Medicines / Molecules / Olopatadine

OlopatadineEvery pack, by price.

52 packs of Olopatadine on NPPA's price list for July 2026: 45 brands from 34 companies, in 13 forms and strengths.

Packs
52
Brands
45
Companies
34
Forms and strengths
13
Price-controlled packs
0 of 52

Packs, lowest price per unit first

Olopatadine Eye Drops 0.1 %

20 packs, ₹20.25 to ₹44.62 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹20.25/mlOlo · 5 ml eye dropsIndswift Laboratories · MRP ₹101.25
  2. ₹20.40/mlRapidon (Micro) · 5 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹102.00
  3. ₹20.60/mlNayanpat · 5 ml eye dropsChethana Pharmaceuticals · MRP ₹103.00
  4. ₹21.00/mlVeulap · 5 ml eye dropsLeeford Healthcare · MRP ₹105.00
  5. ₹22.00/mlPetolo · 5 ml eye dropsSapient · MRP ₹110.00
  6. ₹23.44/mlOlotop · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹117.19
  7. ₹25.11/mlOloblu · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹125.55
  8. ₹27.00/mlZyopta · 5 ml eye dropsZydus - Biologics · MRP ₹135.00
  9. ₹27.91/mlOdin · 5 ml eye dropsOptho Remedies · MRP ₹139.53
  10. ₹31.88/mlOpaview · 5 ml eye dropsKLM Laboratories · MRP ₹159.38
  11. ₹31.97/mlOlopine · 5 ml eye dropsIntas Pharmaceuticals · MRP ₹159.84
  12. ₹33.67/mlIF 2 · 5 ml eye dropsCipla · MRP ₹168.33
The other 8 by price per ml
  1. ₹34.00/mlOlotad · 5 ml eye dropsSyntho Pharmaceuticals · MRP ₹170.00
  2. ₹36.00/mlAllerpat · 5 ml eye dropsSenses Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
  3. ₹36.20/mlAlerchek · 5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹181.00
  4. ₹36.30/mlOlomed · 5 ml eye dropsRaymed Pharmaceuticals · MRP ₹181.50
  5. ₹38.36/mlOloplus · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹191.80
  6. ₹40.50/mlWinolap · 5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹202.50
  7. ₹42.17/mlOlocure · 5 ml eye dropsJawa Laboratories · MRP ₹210.84
  8. ₹44.62/mlOlopat · 5 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹223.12

Olopatadine Eye Drops 0.2 %

12 packs, ₹25.28 to ₹164.58 per ml.

  1. ₹25.28/mlOloblu OD · 5 ml eye dropsLupin · MRP ₹126.40
  2. ₹26.12/mlPatalo DS · 5 ml eye dropsExeltis · MRP ₹130.58
  3. ₹26.20/mlPetolo · 5 ml eye dropsSapient · MRP ₹131.00
  4. ₹28.87/mlOloday · 5 ml eye dropsNri Vision Care · MRP ₹144.37
  5. ₹33.75/mlOlotop · 5 ml eye dropsSunways (India) · MRP ₹168.75
  6. ₹34.69/mlPatif · 5 ml eye dropsNeomedix Healthcare India · MRP ₹173.44
  7. ₹36.56/mlOlaptine · 5 ml eye dropsDeys Medical · MRP ₹182.81
  8. ₹51.87/mlRapidon OD · 3 ml eye dropsMicro Labs · MRP ₹155.60
  9. ₹67.80/mlAlerchek OD · 3 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹203.40
  10. ₹71.41/mlOloplus OD · 3 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹214.22
  11. ₹80.94/mlWinolap · 2.5 ml eye dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹242.81
  12. ₹164.58/mlPataday · 2.5 ml eye dropsJB Chemicals · MRP ₹493.75

Olopatadine Eye Drops

5 packs, ₹28.88 to ₹69.83 per ml.

  1. ₹28.88/mlPatdrop · 5 ml eye dropsNeon Laboratories · MRP ₹144.38
  2. ₹36.88/mlOlarchek · 5 ml eye dropsIndoco Remedies · MRP ₹184.41
  3. ₹38.06/mlOloguard · 5 ml eye dropsBerry & Herbs Pharma · MRP ₹190.31
  4. ₹46.87/mlHistafree Max · 5 ml eye dropsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹234.37
  5. ₹69.83/mlPatvira · 2.5 ml eye dropsZivira Labs · MRP ₹209.50

Olopatadine Eye Drops 0.7 %

3 packs, ₹53.60 to ₹59.81 per ml.

  1. ₹53.60/mlOcurest OL · 5 ml eye dropsCentaur Pharmaceuticals · MRP ₹268.00
  2. ₹56.63/mlEnpat · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹283.13
  3. ₹59.81/mlMastmax · 5 ml eye dropsAlkem Laboratories · MRP ₹299.05

Olopatadine Tablet 5 mg

3 packs, ₹6.38 to ₹14.91 per tablet.

  1. ₹6.38/tabletOlopat · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹63.81
  2. ₹13.83/tabletPatadin · 10 tabletAjanta Pharma · MRP ₹138.28
  3. ₹14.91/tabletWinolap · 10 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹149.06

Olopatadine Drops 0.7 %

2 packs, ₹67.31 to ₹97.19 per ml.

  1. ₹67.31/mlOlopat Max · 5 ml dropsAjanta Pharma · MRP ₹336.56
  2. ₹97.19/mlWinolap Max · 2.5 ml dropsSun Pharma Laboratories · MRP ₹291.56

Olopatadine Eye Drops 0.5 %

1 pack, ₹19.80 per ml.

  1. ₹19.80/mlGtpat · 5 ml eye dropsEntod Pharmaceuticals · MRP ₹99.00

Olopatadine Drops

1 pack, ₹33.67 per ml.

  1. ₹33.67/mlIF2 · 5 ml dropsCipla · MRP ₹168.33

Olopatadine Eye Drops 1 %

1 pack, ₹33.80 per ml.

  1. ₹33.80/mlOlip(synovia) · 5 ml eye dropsSynovia Life Sciences · MRP ₹169.00

Olopatadine Eye Drops 5 mg

1 pack, ₹89.69 per ml.

  1. ₹89.69/mlOlopat · 3 ml eye dropsAjanta Pharma · MRP ₹269.06

Olopatadine Drops 0.1 %

1 pack, ₹16.88 per ml.

  1. ₹16.88/mlOlotak · 5 ml dropsPharmtak · MRP ₹84.38

Olopatadine Oral Solution

1 pack, ₹29.81 per ml.

  1. ₹29.81/mlPatavue BF · 5 ml oral solutionLavue Pharmaceuticals · MRP ₹149.06

Olopatadine Tablet 0.7 %

1 pack, ₹291.56 per tablet.

  1. ₹291.56/tabletWinolap Max · 1 tabletSun Pharma Laboratories · MRP ₹291.56

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.