Medicines / Molecules / Oxetacaine + Aluminium + Magnesium
Oxetacaine + Aluminium + MagnesiumEvery pack, by price.
30 packs of Oxetacaine + Aluminium + Magnesium on NPPA's price list for July 2026: 26 brands from 26 companies, in 13 forms and strengths.
- Packs
- 30
- Brands
- 26
- Companies
- 26
- Forms and strengths
- 13
- Price-controlled packs
- 0 of 30
Packs, lowest price per unit first
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Oral Gel 10/291/98 mg
8 packs, ₹0.73 to ₹1.38 per ml.
- ₹0.73/mlMulticaine · 200 ml oral gelIntas Pharmaceuticals · MRP ₹146.25
- ₹0.77/mlMedicaine · 200 ml oral gelMedley Pharmaceuticals · MRP ₹154.69
- ₹0.84/mlGeripan · 170 ml oral gelGerrysun Pharmaceuticals · MRP ₹142.00
- ₹1.02/mlMucaine · 350 ml oral gelPfizer · MRP ₹355.54
- ₹1.07/mlUlpan · 200 ml oral gelCorona · MRP ₹214.27
- ₹1.21/mlMucaine · 120 ml oral gelPfizer · MRP ₹144.70
- ₹1.25/mlMucaine · 200 ml oral gelPfizer · MRP ₹250.74
- ₹1.38/mlMucaine · 200 ml oral gelPfizer · MRP ₹275.68
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Oral Gel 10/0.291/98 mg
5 packs, ₹0.15 to ₹0.98 per ml.
- ₹0.15/mlMinocaine · 200 ml oral gelConcept Biosciences · MRP ₹29.04
- ₹0.33/mlOxycane · 170 ml oral gelInvision Medi Sciences · MRP ₹56.87
- ₹0.46/mlVisco OX · 200 ml oral gelAristo Laboratories · MRP ₹92.76
- ₹0.77/mlAcicaine · 200 ml oral gelVotary Laboratories · MRP ₹154.00
- ₹0.98/mlOxecaine · 170 ml oral gelCipla · MRP ₹166.07
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Syrup
3 packs, ₹0.24 to ₹0.97 per ml.
- ₹0.24/mlGelupin O · 200 ml syrupLupin · MRP ₹48.43
- ₹0.27/mlVentocain · 170 ml syrupUniventis Medicare · MRP ₹45.63
- ₹0.97/mlPP Set Mps · 170 ml syrupGracious Pharmaceuticals · MRP ₹165.00
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Suspension 10/291/98 mg
2 packs, ₹0.56 to ₹0.80 per ml.
- ₹0.56/mlOlit Plus · 200 ml suspensionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹112.00
- ₹0.80/mlAngel (Aurz) · 200 ml suspensionAurz Pharmaceuticals · MRP ₹159.30
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Suspension
2 packs, ₹0.41 to ₹0.75 per ml.
- ₹0.41/mlPilcain · 170 ml suspensionPsychotropics India · MRP ₹70.00
- ₹0.75/mlDynacain · 200 ml suspensionLeeford Healthcare · MRP ₹150.00
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Oral Gel
2 packs, ₹0.78 to ₹0.89 per ml.
- ₹0.78/mlEugacid · 200 ml oral gelMars Theraputics & Chemicals · MRP ₹156.55
- ₹0.89/mlMucaine · 400 ml oral gelPfizer · MRP ₹355.54
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Syrup 10/291/98 mg
2 packs, ₹0.74 to ₹0.93 per ml.
- ₹0.74/mlMelcaine · 200 ml syrupElder Projects · MRP ₹148.00
- ₹0.93/mlMunicaine · 200 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹186.00
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Oral Gel 10 Mg/0.291 GM/98 mg
1 pack, ₹0.75 per ml.
- ₹0.75/mlAcifresh O · 200 ml oral gelSmart Laboratories · MRP ₹150.00
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Syrup 10/0.291/98 mg
1 pack, ₹0.16 per ml.
- ₹0.16/mlAlbicaine · 200 ml syrupAlbert David · MRP ₹32.50
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Oral Suspension 10/291/98 mg
1 pack, ₹0.85 per ml.
- ₹0.85/mlAllugel O · 200 ml oral suspensionTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹169.82
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Oral Liquid
1 pack, ₹0.32 per ml.
- ₹0.32/mlNewcain Gel · 170 ml oral liquidIntra Labs · MRP ₹55.00
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Oral Gel 10/380/98 mg
1 pack, ₹0.68 per ml.
- ₹0.68/mlOmeecaine · 200 ml oral gelAlkem Laboratories · MRP ₹136.88
Oxetacaine + Aluminium + Magnesium Oral Gel 10291/98 mg
1 pack, ₹0.94 per ml.
- ₹0.94/mlSpascaine · 170 ml oral gelGlenmark Pharmaceuticals · MRP ₹159.00
Companies marketing it
- Pfizer5 packs
- Votary Laboratories1 pack
- Smart Laboratories1 pack
- Albert David1 pack
- Torrent Pharmaceuticals1 pack
- Aurz Pharmaceuticals1 pack
- Leeford Healthcare1 pack
- Mars Theraputics & Chemicals1 pack
- Lupin1 pack
- Gerrysun Pharmaceuticals1 pack
- Medley Pharmaceuticals1 pack
- Elder Projects1 pack
- Concept Biosciences1 pack
- Intas1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Intra Labs1 pack
- Cadila Pharmaceuticals1 pack
- Alkem1 pack
- Cipla1 pack
- Invision Medi Sciences1 pack
- Psychotropics India1 pack
- Gracious Pharmaceuticals1 pack
- Glenmark Pharmaceuticals1 pack
- Corona1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.