Medicines / Molecules / Oxcarbazepine

OxcarbazepineEvery pack, by price.

177 packs of Oxcarbazepine on NPPA's price list for July 2026: 43 brands from 38 companies, in 19 forms and strengths.

Packs
177
Brands
43
Companies
38
Forms and strengths
19
Price-controlled packs
0 of 177

Packs, lowest price per unit first

Oxcarbazepine Tablet 300 mg

47 packs, ₹5.69 to ₹22.87 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹5.69/tabletOxaquest · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹56.88
  2. ₹5.77/tabletLovax · 10 tabletLupin · MRP ₹57.65
  3. ₹6.00/tabletOxcarpine · 10 tabletElder Projects · MRP ₹60.00
  4. ₹8.19/tabletOzetol · 10 tabletUniventis Medicare · MRP ₹81.88
  5. ₹8.27/tabletEpocarb · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹82.66
  6. ₹8.68/tabletLovax · 15 tabletLupin · MRP ₹130.15
  7. ₹11.54/tabletLovax · 10 tabletLupin · MRP ₹115.35
  8. ₹11.72/tabletCarbamac · 10 tabletMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹117.15
  9. ₹12.30/tabletEoptal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹123.00
  10. ₹13.44/tabletCarbanerve · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹134.35
  11. ₹13.49/tabletOxcee (Sigmund) · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹134.90
  12. ₹13.50/tabletEpnox · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹135.00
The other 35 by price per tablet
  1. ₹13.50/tabletMezalog · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹135.00
  2. ₹13.50/tabletOxbizep · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹135.00
  3. ₹13.60/tabletMedeptal · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹136.00
  4. ₹13.60/tabletZepox (Consern) · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹136.00
  5. ₹13.88/tabletOxsal · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹138.75
  6. ₹14.00/tabletEpileptal · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹140.00
  7. ₹14.01/tabletOxacent · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹140.07
  8. ₹14.06/tabletOxalepsy · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹140.60
  9. ₹14.16/tabletXbaren · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹141.56
  10. ₹14.80/tabletZenoxa · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹148.00
  11. ₹14.82/tabletAuxmet · 15 tabletAurum Life Science · MRP ₹222.23
  12. ₹14.90/tabletOxaev · 10 tabletEveren Healthcare · MRP ₹149.00
  13. ₹15.00/tabletOxalepsy · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹150.00
  14. ₹15.07/tabletOxeltra · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹150.69
  15. ₹15.19/tabletEpnox OD · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹151.87
  16. ₹15.19/tabletOxetol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹151.88
  17. ₹15.23/tabletOxahet · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹152.30
  18. ₹15.47/tabletOxana · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹154.69
  19. ₹15.69/tabletOxeltra · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹156.93
  20. ₹16.19/tabletOxring · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹161.85
  21. ₹16.40/tabletCarbox · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹164.00
  22. ₹16.78/tabletZenoxa · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹251.70
  23. ₹16.83/tabletSelzic · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹168.30
  24. ₹16.86/tabletSelzic · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹168.63
  25. ₹16.90/tabletOxcarb · 10 tabletCipla · MRP ₹168.96
  26. ₹17.00/tabletOleptal · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹169.95
  27. ₹17.63/tabletOxring · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹176.25
  28. ₹18.00/tabletTzetol · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹180.00
  29. ₹18.75/tabletZenoxa · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹187.50
  30. ₹18.75/tabletZenoxa · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹281.25
  31. ₹18.96/tabletOleptal · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹189.56
  32. ₹19.76/tabletOX Mazetol · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹197.58
  33. ₹19.76/tabletOX Mazetol · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹197.58
  34. ₹22.08/tabletTrioptal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹220.75
  35. ₹22.87/tabletVinlep · 10 tabletCipla · MRP ₹228.73

Oxcarbazepine Tablet 150 mg

39 packs, ₹3.57 to ₹12.13 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹3.57/tabletLovax · 10 tabletLupin · MRP ₹35.68
  2. ₹4.98/tabletLovax · 15 tabletLupin · MRP ₹74.75
  3. ₹5.71/tabletOxalepsy · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹57.13
  4. ₹6.25/tabletOxaev · 10 tabletEveren Healthcare · MRP ₹62.50
  5. ₹6.40/tabletEpocarb · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹64.03
  6. ₹6.70/tabletMedeptal · 10 tabletMed Manor Organics · MRP ₹67.00
  7. ₹6.70/tabletOxalepsy · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹67.00
  8. ₹6.88/tabletEoptal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹68.80
  9. ₹6.91/tabletOxcee (Sigmund) · 10 tabletSigmund Promedica · MRP ₹69.10
  10. ₹7.12/tabletCarbox · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹71.20
  11. ₹7.24/tabletAuxmet · 10 tabletAurum Life Science · MRP ₹72.38
  12. ₹7.27/tabletCarbanerve · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹72.70
The other 27 by price per tablet
  1. ₹7.40/tabletZepox (Consern) · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹74.00
  2. ₹7.44/tabletMezalog · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹74.39
  3. ₹7.45/tabletOxsal · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹74.53
  4. ₹7.85/tabletOxeltra · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹78.51
  5. ₹8.00/tabletTzetol · 10 tabletTripada Healthcare · MRP ₹80.00
  6. ₹8.16/tabletOxana · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹81.56
  7. ₹8.21/tabletSelzic · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹82.12
  8. ₹8.29/tabletSelzic · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹82.87
  9. ₹8.50/tabletOxbizep · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹85.00
  10. ₹8.62/tabletXbaren · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹86.24
  11. ₹8.64/tabletOxcarb · 10 tabletCipla · MRP ₹86.35
  12. ₹8.72/tabletEpnox · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹87.18
  13. ₹8.76/tabletOxahet · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹87.60
  14. ₹8.80/tabletOxacent · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹88.04
  15. ₹9.00/tabletEpileptal · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹90.00
  16. ₹9.28/tabletEpnox OD · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹92.81
  17. ₹9.44/tabletOxeltra · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹94.42
  18. ₹9.50/tabletZenoxa · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹95.00
  19. ₹9.70/tabletOxetol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹97.00
  20. ₹9.93/tabletOX Mazetol · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹99.29
  21. ₹9.94/tabletOxring · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹99.35
  22. ₹10.27/tabletOleptal · 15 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹154.03
  23. ₹10.77/tabletZenoxa · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹161.60
  24. ₹10.85/tabletTrioptal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹108.45
  25. ₹10.98/tabletZenoxa · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹109.80
  26. ₹11.34/tabletOleptal · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹113.39
  27. ₹12.13/tabletVinlep · 10 tabletCipla · MRP ₹121.26

Oxcarbazepine Tablet 600 mg

36 packs, ₹9.57 to ₹42.48 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹9.57/tabletOxep · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹95.70
  2. ₹11.60/tabletLovax · 10 tabletLupin · MRP ₹116.00
  3. ₹12.77/tabletOxana · 10 tabletPsycormedies · MRP ₹127.70
  4. ₹13.50/tabletOxacent · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹135.00
  5. ₹13.53/tabletZepox (Consern) · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹135.25
  6. ₹13.90/tabletMezalog · 10 tabletLa Pharmaceuticals · MRP ₹139.00
  7. ₹14.14/tabletOxmaz OD · 10 tabletLupin · MRP ₹141.43
  8. ₹15.14/tabletEpocarb · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹151.36
  9. ₹17.48/tabletLovax · 15 tabletLupin · MRP ₹262.25
  10. ₹19.32/tabletEoptal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹193.20
  11. ₹20.63/tabletEpileptal · 10 tabletAgm Biotec · MRP ₹206.25
  12. ₹20.63/tabletOxaev · 10 tabletEveren Healthcare · MRP ₹206.25
The other 24 by price per tablet
  1. ₹21.04/tabletOX Mazetol · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹210.36
  2. ₹21.25/tabletLovax · 10 tabletLupin · MRP ₹212.45
  3. ₹22.03/tabletXbaren · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹220.31
  4. ₹23.04/tabletCarbanerve · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹230.35
  5. ₹23.60/tabletOxeltra · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹235.95
  6. ₹23.90/tabletOxepin · 10 tabletIcon Lifesciences · MRP ₹239.00
  7. ₹25.26/tabletOxahet · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹252.60
  8. ₹26.53/tabletCarbox · 10 tabletMicro Labs · MRP ₹265.30
  9. ₹27.02/tabletOxring · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹270.15
  10. ₹27.70/tabletOxeltra · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹277.04
  11. ₹27.89/tabletZenoxa · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹418.40
  12. ₹28.20/tabletOxetol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹282.00
  13. ₹28.42/tabletSelzic · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹284.21
  14. ₹28.45/tabletZenoxa · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹284.50
  15. ₹30.15/tabletSelzic · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹301.51
  16. ₹30.25/tabletOxcarb · 10 tabletCipla · MRP ₹302.51
  17. ₹31.49/tabletOleptal · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹314.85
  18. ₹31.94/tabletAuxmet · 10 tabletAurum Life Science · MRP ₹319.42
  19. ₹32.05/tabletOX Mazetol · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹320.46
  20. ₹34.50/tabletZenoxa · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹345.00
  21. ₹35.44/tabletOleptal · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹354.42
  22. ₹36.98/tabletSecarz · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹369.80
  23. ₹40.50/tabletTrioptal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹405.00
  24. ₹42.48/tabletVinlep · 10 tabletCipla · MRP ₹424.77

Oxcarbazepine Tablet 450 mg

32 packs, ₹8.20 to ₹29.89 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.

  1. ₹8.20/tabletOxaquest · 10 tabletMorepen Laboratories · MRP ₹82.00
  2. ₹9.31/tabletEpocarb · 10 tabletD D Pharmaceuticals · MRP ₹93.14
  3. ₹9.50/tabletZepox (Consern) · 10 tabletConsern Pharma · MRP ₹95.00
  4. ₹14.18/tabletLovax · 15 tabletLupin · MRP ₹212.65
  5. ₹14.91/tabletOxaev · 10 tabletEveren Healthcare · MRP ₹149.06
  6. ₹15.18/tabletSeizecure · 10 tabletMatias Healthcare · MRP ₹151.79
  7. ₹17.17/tabletEoptal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹171.70
  8. ₹18.12/tabletOxeltra · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹181.17
  9. ₹19.22/tabletXbaren · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹192.18
  10. ₹19.35/tabletOxahet · 10 tabletHetero Healthcare · MRP ₹193.50
  11. ₹19.43/tabletEpigold · 10 tabletKivi Labs · MRP ₹194.30
  12. ₹19.48/tabletCarbanerve · 10 tabletLinux Laboratories · MRP ₹194.80
The other 20 by price per tablet
  1. ₹20.11/tabletSelzic · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹201.11
  2. ₹20.74/tabletSelzic · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹207.39
  3. ₹21.01/tabletOxacent · 10 tabletCrescent Formulations · MRP ₹210.09
  4. ₹21.09/tabletEpnox · 10 tabletCNX Healthcare · MRP ₹210.93
  5. ₹21.92/tabletOxeltra · 10 tabletArinna Lifesciences · MRP ₹219.21
  6. ₹22.03/tabletOxalepsy · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹220.31
  7. ₹22.03/tabletOxsal · 10 tabletSalas Pharma · MRP ₹220.31
  8. ₹23.01/tabletOxcarb · 10 tabletCipla · MRP ₹230.05
  9. ₹24.20/tabletOxetol · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹242.00
  10. ₹24.40/tabletOxalepsy · 10 tabletTriko Pharmaceuticals · MRP ₹244.00
  11. ₹25.36/tabletZenoxa · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹253.59
  12. ₹26.08/tabletOX Mazetol · 10 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹260.82
  13. ₹26.71/tabletOxring · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹267.05
  14. ₹27.10/tabletOleptal · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹271.03
  15. ₹27.19/tabletAuxmet · 10 tabletAurum Life Science · MRP ₹271.87
  16. ₹27.89/tabletZenoxa · 15 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹418.40
  17. ₹28.28/tabletZenoxa · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹282.80
  18. ₹29.50/tabletTrioptal · 10 tabletEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹295.00
  19. ₹29.71/tabletOleptal · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹297.14
  20. ₹29.89/tabletVinlep · 10 tabletCipla · MRP ₹298.87

Oxcarbazepine Tablet 900 mg

4 packs, ₹29.63 to ₹55.02 per tablet.

  1. ₹29.63/tabletOxring · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹296.25
  2. ₹38.96/tabletSelzic · 10 tabletEris Lifesciences · MRP ₹389.56
  3. ₹54.03/tabletZenoxa · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹540.30
  4. ₹55.02/tabletOleptal · 10 tabletTorrent Pharmaceuticals · MRP ₹550.17

Oxcarbazepine Suspension 300 mg

3 packs, ₹2.87 to ₹4.43 per ml.

  1. ₹2.87/mlVinlep · 100 ml suspensionCipla · MRP ₹286.97
  2. ₹3.73/mlTrioptal · 60 ml suspensionEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹224.00
  3. ₹4.43/mlZenoxa · 100 ml suspensionIntas Pharmaceuticals · MRP ₹442.50

Oxcarbazepine Tablet XR 150 mg

2 packs, ₹8.44 to ₹10.90 per tablet.

  1. ₹8.44/tabletEpigold · 10 tablet xrKivi Labs · MRP ₹84.35
  2. ₹10.90/tabletOxetol · 10 tablet xrSun Pharma Laboratories · MRP ₹109.00

Oxcarbazepine Tablet XR 300 mg

2 packs, ₹14.70 to ₹16.59 per tablet.

  1. ₹14.70/tabletEpigold · 10 tablet xrKivi Labs · MRP ₹147.00
  2. ₹16.59/tabletOxetol · 10 tablet xrSun Pharma Laboratories · MRP ₹165.94

Oxcarbazepine Tablet XR 600 mg

2 packs, ₹26.72 to ₹28.90 per tablet.

  1. ₹26.72/tabletEpigold · 10 tablet xrKivi Labs · MRP ₹267.19
  2. ₹28.90/tabletOxetol · 10 tablet xrSun Pharma Laboratories · MRP ₹289.00

Oxcarbazepine Tablet

1 pack, ₹7.78 per tablet.

  1. ₹7.78/tabletLovax · 10 tabletLupin · MRP ₹77.83

Oxcarbazepine Tablet SR 450 mg

1 pack, ₹22.96 per tablet.

  1. ₹22.96/tabletOxepin · 10 tablet srIcon Lifesciences · MRP ₹229.60

Oxcarbazepine Oral Suspension

1 pack, ₹3.66 per ml.

  1. ₹3.66/mlOxepin · 100 ml oral suspensionIcon Lifesciences · MRP ₹365.60

Oxcarbazepine Syrup 300 mg

1 pack, ₹3.93 per ml.

  1. ₹3.93/mlOxetol · 60 ml syrupSun Pharma Laboratories · MRP ₹236.00

Oxcarbazepine Tablet XR 450 mg

1 pack, ₹25.40 per tablet.

  1. ₹25.40/tabletOxetol · 10 tablet xrSun Pharma Laboratories · MRP ₹254.00

Oxcarbazepine Tablet DT 300 mg

1 pack, ₹10.71 per tablet.

  1. ₹10.71/tabletSeizecure · 10 tablet dtMatias Healthcare · MRP ₹107.14

Oxcarbazepine Tablet SR 150 mg

1 pack, ₹9.70 per tablet.

  1. ₹9.70/tabletZestol · 10 tablet srSurge Pharmaceuticals · MRP ₹97.00

Oxcarbazepine Tablet CR 300 mg

1 pack, ₹18.70 per tablet.

  1. ₹18.70/tabletZestol · 10 tablet crSurge Pharmaceuticals · MRP ₹187.00

Oxcarbazepine Tablet SR 300 mg

1 pack, ₹18.70 per tablet.

  1. ₹18.70/tabletZestol · 10 tablet srSurge Pharmaceuticals · MRP ₹187.00

Oxcarbazepine Tablet CR 450 mg

1 pack, ₹10.50 per tablet.

  1. ₹10.50/tabletZestol · 10 tablet crSurge Pharmaceuticals · MRP ₹105.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.