Medicines / Molecules / Pain Balm(herbal/non-Herbal)

Pain Balm(herbal/non-Herbal)Every pack, by price.

26 packs of Pain Balm(herbal/non-Herbal) on NPPA's price list for July 2026: 7 brands from 6 companies, in 6 forms and strengths.

Packs
26
Brands
7
Companies
6
Forms and strengths
6
Price-controlled packs
0 of 26

Packs, lowest price per unit first

Pain Balm(herbal/non-Herbal) Balm

19 packs, ₹1.25 to ₹4.78 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹1.25/mlAmrutanjan · 2 ml balmAmrutanjan · MRP ₹2.50
  2. ₹1.68/gAmrutanjan · 25 gm balmAmrutanjan · MRP ₹42.00
  3. ₹1.90/gAmrutanjan · 60 gm balmAmrutanjan · MRP ₹113.86
  4. ₹2.00/mlZandu (Hamdard) · 1 ml balmHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹2.00
  5. ₹2.22/mlElder · 10 ml balmElder Projects · MRP ₹22.19
  6. ₹2.35/gAmrutanjan · 60 gm balmAmrutanjan · MRP ₹141.00
  7. ₹2.50/mlAmrutanjan · 4 ml balmAmrutanjan · MRP ₹10.00
  8. ₹2.78/gAmrutanjan · 45 gm balmAmrutanjan · MRP ₹125.00
  9. ₹3.00/mlAmrutanjan · 50 ml balmAmrutanjan · MRP ₹150.00
  10. ₹3.00/gAmrutanjan · 5 gm balmAmrutanjan · MRP ₹15.00
  11. ₹3.00/mlAmrutanjan · 10 ml balmAmrutanjan · MRP ₹30.00
  12. ₹3.33/gAmrutanjan · 27 gm balmAmrutanjan · MRP ₹90.00
The other 7 by price per ml
  1. ₹3.61/gAmrutanjan · 9 gm balmAmrutanjan · MRP ₹32.46
  2. ₹3.67/mlAmrutanjan · 30 ml balmAmrutanjan · MRP ₹110.00
  3. ₹3.75/mlAmrutanjan · 4 ml balmAmrutanjan · MRP ₹15.00
  4. ₹3.75/gMentho Plus · 4 gm balmEmami · MRP ₹15.00
  5. ₹4.67/gMentho Plus · 9 gm balmEmami · MRP ₹42.00
  6. ₹4.69/mlAmrutanjan · 4 ml balmAmrutanjan · MRP ₹18.76
  7. ₹4.78/gAmrutanjan · 9 gm balmAmrutanjan · MRP ₹43.00

Pain Balm(herbal/non-Herbal) Liquid

2 packs, ₹7.00 to ₹7.60 per ml.

  1. ₹7.00/mlAmrutanjan · 10 ml liquidAmrutanjan · MRP ₹70.00
  2. ₹7.60/mlAmrutanjan · 5 ml liquidAmrutanjan · MRP ₹38.00

Pain Balm(herbal/non-Herbal) Ointment

2 packs, ₹4.38 to ₹5.22 per ml.

  1. ₹4.38/mlTiger (Alkem) · 21 ml ointmentAlkem Laboratories · MRP ₹92.00
  2. ₹5.22/mlTiger (Alkem) · 9 ml ointmentAlkem Laboratories · MRP ₹47.00

Pain Balm(herbal/non-Herbal) Solution

1 pack, ₹6.38 per ml.

  1. ₹6.38/mlAmrutanjan · 10 ml solutionAmrutanjan · MRP ₹63.75

Pain Balm(herbal/non-Herbal) Lotion

1 pack, ₹3.47 per ml.

  1. ₹3.47/mlPaintex · 10 ml lotionMendine Pharmaceuticals · MRP ₹34.69

Pain Balm(herbal/non-Herbal) Oil

1 pack, ₹1.80 per ml.

  1. ₹1.80/mlTiger · 25 ml oilElder Projects · MRP ₹45.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.