Medicines / Molecules / Paroxetine

ParoxetineEvery pack, by price.

151 packs of Paroxetine on NPPA's price list for July 2026: 64 brands from 54 companies, in 21 forms and strengths.

Packs
151
Brands
64
Companies
54
Forms and strengths
21
Price-controlled packs
0 of 151

Packs, lowest price per unit first

Paroxetine Tablet 12.5 mg

31 packs, ₹8.00 to ₹29.86 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹8.00/tabletParocen · 10 tabletUsv · MRP ₹80.00
  2. ₹9.10/tabletParotin · 10 tabletCipla · MRP ₹91.00
  3. ₹9.46/tabletParoxet · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹94.60
  4. ₹11.06/tabletParisafe · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹110.63
  5. ₹12.36/tabletNobix · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹123.64
  6. ₹14.00/tabletOxitine CR · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹140.00
  7. ₹14.10/tabletPrakocr · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹141.00
  8. ₹14.40/tabletParocy · 10 tabletCyrus Remedies · MRP ₹144.00
  9. ₹15.47/tabletPatriot · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹154.70
  10. ₹15.60/tabletCnpaxet · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹156.00
  11. ₹16.11/tabletFordep · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹161.12
  12. ₹16.19/tabletParolyst · 10 tabletSeptalyst Lifesciences · MRP ₹161.91
The other 19 by price per tablet
  1. ₹16.50/tabletXepar · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹165.00
  2. ₹16.88/tabletRoxient · 10 tabletArrient Healthcare · MRP ₹168.75
  3. ₹17.00/tabletPexibrus · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹170.00
  4. ₹17.70/tabletAnxifree P · 10 tabletObsurge Biotech · MRP ₹176.96
  5. ₹17.73/tabletPatinex · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹177.25
  6. ₹17.84/tabletOnbixin · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹178.43
  7. ₹18.00/tabletParoxta · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹180.00
  8. ₹18.65/tabletPanex · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹186.50
  9. ₹18.77/tabletParot · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹187.70
  10. ₹20.21/tabletPatroxta · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹202.13
  11. ₹20.34/tabletParopam · 10 tabletWander Medicare · MRP ₹203.44
  12. ₹21.44/tabletAnxetin CR · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹214.40
  13. ₹21.92/tabletPaxonil · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹328.84
  14. ₹22.69/tabletDepaxil · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹226.85
  15. ₹23.53/tabletPaxotus · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹235.25
  16. ₹23.67/tabletPari · 15 tabletIpca Laboratories · MRP ₹355.00
  17. ₹24.83/tabletPexep · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹372.40
  18. ₹27.49/tabletXet · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹274.86
  19. ₹29.86/tabletPexti · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹298.55

Paroxetine Tablet 25 mg

29 packs, ₹14.48 to ₹39.36 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹14.48/tabletParopam · 10 tabletWander Medicare · MRP ₹144.77
  2. ₹14.53/tabletParisafe · 10 tabletOrganic Laboratories · MRP ₹145.31
  3. ₹15.25/tabletParocen · 10 tabletUsv · MRP ₹152.50
  4. ₹16.78/tabletParolyst · 10 tabletSeptalyst Lifesciences · MRP ₹167.81
  5. ₹19.00/tabletNobix · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹190.00
  6. ₹19.28/tabletFordep · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹192.84
  7. ₹20.16/tabletPatriot · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹201.56
  8. ₹20.34/tabletParocy · 10 tabletCyrus Remedies · MRP ₹203.44
  9. ₹20.40/tabletOxitine CR · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹204.00
  10. ₹21.13/tabletPatinex · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹211.30
  11. ₹21.30/tabletParoxta · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹212.96
  12. ₹21.84/tabletParot · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹218.40
The other 17 by price per tablet
  1. ₹22.40/tabletPrakocr · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹224.00
  2. ₹22.80/tabletPexibrus · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹228.00
  3. ₹23.10/tabletCnpaxet · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹231.00
  4. ₹23.44/tabletRoxient · 10 tabletArrient Healthcare · MRP ₹234.38
  5. ₹23.75/tabletOnbixin · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹237.49
  6. ₹24.04/tabletPaxotus · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹240.35
  7. ₹24.24/tabletFordep · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹242.36
  8. ₹25.50/tabletPanex · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹255.00
  9. ₹25.52/tabletXepar · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹255.20
  10. ₹27.00/tabletPexep · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹270.00
  11. ₹28.13/tabletDepaxil · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹281.25
  12. ₹28.36/tabletPatroxta · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹283.59
  13. ₹29.69/tabletPari · 15 tabletIpca Laboratories · MRP ₹445.31
  14. ₹29.70/tabletAnxetin CR · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹296.97
  15. ₹32.15/tabletPaxonil · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹482.30
  16. ₹35.40/tabletXet · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹354.03
  17. ₹39.36/tabletPexti · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹393.63

Paroxetine Tablet CR 25 mg

19 packs, ₹13.30 to ₹32.81 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹13.30/tabletArotine · 10 tablet crMatias Healthcare · MRP ₹133.04
  2. ₹15.36/tabletProxee · 10 tablet crTalent India · MRP ₹153.57
  3. ₹15.44/tabletParoxecad · 10 tablet crCadila Pharmaceuticals · MRP ₹154.40
  4. ₹15.50/tabletSenzapax · 10 tablet crSpectra Therapeutics · MRP ₹155.00
  5. ₹15.99/tabletParo CR · 10 tablet crD D Pharmaceuticals · MRP ₹159.91
  6. ₹17.00/tabletParox CR · 10 tablet crTripada Biotec · MRP ₹170.00
  7. ₹17.50/tabletDepixon · 10 tablet crLeeford Healthcare · MRP ₹175.00
  8. ₹18.08/tabletQxt · 10 tablet crShine Pharmaceuticals · MRP ₹180.84
  9. ₹20.00/tabletPaxiniche · 10 tablet crAlniche Life Sciences · MRP ₹200.00
  10. ₹22.90/tabletAroximat · 10 tablet crMatteo Healthcare · MRP ₹229.00
  11. ₹23.98/tabletEmoxet · 10 tablet crAurum Life Science · MRP ₹239.76
  12. ₹24.09/tabletParolift · 10 tablet crIcon Lifesciences · MRP ₹240.94
The other 7 by price per tablet
  1. ₹24.20/tabletParoxee CR · 10 tablet crTalent India · MRP ₹242.00
  2. ₹26.58/tabletPraxet · 10 tablet crSolvate Laboratories · MRP ₹265.76
  3. ₹26.81/tabletPraxohenz · 10 tablet crLa Renon Healthcare · MRP ₹268.12
  4. ₹27.84/tabletPaxiford · 10 tablet crOxford Pharmaceuticals · MRP ₹278.44
  5. ₹29.10/tabletPaxidep-Cr · 10 tablet crSun Pharma Laboratories · MRP ₹291.00
  6. ₹30.61/tabletPaxinta · 10 tablet crIntas Pharmaceuticals · MRP ₹306.09
  7. ₹32.81/tabletPexep · 15 tablet crIntas Pharmaceuticals · MRP ₹492.19

Paroxetine Tablet CR 12.5 mg

18 packs, ₹1.30 to ₹24.82 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹1.30/tabletDepixon · 10 tablet crLeeford Healthcare · MRP ₹13.00
  2. ₹9.28/tabletParox CR · 10 tablet crTripada Biotec · MRP ₹92.81
  3. ₹10.72/tabletProxee · 10 tablet crTalent India · MRP ₹107.16
  4. ₹10.88/tabletParo · 10 tablet crD D Pharmaceuticals · MRP ₹108.75
  5. ₹12.00/tabletSenzapax · 10 tablet crSpectra Therapeutics · MRP ₹120.00
  6. ₹15.00/tabletPaxiniche · 10 tablet crAlniche Life Sciences · MRP ₹150.00
  7. ₹15.84/tabletQxt · 10 tablet crShine Pharmaceuticals · MRP ₹158.44
  8. ₹15.88/tabletQxt Plus · 10 tablet crShine Pharmaceuticals · MRP ₹158.81
  9. ₹15.94/tabletArotine · 10 tablet crMatias Healthcare · MRP ₹159.38
  10. ₹17.70/tabletAroximat · 10 tablet crMatteo Healthcare · MRP ₹177.00
  11. ₹17.81/tabletParolift · 10 tablet crIcon Lifesciences · MRP ₹178.13
  12. ₹18.66/tabletParoxee CR · 10 tablet crTalent India · MRP ₹186.56
The other 6 by price per tablet
  1. ₹18.84/tabletEmoxet · 10 tablet crAurum Life Science · MRP ₹188.43
  2. ₹21.47/tabletPraxohenz · 10 tablet crLa Renon Healthcare · MRP ₹214.68
  3. ₹21.56/tabletPraxet · 10 tablet crSolvate Laboratories · MRP ₹215.58
  4. ₹22.10/tabletPaxidep-Cr · 10 tablet crSun Pharma Laboratories · MRP ₹221.00
  5. ₹22.15/tabletPaxiford · 10 tablet crOxford Pharmaceuticals · MRP ₹221.50
  6. ₹24.82/tabletPaxinta · 10 tablet crIntas Pharmaceuticals · MRP ₹248.20

Paroxetine Tablet 37.5 mg

14 packs, ₹15.30 to ₹44.16 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹15.30/tabletParogen · 10 tabletGentech Healtcare · MRP ₹153.00
  2. ₹21.56/tabletPatriot · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹215.63
  3. ₹23.20/tabletXepar · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹232.00
  4. ₹24.56/tabletPatinex · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹245.60
  5. ₹26.55/tabletOnbixin · 10 tabletDycine Pharmaceuticals · MRP ₹265.52
  6. ₹29.91/tabletRoxient · 10 tabletArrient Healthcare · MRP ₹299.11
  7. ₹30.94/tabletPaxonil · 15 tabletAlteus Biogenics · MRP ₹464.06
  8. ₹31.45/tabletPaxotus · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹314.45
  9. ₹33.44/tabletAnxetin CR · 10 tabletSanix Formulations · MRP ₹334.40
  10. ₹34.88/tabletPatroxta · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹348.77
  11. ₹37.44/tabletPari · 15 tabletIpca Laboratories · MRP ₹561.56
  12. ₹39.28/tabletDepaxil · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹392.80
The other 2 by price per tablet
  1. ₹42.69/tabletXet · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹426.88
  2. ₹44.16/tabletPexep · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹441.56

Paroxetine Tablet 20 mg

9 packs, ₹9.54 to ₹31.74 per tablet.

  1. ₹9.54/tabletPraxo · 10 tabletK C Laboratories · MRP ₹95.38
  2. ₹10.20/tabletOxitine PR · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹102.00
  3. ₹11.90/tabletPaxit · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹119.00
  4. ₹18.00/tabletXepar · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹180.00
  5. ₹18.90/tabletPanex · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹189.00
  6. ₹20.30/tabletParot · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹202.97
  7. ₹24.28/tabletPari · 15 tabletIpca Laboratories · MRP ₹364.13
  8. ₹29.25/tabletPexep · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹292.50
  9. ₹31.74/tabletXet · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹317.37

Paroxetine Tablet 30 mg

5 packs, ₹15.55 to ₹44.28 per tablet.

  1. ₹15.55/tabletOxitine PR · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹155.50
  2. ₹28.35/tabletPaxit · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹283.45
  3. ₹29.52/tabletPari · 15 tabletIpca Laboratories · MRP ₹442.78
  4. ₹33.98/tabletPexep · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹339.84
  5. ₹44.28/tabletPari · 10 tabletIpca Laboratories · MRP ₹442.78

Paroxetine Tablet 10 mg

4 packs, ₹16.03 to ₹23.39 per tablet.

  1. ₹16.03/tabletParot · 10 tabletZeus Pharma · MRP ₹160.31
  2. ₹21.32/tabletPari · 15 tabletIpca Laboratories · MRP ₹319.73
  3. ₹22.30/tabletXet · 10 tabletZydus Healthcare · MRP ₹223.00
  4. ₹23.39/tabletPexep · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹233.91

Paroxetine Tablet CR 37.5 mg

4 packs, ₹29.11 to ₹44.16 per tablet.

  1. ₹29.11/tabletParo · 10 tablet crD D Pharmaceuticals · MRP ₹291.08
  2. ₹33.66/tabletPaxidep-Cr · 10 tablet crSun Pharma Laboratories · MRP ₹336.56
  3. ₹38.35/tabletPraxet · 10 tablet crSolvate Laboratories · MRP ₹383.52
  4. ₹44.16/tabletPaxinta · 10 tablet crIntas Pharmaceuticals · MRP ₹441.56

Paroxetine Tablet

3 packs, ₹12.28 to ₹17.25 per tablet.

  1. ₹12.28/tabletSenzapax Plus · 10 tabletSpectra Therapeutics · MRP ₹122.81
  2. ₹12.81/tabletParo CR · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹128.06
  3. ₹17.25/tabletParocy · 10 tabletCyrus Remedies · MRP ₹172.50

Paroxetine Tablet SR 25 mg

2 packs, ₹12.86 to ₹16.50 per tablet.

  1. ₹12.86/tabletEjadep · 10 tablet srSparsh Remedies · MRP ₹128.58
  2. ₹16.50/tabletParoxit (Knoll) · 10 tablet srKnoll Healthcare · MRP ₹165.00

Paroxetine Tablet XR 12.5 mg

2 packs, ₹11.86 to ₹24.06 per tablet.

  1. ₹11.86/tabletPaxgem XR · 10 tablet xrLa Pharmaceuticals · MRP ₹118.55
  2. ₹24.06/tabletParadise · 10 tablet xrTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹240.60

Paroxetine Tablet XR 25 mg

2 packs, ₹17.35 to ₹33.59 per tablet.

  1. ₹17.35/tabletPaxgem XR · 10 tablet xrLa Pharmaceuticals · MRP ₹173.53
  2. ₹33.59/tabletParadise · 10 tablet xrTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹335.85

Paroxetine Tablet 40 mg

2 packs, ₹17.62 to ₹42.16 per tablet.

  1. ₹17.62/tabletParo(dd.pharma) · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹176.18
  2. ₹42.16/tabletPexep · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹421.64

Paroxetine Tablet CR

1 pack, ₹17.27 per tablet.

  1. ₹17.27/tabletEmoxet Plus · 10 tablet crAurum Life Science · MRP ₹172.73

Paroxetine Injection 50 mg

1 pack, ₹187.03 per ml.

  1. ₹187.03/mlPacidec · 1 ml injectionPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹187.03

Paroxetine Tablet ER 12.5 mg

1 pack, ₹14.58 per tablet.

  1. ₹14.58/tabletParoxecad · 10 tablet erCadila Pharmaceuticals · MRP ₹145.78

Paroxetine Tablet ER 25 mg

1 pack, ₹18.89 per tablet.

  1. ₹18.89/tabletParoxecad · 10 tablet erCadila Pharmaceuticals · MRP ₹188.91

Paroxetine Tablet ER 37.5 mg

1 pack, ₹24.09 per tablet.

  1. ₹24.09/tabletParoxecad · 10 tablet erCadila Pharmaceuticals · MRP ₹240.90

Paroxetine Tablet SR 12.5 mg

1 pack, ₹11.80 per tablet.

  1. ₹11.80/tabletParoxit (Knoll) · 10 tablet srKnoll Healthcare · MRP ₹118.00

Paroxetine Capsule 20 mg

1 pack, ₹15.84 per capsule.

  1. ₹15.84/capsuleStamna P · 10 capsuleIndo-French Laboratories · MRP ₹158.44

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.