Medicines / Molecules / Noscapine + Sodium Citrate + Ammonium Chloride

Noscapine + Sodium Citrate + Ammonium ChlorideEvery pack, by price.

4 packs of Noscapine + Sodium Citrate + Ammonium Chloride on NPPA's price list for July 2026: 3 brands from 1 company, in 4 forms and strengths.

Packs
4
Brands
3
Companies
1
Forms and strengths
4
Price-controlled packs
0 of 4

Packs, lowest price per unit first

Noscapine + Sodium Citrate + Ammonium Chloride Syrup 7 Mg/3.25 MG/28 mg

1 pack, ₹1.03 per ml.

  1. ₹1.03/mlCoscopin Linctus New · 100 ml syrupBiological E · MRP ₹103.00

Noscapine + Sodium Citrate + Ammonium Chloride Oral Suspension 1.83/0.67/7 mg

1 pack, ₹1.92 per ml.

  1. ₹1.92/mlCoscopin Paediatric · 60 ml oral suspensionBiological E · MRP ₹115.37

Noscapine + Sodium Citrate + Ammonium Chloride Syrup 1.83/0.67/7 mg

1 pack, ₹1.54 per ml.

  1. ₹1.54/mlCoscopin Paediatric · 50 ml syrupBiological E · MRP ₹77.07

Noscapine + Sodium Citrate + Ammonium Chloride Syrup 15/6.5/28 mg

1 pack, ₹1.35 per ml.

  1. ₹1.35/mlCoscopin Plus New · 100 ml syrupBiological E · MRP ₹135.00

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.