Medicines / Molecules / Oxytetracycline

OxytetracyclineEvery pack, by price.

19 packs of Oxytetracycline on NPPA's price list for July 2026: 17 brands from 6 companies, in 8 forms and strengths.

Packs
19
Brands
17
Companies
6
Forms and strengths
8
Price-controlled packs
0 of 19

Packs, lowest price per unit first

Oxytetracycline Injection 50 mg

6 packs, ₹0.38 to ₹2.25 per ml.

  1. ₹0.38/mlOxytetracycline(jag) · 30 ml injectionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹11.25
  2. ₹0.92/mlOxytetracycline (Wockhardt) · 30 ml injectionWockhardt · MRP ₹27.45
  3. ₹1.00/mlOxyteracin · 30 ml injectionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹29.85
  4. ₹1.91/mlOxylab · 30 ml injectionLaborate Pharmaceutical · MRP ₹57.20
  5. ₹2.25/mlOxytetracycline · 20 ml injectionAbbott Healthcare · MRP ₹45.05
  6. ₹2.25/mlOxytetracycline (Pfizer) · 20 ml injectionPfizer · MRP ₹45.05

Oxytetracycline Infusion 50 mg

3 packs, ₹0.42 to ₹0.99 per ml.

  1. ₹0.42/mlOxytetracin · 100 ml infusionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹42.10
  2. ₹0.52/mlOxytetracycline (Jagsonpal) · 100 ml infusionJagsonpal Pharmaceuticals · MRP ₹51.86
  3. ₹0.99/mlOxytetracycline (Alembic) · 50 ml infusionAlembic · MRP ₹49.55

Oxytetracycline Capsule 250 mg

3 packs, ₹0.92 to ₹2.99 per capsule.

  1. ₹0.92/capsuleT M · 10 capsulePfizer · MRP ₹9.21
  2. ₹0.92/capsuleTerramycin · 10 capsulePfizer · MRP ₹9.21
  3. ₹2.99/capsuleT M SF · 4 capsulePfizer · MRP ₹11.96

Oxytetracycline Tablet 500 mg

2 packs, ₹1.53 to ₹8.75 per tablet.

  1. ₹1.53/tabletTerramycin · 10 tabletPfizer · MRP ₹15.33
  2. ₹8.75/tabletOxytetracycline AF · 4 tabletPfizer · MRP ₹35.00

Oxytetracycline Capsule 500 mg

2 packs, ₹1.20 to ₹3.83 per capsule.

  1. ₹1.20/capsuleTerramycin S F · 10 capsulePfizer · MRP ₹11.96
  2. ₹3.83/capsuleT M · 4 capsulePfizer · MRP ₹15.33

Oxytetracycline Oral Solution 50 mg

1 pack, ₹1.12 per ml.

  1. ₹1.12/mlOxytetracyline · 60 ml oral solutionPfizer · MRP ₹67.06

Oxytetracycline Oral Solution 200 mg

1 pack, ₹4.02 per ml.

  1. ₹4.02/mlOxytetracylin LA · 30 ml oral solutionPfizer · MRP ₹120.64

Oxytetracycline Injection 2 %

1 pack, ₹1.65 per ml.

  1. ₹1.65/mlOxytetra(wyeth) · 30 ml injectionPfizer · MRP ₹49.55

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.