Medicines / Molecules / Papain Combinations(without Alpha Amylase)

Papain Combinations(without Alpha Amylase)Every pack, by price.

30 packs of Papain Combinations(without Alpha Amylase) on NPPA's price list for July 2026: 22 brands from 19 companies, in 9 forms and strengths.

Packs
30
Brands
22
Companies
19
Forms and strengths
9
Price-controlled packs
0 of 30

Packs, lowest price per unit first

Papain Combinations(without Alpha Amylase) Syrup

11 packs, ₹0.24 to ₹1.08 per ml.

  1. ₹0.24/mlProbizyme · 200 ml syrupAcron Pharmaceuticals · MRP ₹48.87
  2. ₹0.28/mlHavzyme · 200 ml syrupMicro Labs · MRP ₹56.00
  3. ₹0.45/mlLitzyme · 200 ml syrupST Morrison · MRP ₹90.00
  4. ₹0.53/mlNutrozyme · 200 ml syrupCipla · MRP ₹105.00
  5. ₹0.54/mlPapytazyme · 200 ml syrupAnglo-French Drugs & Industries · MRP ₹108.00
  6. ₹0.62/mlAnzyme (Lip) · 200 ml syrupLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹123.40
  7. ₹0.63/mlEnzymall · 200 ml syrupLeben Laboratories · MRP ₹126.56
  8. ₹0.66/mlXlzyme · 200 ml syrupWaves Biotech · MRP ₹131.16
  9. ₹0.75/mlEnzymall · 100 ml syrupLeben Laboratories · MRP ₹74.77
  10. ₹0.83/mlZysim · 200 ml syrupDrakt Phrma · MRP ₹165.00
  11. ₹1.08/mlZysim · 100 ml syrupDrakt Phrma · MRP ₹108.00

Papain Combinations(without Alpha Amylase) Tablet

9 packs, ₹1.71 to ₹13.83 per tablet.

  1. ₹1.71/tabletPatzyme · 10 tabletPatson Laboratories · MRP ₹17.11
  2. ₹3.00/tabletDinzyme · 10 tabletSmart Laboratories · MRP ₹30.00
  3. ₹5.69/tabletUnienzyme · 30 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹170.60
  4. ₹6.44/tabletUnienzyme · 15 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹96.56
  5. ₹8.89/tabletXlzyme · 10 tabletWaves Biotech · MRP ₹88.91
  6. ₹8.90/tabletPepmax · 10 tabletDepsons Pharma · MRP ₹89.00
  7. ₹10.62/tabletUnienzyme XT · 15 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹159.36
  8. ₹11.00/tabletGasofast Plus · 2 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹22.00
  9. ₹13.83/tabletGastica Fiz · 6 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹82.95

Papain Combinations(without Alpha Amylase) Capsule

3 packs, ₹0.60 to ₹6.56 per capsule.

  1. ₹0.60/capsuleTorzyme · 10 capsuleTorque Pharmaceuticals · MRP ₹6.00
  2. ₹4.00/capsuleEtazyme · 15 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
  3. ₹6.56/capsuleEnzomagic · 10 capsuleLeeford Healthcare · MRP ₹65.60

Papain Combinations(without Alpha Amylase) Drops

2 packs, ₹3.52 to ₹4.67 per ml.

  1. ₹3.52/mlEnzymall · 15 ml dropsLeben Laboratories · MRP ₹52.80
  2. ₹4.67/mlZysim · 15 ml dropsDrakt Phrma · MRP ₹70.00

Papain Combinations(without Alpha Amylase) Ointment

1 pack, ₹11.37 per g.

  1. ₹11.37/gCariheal · 15 gm ointmentAnthem Biopharma · MRP ₹170.60

Papain Combinations(without Alpha Amylase) Syrup 10/20 mg

1 pack, ₹0.60 per ml.

  1. ₹0.60/mlDinzyme · 200 ml syrupSmart Laboratories · MRP ₹120.00

Papain Combinations(without Alpha Amylase) Syrup 10/50 mg

1 pack, ₹0.61 per ml.

  1. ₹0.61/mlIbiszyme · 200 ml syrupIndian Drug & Pharmaceuticals LTD (Idpl) · MRP ₹121.59

Papain Combinations(without Alpha Amylase) Drops 10/40/20 mg

1 pack, ₹8.42 per ml.

  1. ₹8.42/mlUnienzyme · 15 ml dropsTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹126.35

Papain Combinations(without Alpha Amylase) Tablet 30/40 mg

1 pack, ₹5.40 per tablet.

  1. ₹5.40/tabletXymex Mps · 10 tabletMedley Pharmaceuticals · MRP ₹54.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.