Medicines / Molecules / Ofloxacin + Racecadotril
Ofloxacin + RacecadotrilEvery pack, by price.
10 packs of Ofloxacin + Racecadotril on NPPA's price list for July 2026: 8 brands from 8 companies, in 7 forms and strengths.
- Packs
- 10
- Brands
- 8
- Companies
- 8
- Forms and strengths
- 7
- Price-controlled packs
- 0 of 10
Packs, lowest price per unit first
Ofloxacin + Racecadotril Dry Syrup 50/15 mg
2 packs, ₹2.33 to ₹3.17 per ml.
- ₹2.33/mlRacigyl O · 30 ml dry syrupMankind Pharmaceuticals · MRP ₹70.00
- ₹3.17/mlDaiagon RC · 30 ml dry syrupLeeford Healthcare · MRP ₹95.00
Ofloxacin + Racecadotril Tablet 200/100 mg
2 packs, ₹10.89 to ₹21.07 per tablet.
- ₹10.89/tabletRacigyl O · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹108.90
- ₹21.07/tabletFixit OF · 10 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹210.66
Ofloxacin + Racecadotril Suspension
2 packs, ₹2.03 to ₹2.47 per ml.
- ₹2.03/mlOflamoon RT · 30 ml suspensionMoonstar Lifecare · MRP ₹60.94
- ₹2.47/mlOftil RD · 30 ml suspensionCurosis Healthcare · MRP ₹74.06
Ofloxacin + Racecadotril Syrup 50/15 mg
1 pack, ₹1.25 per ml.
- ₹1.25/mlDiaraheal · 30 ml syrupHealing Pharma India · MRP ₹37.50
Ofloxacin + Racecadotril Dry Syrup 50/5 mg
1 pack, ₹3.01 per ml.
- ₹3.01/mlFixit OF · 30 ml dry syrupIndswift Laboratories · MRP ₹90.23
Ofloxacin + Racecadotril Suspension 50/10 mg
1 pack, ₹2.20 per ml.
- ₹2.20/mlOflonida R · 30 ml suspensionNextgen Health Care · MRP ₹66.00
Ofloxacin + Racecadotril Suspension 50/15 mg
1 pack, ₹2.34 per ml.
- ₹2.34/mlRaceril O · 30 ml suspensionSkymax Laboratories · MRP ₹70.31
Companies marketing it
- Indswift Laboratories2 packs
- Mankind2 packs
- Leeford Healthcare1 pack
- Healing Pharma India1 pack
- Moonstar Lifecare1 pack
- Nextgen Health Care1 pack
- Curosis Healthcare1 pack
- Skymax Laboratories1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.