Medicines / Molecules / Paraffin Liquid
Paraffin LiquidEvery pack, by price.
22 packs of Paraffin Liquid on NPPA's price list for July 2026: 13 brands from 13 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 22
- Brands
- 13
- Companies
- 13
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 0 of 22
Packs, lowest price per unit first
Paraffin Liquid Cream 10.2 %
7 packs, ₹1.72 to ₹5.50 per g.
- ₹1.72/gEnlle · 50 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹86.00
- ₹1.90/gEmlosoft · 50 gm creamLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
- ₹2.33/gMoiztal · 100 gm creamTalent India · MRP ₹233.44
- ₹2.38/gDermoys · 200 gm creamPercos India · MRP ₹475.00
- ₹2.66/gMoiztal · 50 gm creamTalent India · MRP ₹133.00
- ₹4.20/gDermoys · 50 gm creamPercos India · MRP ₹210.00
- ₹5.50/gMoistron · 50 gm creamRonyd Health Care · MRP ₹275.00
Paraffin Liquid Cream 13.2 %
4 packs, ₹1.35 to ₹3.60 per g.
- ₹1.35/gTocora · 100 gm creamAlbatross Health Care · MRP ₹135.00
- ₹1.52/gTocora · 50 gm creamAlbatross Health Care · MRP ₹76.00
- ₹2.93/gLozisoft · 100 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹293.00
- ₹3.60/gLozisoft · 50 gm creamCanixa Life Sciences · MRP ₹180.00
Paraffin Liquid Cream 6 %
2 packs, ₹3.62 per g.
- ₹3.62/gOilatum · 40 gm creamElder Projects · MRP ₹144.89
- ₹3.62/gOilatum (Glaxo) · 40 gm creamGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹144.89
Paraffin Liquid Lotion 63.4 %
2 packs, ₹3.15 per ml.
- ₹3.15/mlOilatum (Glaxo) · 100 ml lotionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹314.70
- ₹3.15/mlOilatum (Glaxo) · 100 ml lotionGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹314.70
Paraffin Liquid Gel Eye Drops 6 %
1 pack, ₹54.60 per g.
- ₹54.60/gAqualube PM · 5 gm gel eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹273.00
Paraffin Liquid Syrup
1 pack, ₹0.18 per ml.
- ₹0.18/mlCremaden Plus · 170 ml syrupElder Labs · MRP ₹31.25
Paraffin Liquid Cream 3 %
1 pack, ₹2.00 per g.
- ₹2.00/gEnlle · 100 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹200.00
Paraffin Liquid Cream 42.5 %
1 pack, ₹1.63 per g.
- ₹1.63/gEnlle · 200 gm creamAtopic Laboratories · MRP ₹325.00
Paraffin Liquid Ointment
1 pack, ₹1.50 per g.
- ₹1.50/gE (Praise) · 100 gm ointmentPraise Pharma · MRP ₹150.00
Paraffin Liquid Lotion 13.2 %
1 pack, ₹1.88 per ml.
- ₹1.88/mlLozisoft · 200 ml lotionCanixa Life Sciences · MRP ₹375.00
Paraffin Liquid Oral Liquid
1 pack, ₹1.39 per ml.
- ₹1.39/mlPretisoft · 200 ml oral liquidPretium Pharmaceuticals · MRP ₹277.00
Companies marketing it
- Atopic Laboratories3 packs
- Canixa Life Sciences3 packs
- Glaxosmithkline Pharmaceuticals3 packs
- Percos India2 packs
- Talent India2 packs
- Albatross Health Care2 packs
- Ajanta Pharma1 pack
- Elder Labs1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Praise Pharma1 pack
- Ronyd Health Care1 pack
- Elder Projects1 pack
- Pretium Pharmaceuticals1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.