Medicines / Molecules / Oxymetazoline

OxymetazolineEvery pack, by price.

59 packs of Oxymetazoline on NPPA's price list for July 2026: 40 brands from 32 companies, in 24 forms and strengths.

Packs
59
Brands
40
Companies
32
Forms and strengths
24
Price-controlled packs
0 of 59

Packs, lowest price per unit first

Oxymetazoline Nasal Spray 0.05 %

17 packs, ₹5.34 to ₹24.00 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹5.34/mlCoscopin Oxy · 10 ml nasal sprayBiological E · MRP ₹53.44
  2. ₹5.60/mlNasowave · 10 ml nasal spraySmart Laboratories · MRP ₹56.00
  3. ₹6.52/mlOxymet · 10 ml nasal sprayOptho Remedies · MRP ₹65.23
  4. ₹7.14/mlNasoryl (Glen) · 10 ml nasal sprayGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹71.42
  5. ₹8.50/mlLemolate (Morepen) · 10 ml nasal sprayMorepen Laboratories · MRP ₹85.00
  6. ₹9.10/mlZoamet · 10 ml nasal sprayEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹91.00
  7. ₹9.30/mlMaxtra O · 10 ml nasal sprayZuventus Healthcare · MRP ₹93.00
  8. ₹9.53/mlNaselin · 10 ml nasal sprayCipla · MRP ₹95.25
  9. ₹10.31/mlNozeesyn Oxy · 10 ml nasal sprayAristo Pharmaceuticals · MRP ₹103.12
  10. ₹10.51/mlBlockfree · 10 ml nasal sprayUniza Healthcare · MRP ₹105.10
  11. ₹11.24/mlNasivion · 10 ml nasal sprayProcter & Gamble Health · MRP ₹112.41
  12. ₹11.24/mlNasivion Advanced · 10 ml nasal sprayProcter & Gamble Health · MRP ₹112.41
The other 5 by price per ml
  1. ₹12.08/mlOtrivin Oxy · 10 ml nasal sprayGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹120.79
  2. ₹13.20/mlSinarest · 10 ml nasal sprayCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹131.96
  3. ₹13.20/mlSinarest New · 10 ml nasal sprayCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹131.96
  4. ₹16.40/mlSinoxy · 10 ml nasal sprayNri Vision Care · MRP ₹164.00
  5. ₹24.00/mlOtrivin · 10 ml nasal sprayGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹240.00

Oxymetazoline Nasal Spray

7 packs, ₹3.10 to ₹12.75 per ml.

  1. ₹3.10/mlNasokay · 10 ml nasal sprayKoye Pharmaceuticals · MRP ₹31.00
  2. ₹9.00/mlMooncold · 10 ml nasal sprayMoonstar Lifecare · MRP ₹90.00
  3. ₹9.00/mlNostriheal · 10 ml nasal sprayHealing Pharma India · MRP ₹90.00
  4. ₹10.22/mlOD LM Oxy · 10 ml nasal sprayThemis Medicare · MRP ₹102.18
  5. ₹10.97/mlOxytroy · 10 ml nasal sprayTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹109.68
  6. ₹12.08/mlOtrivin · 10 ml nasal sprayGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹120.79
  7. ₹12.75/mlNostriol · 10 ml nasal sprayDr. Reddys Laboratories · MRP ₹127.50

Oxymetazoline Nasal Drops 0.05 %

5 packs, ₹4.80 to ₹13.20 per ml.

  1. ₹4.80/mlSynox (Sunways) · 10 ml nasal dropsSunways (India) · MRP ₹48.00
  2. ₹5.04/mlNazoden · 10 ml nasal dropsLaborate Pharmaceutical · MRP ₹50.38
  3. ₹7.00/mlOxynozcalm · 10 ml nasal dropsLeeford Healthcare · MRP ₹70.00
  4. ₹7.34/mlVilco · 10 ml nasal dropsVilco Laboratories · MRP ₹73.41
  5. ₹13.20/mlSinarest PD · 10 ml nasal dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹131.96

Oxymetazoline Nasal Drops 0.025 %

4 packs, ₹1.93 to ₹11.57 per ml.

  1. ₹1.93/mlZoamet · 20 ml nasal dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹38.50
  2. ₹7.30/mlZoamet · 10 ml nasal dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹73.00
  3. ₹9.10/mlZoamet · 10 ml nasal dropsEast India Pharmaceutical Works · MRP ₹91.00
  4. ₹11.57/mlSinarest PD · 10 ml nasal dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹115.67

Oxymetazoline Nasal Drops

3 packs, ₹6.50 to ₹12.08 per ml.

  1. ₹6.50/mlOtridash · 10 ml nasal dropsSmartway Wellness · MRP ₹65.00
  2. ₹8.34/mlOtrivin · 10 ml nasal dropsGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹83.44
  3. ₹12.08/mlOtrivin · 10 ml nasal dropsGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹120.79

Oxymetazoline Drops 0.05 %

2 packs, ₹4.84 to ₹6.52 per ml.

  1. ₹4.84/mlNaselin · 10 ml dropsCipla · MRP ₹48.40
  2. ₹6.52/mlOxymet · 10 ml dropsOptho Remedies · MRP ₹65.23

Oxymetazoline Nasal Spray 0.025 %

2 packs, ₹10.04 to ₹51.56 per ml.

  1. ₹10.04/mlNasivion · 10 ml nasal sprayProcter & Gamble Health · MRP ₹100.38
  2. ₹51.56/unitNasiwar · 1 nasal sprayBio Warriors Pharmaceuticals · MRP ₹51.56

Oxymetazoline Drops 0.025 %

2 packs, ₹7.03 to ₹10.04 per ml.

  1. ₹7.03/mlOxydrops · 10 ml dropsChethana Pharmaceuticals · MRP ₹70.30
  2. ₹10.04/mlNasivion · 10 ml dropsProcter & Gamble Health · MRP ₹100.38

Oxymetazoline Nasal Spray 0.1 %

2 packs, ₹5.30 to ₹5.34 per ml.

  1. ₹5.30/mlOtridash · 10 ml nasal spraySmartway Wellness · MRP ₹53.00
  2. ₹5.34/mlXyloline · 10 ml nasal sprayChethana Pharmaceuticals · MRP ₹53.40

Oxymetazoline Syrup

1 pack, ₹0.94 per ml.

  1. ₹0.94/mlMooncold · 60 ml syrupMoonstar Lifecare · MRP ₹56.25

Oxymetazoline Inhaler 0.05 %

1 pack, ₹56.25 per ml.

  1. ₹56.25/mlNaselin · 0.5 ml inhalerCipla · MRP ₹56.25

Oxymetazoline Nasal Drops 0.01 %

1 pack, ₹9.43 per ml.

  1. ₹9.43/mlNasivion · 10 ml nasal dropsProcter & Gamble Health · MRP ₹94.26

Oxymetazoline Nasal Drops 0.1 %

1 pack, ₹7.08 per ml.

  1. ₹7.08/mlNasocad · 10 ml nasal dropsZydus Healthcare · MRP ₹70.78

Oxymetazoline Drops 0.1 %

1 pack, ₹5.38 per ml.

  1. ₹5.38/mlNaso Nasal (Pharmtak) · 10 ml dropsPharmtak · MRP ₹53.76

Oxymetazoline Oral Solution 0.01 %

1 pack, ₹3.70 per ml.

  1. ₹3.70/mlNasovin · 10 ml oral solutionCipla · MRP ₹37.00

Oxymetazoline Spray

1 pack, ₹3.50 per ml.

  1. ₹3.50/mlNostriol S · 20 ml sprayDr. Reddys Laboratories · MRP ₹70.00

Oxymetazoline Nasal Spray 0.5 mg

1 pack, ₹4.19 per ml.

  1. ₹4.19/mlOtrivel (Eld) · 10 ml nasal sprayElder Labs · MRP ₹41.88

Oxymetazoline Nasal Spray 0.25 mg

1 pack, ₹9.84 per ml.

  1. ₹9.84/mlOtrivel (Eld) · 10 ml nasal sprayElder Labs · MRP ₹98.44

Oxymetazoline Nasal Drops 0.05/2 %

1 pack, ₹9.47 per ml.

  1. ₹9.47/mlOtrivin · 10 ml nasal dropsGlaxosmithkline Pharmaceuticals · MRP ₹94.70

Oxymetazoline Eye Drops 0.25 mg

1 pack, ₹5.50 per ml.

  1. ₹5.50/mlOxylin · 5 ml eye dropsAllergan India · MRP ₹27.50

Oxymetazoline Nasal Spray 50 mcg

1 pack, ₹2.98 per unit.

  1. ₹2.98/unitOxyspray · 100 mdi nasal sprayZydus Healthcare · MRP ₹298.34

Oxymetazoline Drops 0.25 mg

1 pack, ₹1.52 per ml.

  1. ₹1.52/mlOxyvin · 10 ml dropsConcept Biosciences · MRP ₹15.24

Oxymetazoline Nasal Drops 0.5 mg

1 pack, ₹9.53 per ml.

  1. ₹9.53/mlVilco · 10 ml nasal dropsVilco Laboratories · MRP ₹95.25

Oxymetazoline Oral Liquid 0.25 %

1 pack, ₹0.86 per ml.

  1. ₹0.86/mlVilco · 200 ml oral liquidVilco Laboratories · MRP ₹172.20

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.