 ml syrupLupin · MRP ₹137.40
Pepsin + Diastase And/or Combinations Syrup
16 packs, ₹0.12 to ₹1.07 per ml. The 12 lowest per ml come first.
- ₹0.12/mlCachzyme · 200 ml syrupCachet Pharmaceuticals · MRP ₹24.00
- ₹0.19/mlMetozyme · 100 ml syrupSyncom Formulations · MRP ₹18.75
- ₹0.28/mlZaim · 200 ml syrupFinecure Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
- ₹0.39/mlWegazyme · 200 ml syrupRonyd Health Care · MRP ₹77.90
- ₹0.42/mlDijestin · 200 ml syrupReserca Health Care · MRP ₹83.90
- ₹0.43/mlDizyme · 100 ml syrupFranklin Laboratories (India) · MRP ₹42.75
- ₹0.44/mlMultizyme (Alkem) · 225 ml syrupAlkem Laboratories · MRP ₹98.00
- ₹0.48/mlDurazyme · 200 ml syrupGrandcure Healthcare · MRP ₹96.56
- ₹0.53/mlEnzoblend · 200 ml syrupCadomed Pharmaceuticals India · MRP ₹106.78
- ₹0.58/mlLycerozyme · 200 ml syrupNational C & Pharma · MRP ₹115.70
- ₹0.69/mlLupizyme · 200 ml syrupLupin · MRP ₹137.40
- ₹0.73/mlDiapsin · 200 ml syrupArrient Healthcare · MRP ₹145.40
The other 4 by price per ml
- ₹0.75/mlLupizyme-Plus · 100 ml syrupLupin · MRP ₹75.00
- ₹0.77/mlEnzarun · 200 ml syrupJarun Pharmaceuticals · MRP ₹154.00
- ₹0.98/mlEnerzyme · 200 ml syrupSifco Pharma · MRP ₹196.00
- ₹1.07/mlByzyme · 200 ml syrupZydus Healthcare · MRP ₹214.50
Pepsin + Diastase And/or Combinations Drops
6 packs, ₹2.40 to ₹6.73 per ml.
- ₹2.40/mlLupizyme · 15 ml dropsLupin · MRP ₹36.00
- ₹2.66/mlXlzyme · 15 ml dropsWaves Biotech · MRP ₹39.90
- ₹2.73/mlMultizyme (Alkem) · 15 ml dropsAlkem Laboratories · MRP ₹41.00
- ₹4.26/mlByzyme · 15 ml dropsZydus Healthcare · MRP ₹63.84
- ₹5.31/mlCatazyme · 15 ml dropsStadmed · MRP ₹79.58
- ₹6.73/mlXymex · 15 ml dropsMedley Pharmaceuticals · MRP ₹101.00
Pepsin + Diastase And/or Combinations Tablet
6 packs, ₹2.60 to ₹10.23 per tablet.
- ₹2.60/tabletWalazyme · 15 tabletWallace Pharmaceuticals · MRP ₹39.00
- ₹7.46/tabletIbiszyme · 30 tabletIndian Drug & Pharmaceuticals LTD (Idpl) · MRP ₹223.69
- ₹9.00/tabletPepfiz Evt · 2 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹18.00
- ₹9.00/tabletPepfiz Evt · 2 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹18.00
- ₹9.98/tabletDigipen · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹99.80
- ₹10.23/tabletEnzoblend · 10 tabletCadomed Pharmaceuticals India · MRP ₹102.33
Pepsin + Diastase And/or Combinations Syrup 125/18.75 mg
6 packs, ₹0.63 to ₹0.78 per ml.
- ₹0.63/mlLupizyme-Plus · 100 ml syrupLupin · MRP ₹62.50
- ₹0.78/mlLupizyme · 200 ml syrupLupin · MRP ₹155.80
- ₹0.78/mlLupizyme · 200 ml syrupLupin · MRP ₹155.81
- ₹0.78/mlLupizyme-Plus · 200 ml syrupLupin · MRP ₹155.80
- ₹0.78/mlLupizyme-Plus · 200 ml syrupLupin · MRP ₹155.80
- ₹0.78/mlLupizyme-Plus · 200 ml syrupLupin · MRP ₹155.80
Pepsin + Diastase And/or Combinations Oral Liquid 10/50 mg
5 packs, ₹0.73 to ₹0.86 per ml.
- ₹0.73/mlAnzyme · 200 ml oral liquidIntas Pharmaceuticals · MRP ₹146.81
- ₹0.76/mlAristozyme · 200 ml oral liquidAristo Pharmaceuticals · MRP ₹151.87
- ₹0.77/mlEnzox · 200 ml oral liquidTidal Laboratories · MRP ₹154.07
- ₹0.84/mlMeyerzyme · 200 ml oral liquidMeyer Organics · MRP ₹168.00
- ₹0.86/mlEnzox · 100 ml oral liquidTidal Laboratories · MRP ₹86.00
Pepsin + Diastase And/or Combinations Capsule 10/50 mg
2 packs, ₹6.50 to ₹14.01 per capsule.
- ₹6.50/capsuleAristozyme · 15 capsuleAristo Pharmaceuticals · MRP ₹97.50
- ₹14.01/capsuleByzyme · 10 capsuleZydus Healthcare · MRP ₹140.06
Pepsin + Diastase And/or Combinations Tablet 60/25/20 mg
2 packs, ₹9.00 to ₹12.00 per tablet.
- ₹9.00/tabletPepfiz · 2 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹18.00
- ₹12.00/tabletGasowel · 2 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹24.00
Pepsin + Diastase And/or Combinations Capsule 20/50 mg
1 pack, ₹6.88 per capsule.
- ₹6.88/capsuleAglozyme · 15 capsuleAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹103.23
Pepsin + Diastase And/or Combinations Capsule 20 Mg/150 MS
1 pack, ₹10.32 per capsule.
- ₹10.32/capsuleAglozyme · 10 capsuleAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹103.23
Pepsin + Diastase And/or Combinations Tablet 10/50 mg
1 pack, ₹2.69 per tablet.
- ₹2.69/tabletAnzyme · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹40.31
Pepsin + Diastase And/or Combinations Capsule 50/10 mg
1 pack, ₹2.40 per capsule.
- ₹2.40/capsuleAnzyme · 10 capsuleIntas Pharmaceuticals · MRP ₹24.00
Pepsin + Diastase And/or Combinations Drops 33.33/40/5 mg
1 pack, ₹7.80 per ml.
- ₹7.80/mlColicaid EZ · 15 ml dropsMeyer Organics · MRP ₹117.00
Pepsin + Diastase And/or Combinations Oral Liquid
1 pack, ₹0.52 per ml.
- ₹0.52/mlDigesta Novo · 200 ml oral liquidAlkem Laboratories · MRP ₹103.13
Pepsin + Diastase And/or Combinations Suspension
1 pack, ₹0.74 per ml.
- ₹0.74/mlGasowel · 170 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹125.00
Pepsin + Diastase And/or Combinations Capsule 125/18.75 mg
1 pack, ₹3.11 per capsule.
Pepsin + Diastase And/or Combinations Capsule
1 pack, ₹7.88 per capsule.
- ₹7.88/capsuleMeyerzyme · 10 capsuleMeyer Organics · MRP ₹78.81
Pepsin + Diastase And/or Combinations Syrup 15/25 mg
1 pack, ₹0.76 per ml.
- ₹0.76/mlXymex · 200 ml syrupMedley Pharmaceuticals · MRP ₹151.00
Companies marketing it
- Lupin11 packs
- Alkem10 packs
- Aglowmed Pharmaceuticals3 packs
- Intas3 packs
- Zydus3 packs
- Meyer Organics3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Aristo2 packs
- Franklin Laboratories (India)2 packs
- Cadomed Pharmaceuticals India2 packs
- Tidal Laboratories2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Geno Pharmaceuticals2 packs
- Medley Pharmaceuticals2 packs
- Laborate Pharmaceutical1 pack
- Stadmed1 pack
- Arrient Healthcare1 pack
- Reserca Health Care1 pack
- Grandcure Healthcare1 pack
- Sifco Pharma1 pack
- Galpha Laboratories1 pack
- Jarun Pharmaceuticals1 pack
- Indian Drug & Pharmaceuticals LTD (Idpl)1 pack
- Shrinivas Gujarat Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.