Medicines / Molecules / Pantoprazole

PantoprazoleEvery pack, by price.

482 packs of Pantoprazole on NPPA's price list for July 2026: 339 brands from 256 companies, in 13 forms and strengths.

Packs
482
Brands
339
Companies
256
Forms and strengths
13
Price-controlled packs
125 of 482

Packs, lowest price per unit first

Pantoprazole Tablet 40 mg

293 packs, ₹0.66 to ₹370.00 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.66/tabletBlocacid · 14 tabletIpca Laboratories · MRP ₹9.19
  2. ₹0.90/tabletPantazen · 10 tabletElder Projects · MRP ₹9.00
  3. ₹0.94/tabletPantocaf · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹9.38
  4. ₹1.07/tabletPantobert · 10 tabletAlbert David · MRP ₹10.68
  5. ₹1.09/tabletZylpan · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹10.94
  6. ₹1.31/tabletPantonid · 10 tabletSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹13.06
  7. ₹1.32/tabletCocid · 14 tabletTalent India · MRP ₹18.46
  8. ₹1.47/tabletPantovent · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹14.69
  9. ₹3.00/tabletTopp · 10 tabletSystopic Laboratories · MRP ₹30.00
  10. ₹3.10/tabletAcipent · 10 tabletFranklin Laboratories (India) · MRP ₹31.00
  11. ₹3.28/tabletUnipan · 10 tabletKontest Chemicals · MRP ₹32.81
  12. ₹3.45/tabletPanum · 10 tabletJB Chemicals · MRP ₹34.52
The next 48 by price per tablet
  1. ₹3.71/tabletRpan · 10 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹37.13
  2. ₹3.77/tabletPanleb · 30 tabletLeben Laboratories · MRP ₹113.00
  3. ₹3.90/tabletMicropan · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹39.00
  4. ₹3.90/tabletPantab · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹39.00
  5. ₹3.92/tabletPanserv · 10 tabletSeagull Labs · MRP ₹39.20
  6. ₹4.00/tabletPantapil · 10 tabletPsychotropics India · MRP ₹40.00
  7. ₹4.06/tabletP Ppi · 15 tabletBlue Cross Laboratories · MRP ₹60.93
  8. ₹4.30/tabletPanez · 10 tabletNoel Pharmaceuticals · MRP ₹43.00
  9. ₹4.30/tabletPentaloc · 15 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹64.50
  10. ₹4.46/tabletPantek · 10 tabletMedinza Biotech · MRP ₹44.64
  11. ₹4.53/tabletPanvista · 10 tabletElder Projects · MRP ₹45.25
  12. ₹4.62/tabletPaziva · 10 tabletIva Healthcare · MRP ₹46.20
  13. ₹4.81/tabletPantostat · 10 tabletChethana Pharmaceuticals · MRP ₹48.11
  14. ₹4.82/tabletVultopan · 10 tabletAagam Life Sciences · MRP ₹48.21
  15. ₹4.88/tabletForpan · 10 tabletForgen Healthcare · MRP ₹48.75
  16. ₹4.88/tabletNupenta · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹48.75
  17. ₹4.90/tabletJepan · 10 tabletJenova Laboratories · MRP ₹49.00
  18. ₹4.90/tabletPenstal · 10 tabletStallion Laboratories · MRP ₹49.00
  19. ₹4.92/tabletAtcid · 10 tabletAtopic Laboratories · MRP ₹49.21
  20. ₹4.95/tabletUnopan · 10 tabletShankus Acme Pharma · MRP ₹49.50
  21. ₹4.97/tabletPanavil · 10 tabletNavil Laboratories · MRP ₹49.69
  22. ₹5.00/tabletAbsopan · 10 tabletJupiter Biolabs · MRP ₹50.00
  23. ₹5.00/tabletPantex (Tycoon) · 10 tabletTycoon Pharmaceuticals · MRP ₹50.00
  24. ₹5.00/tabletPazes · 10 tabletDeys Medical · MRP ₹50.00
  25. ₹5.11/tabletPave · 10 tabletBiomax Biotechnics · MRP ₹51.07
  26. ₹5.13/tabletPentopen · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹51.26
  27. ₹5.16/tabletPantavis · 10 tabletAvis Life Care · MRP ₹51.56
  28. ₹5.16/tabletPetalife · 10 tabletIntra Life · MRP ₹51.59
  29. ₹5.16/tabletToprazol · 10 tabletKarnataka Antibiotics & Pharmaceuticals Ltd(kapl) · MRP ₹51.56
  30. ₹5.16/tabletUlpan · 15 tabletCorona · MRP ₹77.34
  31. ₹5.16/tabletZipant · 15 tabletFDC · MRP ₹77.34
  32. ₹5.20/tabletOdpant · 10 tabletRavenbhel Pharmaceuticals · MRP ₹51.95
  33. ₹5.23/tabletPantova · 10 tabletSeagull Labs · MRP ₹52.27
  34. ₹5.30/tabletPulcer · 10 tabletTaurus Laboratories · MRP ₹53.00
  35. ₹5.31/tabletPanoc · 10 tabletOctane Biotech · MRP ₹53.12
  36. ₹5.35/tabletPangut · 10 tabletGenfo Bioceuticals · MRP ₹53.52
  37. ₹5.40/tabletPanzel · 10 tabletZee Laboratories · MRP ₹54.00
  38. ₹5.44/tabletUltop · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹54.38
  39. ₹5.45/tabletTopraz · 10 tabletAurobindo Pharmaceuticals · MRP ₹54.45
  40. ₹5.50/tabletGutpan · 10 tabletMeridian Medicare · MRP ₹55.00
  41. ₹5.50/tabletPantogard · 10 tabletShreya Life Sciences · MRP ₹55.00
  42. ₹5.53/tabletGerdpan · 10 tabletCratus Life Care · MRP ₹55.31
  43. ₹5.60/tabletPezorpol · 10 tabletDaylon Healthcare · MRP ₹56.00
  44. ₹5.63/tabletPancrazio · 10 tabletCadomed Pharmaceuticals India · MRP ₹56.25
  45. ₹5.63/tabletPantoch · 10 tabletMitoch Pharma · MRP ₹56.25
  46. ₹5.66/tabletP Zol · 10 tabletGraf Laboratories · MRP ₹56.60
  47. ₹5.66/tabletP Zole · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹56.60
  48. ₹5.71/tabletPat · 10 tabletPatson Laboratories · MRP ₹57.05

Pantoprazole Injection 40 mg

125 packs, ₹0.13 to ₹156.05 per injection. Price-controlled: ceiling ₹51.66 per injection. The 12 lowest per injection come first.

  1. ₹0.13/injectionPtl (Uniserve) · 1 injectionUniserve Health Care · MRP ₹0.13
  2. ₹2.34/mlPentagon · 10 ml injectionIndswift Laboratories · MRP ₹23.38
  3. ₹3.00/mlPeptac (Morpen) · 2 ml injectionMorepen Laboratories · MRP ₹3.00
  4. ₹4.42/mlPilpan · 10 ml injectionPsychotropics India · MRP ₹44.20
  5. ₹4.52/mlPanfirst · 10 ml injectionSinsan Pharmaceuticals · MRP ₹45.20
  6. ₹4.57/mlPantobsv · 10 ml injectionBharat Serums & Vaccines · MRP ₹45.73
  7. ₹4.65/mlPantomed · 10 ml injectionMedley Pharmaceuticals · MRP ₹46.50
  8. ₹4.69/mlPanopaz · 10 ml injectionAglowmed Pharmaceuticals · MRP ₹46.88
  9. ₹4.90/mlPantric · 10 ml injectionSanatra Health Care · MRP ₹49.00
  10. ₹5.00/mlPantolup · 10 ml injectionLupin · MRP ₹50.00
  11. ₹5.20/mlPantafol · 10 ml injectionLeeford Healthcare · MRP ₹52.00
  12. ₹5.30/mlOd-Pep · 10 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹52.96
The next 48 by price per injection
  1. ₹5.30/mlPanonic · 10 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹52.97
  2. ₹5.30/mlPantofix · 10 ml injectionBal Pharma · MRP ₹52.97
  3. ₹5.30/mlPantoze · 10 ml injectionSolvate Laboratories · MRP ₹52.97
  4. ₹5.30/mlPfanto · 10 ml injectionFidelity Lifescience · MRP ₹52.97
  5. ₹5.30/mlRadipan · 10 ml injectionSignova Pharma · MRP ₹52.97
  6. ₹5.33/mlZepoxin · 10 ml injectionNeon Laboratories · MRP ₹53.33
  7. ₹5.37/mlPantin · 10 ml injectionHetero Healthcare · MRP ₹53.70
  8. ₹5.38/mlPantosig · 10 ml injectionSignova Pharma · MRP ₹53.81
  9. ₹5.39/mlAciban · 10 ml injectionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹53.89
  10. ₹5.39/mlBipaz · 10 ml injectionBiological E · MRP ₹53.89
  11. ₹5.39/mlMentipan · 10 ml injectionAkumentis Healthcare · MRP ₹53.88
  12. ₹5.39/mlNicopenta · 10 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹53.89
  13. ₹5.39/mlPandiff · 10 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹53.89
  14. ₹5.39/mlPansa · 10 ml injectionZuventus Healthcare · MRP ₹53.88
  15. ₹5.39/mlPansec · 10 ml injectionCipla · MRP ₹53.88
  16. ₹5.39/mlPantium · 10 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹53.90
  17. ₹5.39/mlPantocid · 10 ml injectionSun Pharma Laboratories · MRP ₹53.89
  18. ₹5.39/mlPantodac · 10 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹53.88
  19. ₹5.39/mlPantosec · 10 ml injectionCipla · MRP ₹53.88
  20. ₹5.39/mlPantotas · 10 ml injectionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹53.90
  21. ₹5.39/mlPanum IV · 10 ml injectionJB Chemicals · MRP ₹53.89
  22. ₹5.39/mlPeptilcer · 10 ml injectionZydus Healthcare · MRP ₹53.89
  23. ₹5.39/mlProtera-Iv · 10 ml injectionLupin · MRP ₹53.85
  24. ₹5.39/mlTroypanto · 10 ml injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹53.87
  25. ₹5.39/mlUltop · 10 ml injectionLeben Laboratories · MRP ₹53.89
  26. ₹5.41/mlP Ppi · 10 ml injectionBlue Cross Laboratories · MRP ₹54.10
  27. ₹5.42/mlPan · 10 ml injectionAlkem Laboratories · MRP ₹54.24
  28. ₹5.42/mlPantakind · 10 ml injectionMankind Pharmaceuticals · MRP ₹54.22
  29. ₹5.42/mlPantop · 10 ml injectionAristo Pharmaceuticals · MRP ₹54.22
  30. ₹5.50/mlPantosis · 10 ml injectionIntel Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
  31. ₹5.65/mlPentab · 10 ml injectionAlembic · MRP ₹56.50
  32. ₹5.65/mlPentanorm · 10 ml injectionM D C Pharmaceuticals · MRP ₹56.50
  33. ₹5.80/mlP Zol · 10 ml injectionGraf Laboratories · MRP ₹58.00
  34. ₹8.50/mlPanprazole · 10 ml injectionChandra Bhagat Pharma · MRP ₹85.00
  35. ₹10.78/mlPnz · 5 ml injectionCachet Pharmaceuticals · MRP ₹53.89
  36. ₹11.25/injectionPanvista · 1 injectionElder Projects · MRP ₹11.25
  37. ₹11.50/mlPantopraz · 5 ml injectionKhandelwal Laboratories · MRP ₹57.48
  38. ₹13.50/injectionPratozole · 1 injectionAureate Healthcare · MRP ₹13.50
  39. ₹16.53/mlUlpan · 3 ml injectionCorona · MRP ₹49.60
  40. ₹16.88/vialPantocaf · 1 vial injectionKnoll Healthcare · MRP ₹16.88
  41. ₹18.43/injectionPentazol · 1 injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹18.43
  42. ₹18.56/injectionTroypan · 1 injectionTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹18.56
  43. ₹18.75/injectionPantokem (Alkem) · 1 injectionAlkem Laboratories · MRP ₹18.75
  44. ₹19.13/injectionLupipan · 1 injectionLupin · MRP ₹19.13
  45. ₹22.50/injectionPantomore · 1 injectionMorepen Laboratories · MRP ₹22.50
  46. ₹26.25/mlPanoc · 2 ml injectionOctane Biotech · MRP ₹52.50
  47. ₹26.95/mlPantafic · 2 ml injectionPacific Drugs & Chemicals · MRP ₹53.89
  48. ₹38.21/injectionPentovar · 1 injectionVarenyam Healthcare · MRP ₹38.21

Pantoprazole Tablet 20 mg

28 packs, ₹0.38 to ₹12.53 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹0.38/tabletBlocacid · 14 tabletIpca Laboratories · MRP ₹5.37
  2. ₹1.60/tabletPantodice · 15 tabletHealing Pharma India · MRP ₹24.00
  3. ₹2.59/tabletBlocacid · 42 tabletIpca Laboratories · MRP ₹108.80
  4. ₹2.90/tabletPanpot · 10 tabletAkesiss Pharma · MRP ₹29.00
  5. ₹2.99/tabletUltop · 10 tabletLeben Laboratories · MRP ₹29.91
  6. ₹3.03/tabletPantium · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹30.25
  7. ₹3.56/tabletPanplus · 10 tabletAlembic · MRP ₹35.60
  8. ₹3.67/tabletRepan · 10 tabletRegenix Drugs · MRP ₹36.66
  9. ₹4.00/tabletPanido · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹40.00
  10. ₹4.10/tabletPantopal · 10 tabletAnthus Pharmaceuticals · MRP ₹41.00
  11. ₹4.54/tabletPiza · 10 tabletUnimarck Healthcare · MRP ₹45.38
  12. ₹4.55/tabletAciban · 10 tabletCadila Pharmaceuticals · MRP ₹45.47
The other 16 by price per tablet
  1. ₹4.62/tabletPazom · 10 tabletElder Projects · MRP ₹46.15
  2. ₹4.64/tabletPantaril · 10 tabletReliance Formulation · MRP ₹46.41
  3. ₹4.88/tabletNupenta · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹48.75
  4. ₹5.50/tabletOd-Pep · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹55.00
  5. ₹6.39/tabletProtopan · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹63.86
  6. ₹6.56/tabletOropraz · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹65.63
  7. ₹6.98/tabletJunior Bravia · 10 tabletGrandcure Healthcare · MRP ₹69.84
  8. ₹7.71/tabletPantakan · 10 tabletKanad Labs · MRP ₹77.10
  9. ₹7.88/tabletPantop · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹78.75
  10. ₹8.51/tabletPentab · 10 tabletAlembic · MRP ₹85.12
  11. ₹8.63/tabletPantocid · 15 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹129.38
  12. ₹9.48/tabletPan · 15 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹142.25
  13. ₹9.75/tabletPan · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹97.50
  14. ₹9.80/tabletProloc · 10 tabletComed Chemicals · MRP ₹98.00
  15. ₹12.06/tabletPanpure · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹120.60
  16. ₹12.53/tabletPantodac · 15 tabletZydus Healthcare · MRP ₹187.97

Pantoprazole Tablet 80 mg

15 packs, ₹6.86 to ₹31.69 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹6.86/tabletNupenta · 15 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹102.85
  2. ₹11.16/tabletPantakind · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹111.56
  3. ₹11.71/tabletPantin · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹117.10
  4. ₹12.06/tabletNupenta · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹120.64
  5. ₹15.74/tabletPantodac · 15 tabletZydus Healthcare · MRP ₹236.16
  6. ₹16.50/tabletGeripan · 10 tabletGerrysun Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
  7. ₹16.59/tabletPantium · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹165.94
  8. ₹17.99/tabletPansec · 15 tabletCipla · MRP ₹269.91
  9. ₹18.17/tabletPanido · 10 tabletShine Pharmaceuticals · MRP ₹181.65
  10. ₹18.47/tabletPantop · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹184.68
  11. ₹19.00/tabletPantocid · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹190.00
  12. ₹20.63/tabletSpanity · 10 tabletSignity Pharmaceuticals · MRP ₹206.25
The other 3 by price per tablet
  1. ₹21.12/tabletPan · 15 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹316.85
  2. ₹22.56/tabletPantocid · 15 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹338.44
  3. ₹31.69/tabletPan · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹316.85

Pantoprazole Capsule 40 mg

6 packs, ₹4.19 to ₹10.80 per capsule.

  1. ₹4.19/capsulePantagon · 6 capsuleAbbott Healthcare · MRP ₹25.12
  2. ₹4.46/capsulePpson · 10 capsuleUnison Pharmaceuticals · MRP ₹44.63
  3. ₹6.50/capsulePanzo · 10 capsuleAstrum Healthcare · MRP ₹65.00
  4. ₹8.04/capsuleMacpanta · 15 capsuleEris Lifesciences · MRP ₹120.53
  5. ₹9.08/capsulePfanto · 10 capsuleFidelity Lifescience · MRP ₹90.75
  6. ₹10.80/capsulePantastic · 10 capsuleWanbury · MRP ₹108.00

Pantoprazole Tablet

5 packs, ₹3.93 to ₹9.70 per tablet.

  1. ₹3.93/tabletPtl (Uniserve) · 10 tabletUniserve Health Care · MRP ₹39.29
  2. ₹4.30/tabletPoppi · 10 tabletAlbatross Health Care · MRP ₹43.00
  3. ₹4.90/tabletPanper · 10 tabletKim Lab · MRP ₹49.00
  4. ₹7.45/tabletPanverge · 10 tabletConverge Biotech · MRP ₹74.50
  5. ₹9.70/tabletTypent · 10 tabletTrion Pharma · MRP ₹97.00

Pantoprazole Injection 20 mg

3 packs, ₹54.24 to ₹499.00 per injection.

  1. ₹54.24/injectionPaniv · 1 injectionTaurus Laboratories · MRP ₹54.24
  2. ₹148.00/injectionPantin l. V · 1 injectionTaurus Laboratories · MRP ₹148.00
  3. ₹499.00/injectionS Panoriya · 1 injectionGufic Bioscience · MRP ₹499.00

Pantoprazole Tablet MD 20 mg

2 packs, ₹8.25 to ₹10.65 per tablet.

  1. ₹8.25/tabletPanido · 10 tablet mdShine Pharmaceuticals · MRP ₹82.50
  2. ₹10.65/tabletPnz · 10 tablet mdCachet Pharmaceuticals · MRP ₹106.50

Pantoprazole Prefilled Syringe 40 mg

1 pack, ₹4.73 per ml.

  1. ₹4.73/mlPantec · 10 ml prefilled syringeConcept Pharmaceuticals · MRP ₹47.25

Pantoprazole Tabcap 40 mg

1 pack, ₹7.00 per unit.

  1. ₹7.00/unitPayoz · 10 tabcapAlvio Pharmaceuticals · MRP ₹70.00

Pantoprazole Infusion 40 mg

1 pack, ₹0.54 per ml.

  1. ₹0.54/mlPentalink · 100 ml infusionLincoln Pharmaceuticals · MRP ₹53.90

Pantoprazole Tablet 400 mg

1 pack, ₹4.15 per tablet.

  1. ₹4.15/tabletPented · 6 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹24.89

Pantoprazole Syrup

1 pack, ₹0.46 per ml.

  1. ₹0.46/mlSpancid · 170 ml syrupStrides Shasun · MRP ₹78.57

Ceiling prices fixed by NPPA

This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.

  1. 25 Mar 2026Injection 40 mg · ceiling 51.66 ₹ (Each Vial)Order S.O. 1575(E)

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.