Medicines / Molecules / Non-Therapeutic Products

Non-Therapeutic ProductsEvery pack, by price.

288 packs of Non-Therapeutic Products on NPPA's price list for July 2026: 113 brands from 48 companies, in 36 forms and strengths.

Packs
288
Brands
113
Companies
48
Forms and strengths
36
Price-controlled packs
0 of 288

Packs, lowest price per unit first

Non-Therapeutic Products Condom

119 packs, ₹0.04 to ₹150.00 per unit. The 12 lowest per unit come first.

  1. ₹0.04/unitUstad · 280 pcs condomHLL Life Care · MRP ₹10.00
  2. ₹1.00/unitManforce · 20 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹20.00
  3. ₹1.67/unitUstad · 3 condomHLL Life Care · MRP ₹5.00
  4. ₹2.78/unitVigore · 10 condomZydus Healthcare · MRP ₹27.84
  5. ₹3.00/unitManforce · 10 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹30.00
  6. ₹3.33/unitZaroor · 3 condomDKT India · MRP ₹10.00
  7. ₹6.00/unitManforce · 20 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹120.00
  8. ₹8.33/unitManforce · 3 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹25.00
  9. ₹8.33/unitMoods · 3 condomHLL Life Care · MRP ₹25.00
  10. ₹8.33/unitZaroor Time Max · 3 pcs condomDKT India · MRP ₹25.00
  11. ₹9.00/unitManforce · 20 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
  12. ₹9.00/unitManforce · 10 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
The next 48 by price per unit
  1. ₹9.00/unitManforce Xotic · 20 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹180.00
  2. ₹9.00/unitManforce Xtasy · 10 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹90.00
  3. ₹9.00/unitSkore · 10 condomTTK Healthcare · MRP ₹90.00
  4. ₹9.00/unitUnfold · 10 condomCipla · MRP ₹90.00
  5. ₹9.63/unitKohinoor · 10 condomTTK Healthcare · MRP ₹96.30
  6. ₹9.90/unitManforce · 10 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  7. ₹9.90/unitManforce · 10 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  8. ₹9.90/unitManforce · 10 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  9. ₹9.90/unitManforce · 10 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹99.00
  10. ₹10.00/unitDA Sutra · 3 condomHetero Healthcare · MRP ₹30.00
  11. ₹10.00/unitDA Sutra · 3 condomHetero Healthcare · MRP ₹30.00
  12. ₹10.00/unitDA Sutra · 3 condomHetero Healthcare · MRP ₹30.00
  13. ₹10.00/unitDA Sutra Wet & Wild · 10 condomHetero Healthcare · MRP ₹100.00
  14. ₹10.00/unitDA Sutra Wet & Wild · 3 condomHetero Healthcare · MRP ₹30.00
  15. ₹10.00/unitDA Sutra Wet & Wild · 10 condomHetero Healthcare · MRP ₹100.00
  16. ₹10.00/unitDA Sutra Wet & Wild · 10 condomHetero Healthcare · MRP ₹100.00
  17. ₹10.00/unitDA Sutra Wet & Wild · 3 condomHetero Healthcare · MRP ₹30.00
  18. ₹10.00/unitDA Sutra Wet & Wild · 10 condomHetero Healthcare · MRP ₹100.00
  19. ₹10.00/unitDA Sutra Wet & Wild · 3 condomHetero Healthcare · MRP ₹30.00
  20. ₹10.00/unitDA Sutra Wet & Wild · 10 condomHetero Healthcare · MRP ₹100.00
  21. ₹10.00/unitDarkroom · 10 condomSmart Laboratories · MRP ₹100.00
  22. ₹10.00/unitDarkroom · 3 condomSmart Laboratories · MRP ₹30.00
  23. ₹10.00/unitDarkroom · 10 condomSmart Laboratories · MRP ₹100.00
  24. ₹10.00/unitDarkroom · 3 condomSmart Laboratories · MRP ₹30.00
  25. ₹10.00/unitDarkroom · 10 condomSmart Laboratories · MRP ₹100.00
  26. ₹10.00/unitDarkroom · 10 condomSmart Laboratories · MRP ₹100.00
  27. ₹10.00/unitDarkroom · 3 condomSmart Laboratories · MRP ₹30.00
  28. ₹10.00/unitDarkroom · 3 condomSmart Laboratories · MRP ₹30.00
  29. ₹10.00/unitDarkroom · 10 condomSmart Laboratories · MRP ₹100.00
  30. ₹10.00/unitFunplay · 10 condomSmart Laboratories · MRP ₹100.00
  31. ₹10.00/unitLoveguard · 4 condomSmart Laboratories · MRP ₹40.00
  32. ₹10.00/unitLoveguard · 12 condomSmart Laboratories · MRP ₹120.00
  33. ₹10.00/unitLoveguard · 4 condomSmart Laboratories · MRP ₹40.00
  34. ₹10.00/unitLoveguard · 12 condomSmart Laboratories · MRP ₹120.00
  35. ₹10.00/unitLoveguard · 4 condomSmart Laboratories · MRP ₹40.00
  36. ₹10.00/unitLoveguard · 12 condomSmart Laboratories · MRP ₹120.00
  37. ₹10.00/unitLoveguard · 4 condomSmart Laboratories · MRP ₹40.00
  38. ₹10.00/unitLoveguard · 12 condomSmart Laboratories · MRP ₹120.00
  39. ₹10.00/unitLoveguard · 4 condomSmart Laboratories · MRP ₹40.00
  40. ₹10.00/unitManforce · 30 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹300.00
  41. ₹10.00/unitManforce · 3 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹30.00
  42. ₹10.00/unitManforce Xotic · 3 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹30.00
  43. ₹10.00/unitManforce Xotic · 3 condomMankind Pharmaceuticals · MRP ₹30.00
  44. ₹10.00/unitUnfold · 3 condomCipla · MRP ₹30.00
  45. ₹10.00/unitUnfold · 3 condomCipla · MRP ₹30.00
  46. ₹10.57/unitKohinoor · 3 condomTTK Healthcare · MRP ₹31.70
  47. ₹11.00/unitDarkroom · 10 condomSmart Laboratories · MRP ₹110.00
  48. ₹11.57/unitFunplay · 3 condomSmart Laboratories · MRP ₹34.71

Non-Therapeutic Products Kit

20 packs, ₹2.50 to ₹620,000 per kit. The 12 lowest per kit come first.

  1. ₹2.50/kitHindustan · 1 kitHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹2.50
  2. ₹5.00/kitHindustan · 1 kitHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹5.00
  3. ₹6.07/kitInfusion Set (DR Reddys) · 1 kitDr. Reddys Laboratories · MRP ₹6.07
  4. ₹51.56/kitAccurate Pro · 1 kitIntegrace Health · MRP ₹51.56
  5. ₹280.00/kitSelf Test · 10 kitAbbott Healthcare · MRP ₹2,800
  6. ₹312.50/kitSelf Test · 4 kitAbbott Healthcare · MRP ₹1,250
  7. ₹325.00/kitSelf Test · 1 kitAbbott Healthcare · MRP ₹325.00
  8. ₹328.13/kitRapid News · 1 kitMankind Pharmaceuticals · MRP ₹328.13
  9. ₹437.50/kitPpe · 1 kitBrinton Pharmaceuticals · MRP ₹437.50
  10. ₹468.00/kitOva News · 1 kitMankind Pharmaceuticals · MRP ₹468.00
  11. ₹548.55/kitSensit · 25 kitCipla · MRP ₹13,714
  12. ₹1,423/kitCuraprox · 1 kitDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,423
The other 8 by price per kit
  1. ₹1,779/kitCuraprox · 1 kitDr. Reddys Laboratories · MRP ₹1,779
  2. ₹3,114/kitCuraprox · 1 kitDr. Reddys Laboratories · MRP ₹3,114
  3. ₹5,095/kitCiptest · 1 kitCipla · MRP ₹5,095
  4. ₹7,800/kitSuprasorb Cnp · 1 kitDr. Reddys Laboratories · MRP ₹7,800
  5. ₹8,200/kitSuprasorb Cnp · 1 kitDr. Reddys Laboratories · MRP ₹8,200
  6. ₹23,021/kitCodman · 1 kitDr. Reddys Laboratories · MRP ₹23,021
  7. ₹132,839/kitCippoint · 1 kitCipla · MRP ₹132,839
  8. ₹620,000/kitSuprasorb Cnp · 1 kitDr. Reddys Laboratories · MRP ₹620,000

Non-Therapeutic Products Device

20 packs, ₹2.05 to ₹102,608 per ml. The 12 lowest per ml come first.

  1. ₹2.05/mlDispovan · 5 ml deviceHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹10.23
  2. ₹3.02/mlDispovan · 2 ml deviceHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹6.04
  3. ₹60.20/unitPregline Test Kit · 1 deviceZydus Healthcare · MRP ₹60.20
  4. ₹88.96/unitCuraprox · 25 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹2,224
  5. ₹88.96/unitCuraprox · 25 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹2,224
  6. ₹88.96/unitCuraprox · 25 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹2,224
  7. ₹100.00/unitCuraprox · 25 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹2,500
  8. ₹222.45/unitDigital Thermometer · 1 deviceSun Pharma Laboratories · MRP ₹222.45
  9. ₹749.00/unitManforce Epic · 1 deviceMankind Pharmaceuticals · MRP ₹749.00
  10. ₹982.14/unitEvaparin · 1 deviceIntas Pharmaceuticals · MRP ₹982.14
  11. ₹1,388/unitBlood Pressure And Blood Monitor System · 1 deviceCipla · MRP ₹1,388
  12. ₹10,677/unitCuraprox · 1 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹10,677
The other 8 by price per ml
  1. ₹11,000/unitRaney · 1 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹11,000
  2. ₹14,520/unitCodman · 1.1 cm deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹14,520
  3. ₹16,000/unitNerivio · 1 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹16,000
  4. ₹23,500/unitCodman · 1 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹23,500
  5. ₹54,400/unitMicrosenser · 1 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹54,400
  6. ₹74,800/unitCodman · 1 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹74,800
  7. ₹94,500/unitCodman · 1 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹94,500
  8. ₹102,608/unitCodman · 1 deviceDr. Reddys Laboratories · MRP ₹102,608

Non-Therapeutic Products Testkit

18 packs, ₹70.00 to ₹1,040 per unit. The 12 lowest per unit come first.

  1. ₹70.00/unitPregablush · 1 testkitSmartway Wellness · MRP ₹70.00
  2. ₹104.00/unitCiptest · 25 testkitCipla · MRP ₹2,600
  3. ₹116.67/unitRapid News · 3 testkitMankind Pharmaceuticals · MRP ₹350.00
  4. ₹125.00/unitCiptest Plus · 25 testkitCipla · MRP ₹3,125
  5. ₹165.00/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹4,125
  6. ₹200.00/unitRapid News · 3 testkitMankind Pharmaceuticals · MRP ₹600.00
  7. ₹203.48/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹5,087
  8. ₹230.00/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹5,750
  9. ₹231.00/unitCippoint HS · 25 testkitCipla · MRP ₹5,775
  10. ₹245.00/unitCippoint D · 25 testkitCipla · MRP ₹6,125
  11. ₹246.40/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹6,160
  12. ₹262.50/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹6,562
The other 6 by price per unit
  1. ₹262.50/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹6,562
  2. ₹275.00/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹6,875
  3. ₹315.00/unitInstaxplor · 25 testkitCipla · MRP ₹7,875
  4. ₹340.00/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹8,500
  5. ₹535.00/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹13,375
  6. ₹1,040/unitCippoint · 25 testkitCipla · MRP ₹26,000

Non-Therapeutic Products Brush

12 packs, ₹2.50 to ₹551.00 per unit.

  1. ₹2.50/unitYounifloss · 50 brushIcpa Health Products · MRP ₹125.00
  2. ₹26.70/unitClohex NS · 6 brushDr. Reddys Laboratories · MRP ₹160.20
  3. ₹26.70/unitClohex WS · 6 brushDr. Reddys Laboratories · MRP ₹160.20
  4. ₹44.00/unitWarren · 3 brushIndoco Remedies · MRP ₹132.00
  5. ₹51.67/unitWarren · 3 brushIndoco Remedies · MRP ₹155.00
  6. ₹60.00/unitEnshine · 1 brushLeeford Healthcare · MRP ₹60.00
  7. ₹65.00/unitMorison · 1 brushJ L Morison (India) · MRP ₹65.00
  8. ₹88.09/unitSensicrest · 1 brushVasu Organics · MRP ₹88.09
  9. ₹125.00/unitThermoseal Ortho · 1 brushIcpa Health Products · MRP ₹125.00
  10. ₹176.19/unitSensicrest · 1 brushVasu Organics · MRP ₹176.19
  11. ₹467.00/unitCuraprox · 1 brushDr. Reddys Laboratories · MRP ₹467.00
  12. ₹551.00/unitCuraprox · 1 brushDr. Reddys Laboratories · MRP ₹551.00

Non-Therapeutic Products Lotion

9 packs, ₹0.46 to ₹1.32 per ml.

  1. ₹0.46/mlProminent · 350 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹162.50
  2. ₹0.74/mlProminent · 350 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹260.00
  3. ₹0.80/mlProminent · 200 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹160.20
  4. ₹0.90/mlProminent · 200 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹180.00
  5. ₹1.10/mlProminent · 100 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹110.00
  6. ₹1.10/mlProminent · 100 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹110.00
  7. ₹1.20/mlProminent · 50 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹60.00
  8. ₹1.20/mlProminent · 50 ml lotionSmart Laboratories · MRP ₹60.00
  9. ₹1.32/mlGermane · 60 ml lotionMark India · MRP ₹79.00

Non-Therapeutic Products Wipe

9 packs, ₹1.63 to ₹428.57 per unit.

  1. ₹1.63/unitLittles Baby · 30 wipePiramal Healthcare · MRP ₹49.00
  2. ₹1.81/unitBabyway · 72 wipeSmartway Wellness · MRP ₹130.00
  3. ₹2.20/unitKidogem · 50 wipeLeeford Healthcare · MRP ₹110.00
  4. ₹2.25/unitKidogem · 80 wipeLeeford Healthcare · MRP ₹180.00
  5. ₹3.00/unitKidogem · 25 wipeLeeford Healthcare · MRP ₹75.00
  6. ₹4.15/unit99% Water Baby · 72 wipePiramal Healthcare · MRP ₹299.00
  7. ₹7.00/unitLupisafe · 10 wipeLupin · MRP ₹70.00
  8. ₹40.00/unitFenza · 10 wipeIntegrace Health · MRP ₹400.00
  9. ₹428.57/unitLupisafe · 1 wipeLupin · MRP ₹428.57

Non-Therapeutic Products Liquid

9 packs, ₹0.16 to ₹6.67 per ml.

  1. ₹0.16/mlVanish · 500 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹80.00
  2. ₹0.22/mlMortein · 45 ml liquidReckitt Benckiser · MRP ₹10.00
  3. ₹0.40/mlBabyway · 150 ml liquidSmartway Wellness · MRP ₹60.00
  4. ₹0.60/mlIsopropyl Rubbing Alcohol · 25 ml liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹15.00
  5. ₹3.20/mlBabyway · 10 ml liquidSmartway Wellness · MRP ₹32.00
  6. ₹3.75/mlLicel Lice · 20 ml liquidJayson Pharmaceuticals · MRP ₹75.00
  7. ₹5.00/mlManforce · 60 ml liquidMankind Pharmaceuticals · MRP ₹300.00
  8. ₹6.67/mlManforce · 60 ml liquidMankind Pharmaceuticals · MRP ₹400.00
  9. ₹6.67/mlManforce Epic · 60 ml liquidMankind Pharmaceuticals · MRP ₹400.00

Non-Therapeutic Products Injection

9 packs, ₹0.19 to ₹141.00 per ml.

  1. ₹0.19/mlDispovan · 50 ml injectionHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹9.72
  2. ₹0.50/mlSafeway · 5 ml injectionHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹2.50
  3. ₹0.50/mlSyringe · 10 ml injectionClaris Lifesciences · MRP ₹5.00
  4. ₹1.25/mlSyringe · 3 ml injectionClaris Lifesciences · MRP ₹3.75
  5. ₹1.33/mlDispovan · 10 ml injectionHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹13.30
  6. ₹2.86/mlDispovan · 2.5 ml injectionHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹8.59
  7. ₹4.30/mlDispovan · 2 ml injectionHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹8.59
  8. ₹9.72/mlDispovan · 1 ml injectionHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹9.72
  9. ₹141.00/injectionIV Set · 1 injectionParenteral Drugs (India) · MRP ₹141.00

Non-Therapeutic Products Needle

6 packs, ₹0.01 to ₹4.30 per unit.

  1. ₹0.01/unitOsteri Needles · 1 needleEmcure Pharmaceuticals · MRP ₹0.01
  2. ₹0.10/gDispovan · 25 gm needleHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹2.50
  3. ₹0.11/unitDispovan · 24 needleHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹2.66
  4. ₹0.19/gDispovan · 18 gm needleHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹3.38
  5. ₹2.00/mlDispovan · 5 ml needleHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹10.00
  6. ₹4.30/mlSyringe · 2 ml needleClaris Lifesciences · MRP ₹8.59

Non-Therapeutic Products Syrup

5 packs, ₹0.47 to ₹0.88 per ml.

  1. ₹0.47/mlSafi · 500 ml syrupHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹234.35
  2. ₹0.58/mlSafi · 200 ml syrupHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹115.00
  3. ₹0.68/mlSafi · 100 ml syrupHamdard (Wakf) Laboratories · MRP ₹67.50
  4. ₹0.68/mlShankh Pushpi · 200 ml syrupIndswift Laboratories · MRP ₹135.00
  5. ₹0.88/mlGynovit · 200 ml syrupUni Labs · MRP ₹176.25

Non-Therapeutic Products Cream

4 packs, ₹1.20 to ₹2.60 per g.

  1. ₹1.20/gOdomos · 100 gm creamDabur India · MRP ₹120.00
  2. ₹1.20/gOdomos · 15 gm creamDabur India · MRP ₹18.00
  3. ₹1.36/gOdomos · 25 gm creamDabur India · MRP ₹34.00
  4. ₹2.60/gAquamos · 30 gm creamLaborate Pharmaceutical · MRP ₹78.00

Non-Therapeutic Products Gel

4 packs, ₹1.43 to ₹6.00 per g.

  1. ₹1.43/gKlm Klin · 150 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹214.37
  2. ₹3.29/gKlm Klin · 100 gm gelKLM Laboratories · MRP ₹329.40
  3. ₹3.90/gFoaming · 100 gm gelGroup Pharmaceuticals · MRP ₹390.00
  4. ₹6.00/mlSkore · 50 ml gelTTK Healthcare · MRP ₹300.00

Non-Therapeutic Products Powder

4 packs, ₹0.15 to ₹1.34 per g.

  1. ₹0.15/gBleaching · 300 gm powderAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹45.00
  2. ₹0.87/gBabyway · 150 gm powderSmartway Wellness · MRP ₹130.00
  3. ₹0.93/gCoolwave · 75 gm powderSmart Laboratories · MRP ₹70.00
  4. ₹1.34/gKidogem · 100 gm powderLeeford Healthcare · MRP ₹133.50

Non-Therapeutic Products Oral Liquid

4 packs, ₹0.08 to ₹5.67 per ml.

  1. ₹0.08/mlFormalin (Agrawal) · 450 ml oral liquidAgrawal Pharmaceuticals · MRP ₹35.00
  2. ₹0.44/mlBrasso · 500 ml oral liquidReckitt Benckiser · MRP ₹218.73
  3. ₹0.64/mlBrasso · 100 ml oral liquidReckitt Benckiser · MRP ₹64.00
  4. ₹5.67/mlBerberis Vulgaris · 30 ml oral liquidDr. Willmar Schwabe India · MRP ₹170.00

Non-Therapeutic Products Pack

3 packs, ₹314.00 per unit.

  1. ₹314.00/unitI Activ · 1 packPiramal Healthcare · MRP ₹314.00
  2. ₹314.00/unitI Activ · 1 packPiramal Healthcare · MRP ₹314.00
  3. ₹314.00/unitI Activ · 1 packPiramal Healthcare · MRP ₹314.00

Non-Therapeutic Products Strips

3 packs, ₹7.92 to ₹96.00 per unit.

  1. ₹7.92/unitFreestyle Optium Neo H · 100 stripsAbbott Healthcare · MRP ₹792.22
  2. ₹40.31/unitManforce · 7 stripsMankind Pharmaceuticals · MRP ₹282.19
  3. ₹96.00/unitBaby Therm · 1 stripsUsv · MRP ₹96.00

Non-Therapeutic Products Spray

3 packs, ₹1.70 to ₹14.70 per ml.

  1. ₹1.70/mlNeodisher LM · 1000 ml sprayElder Projects · MRP ₹1,704
  2. ₹5.20/mlLupifil M · 60 ml sprayLupin · MRP ₹312.19
  3. ₹14.70/gStaylong · 20 gm sprayIntas Pharmaceuticals · MRP ₹293.91

Non-Therapeutic Products Diaper

3 packs, ₹49.90 to ₹599.00 per unit.

  1. ₹49.90/unitAdult (Ran) · 10 diaperRanbaxy Laboratories · MRP ₹499.00
  2. ₹54.90/unitAdult (Ran) · 10 diaperRanbaxy Laboratories · MRP ₹549.00
  3. ₹599.00/unitAdult (Ran) · 1 diaperRanbaxy Laboratories · MRP ₹599.00

Non-Therapeutic Products Panty

3 packs, ₹58.00 to ₹60.00 per unit.

  1. ₹58.00/unitI Activ · 10 pantyPiramal Healthcare · MRP ₹580.00
  2. ₹59.00/unitI Activ · 5 pantyPiramal Healthcare · MRP ₹295.00
  3. ₹60.00/unitI Activ · 2 pantyPiramal Healthcare · MRP ₹120.00

Non-Therapeutic Products Capsule

2 packs, ₹7.71 to ₹8.87 per capsule.

  1. ₹7.71/capsuleAoim Z · 10 capsuleSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹77.13
  2. ₹8.87/capsuleAoim Z · 30 capsuleSolumiks Herbaceuticals · MRP ₹266.00

Non-Therapeutic Products Infusion

2 packs, ₹8.00 to ₹549.75 per unit.

  1. ₹8.00/unitInfusion Set (Cadila) · 1 infusionCadila Pharmaceuticals · MRP ₹8.00
  2. ₹549.75/unitMirafilter (Dr.reddys) IV Set · 1 infusionDr. Reddys Laboratories · MRP ₹549.75

Non-Therapeutic Products Oral Solution

2 packs, ₹1.33 to ₹3.81 per ml.

  1. ₹1.33/mlGentian Violet · 15 ml oral solutionShrinivas Gujarat Laboratories · MRP ₹20.00
  2. ₹3.81/mlBoston Simplus · 105 ml oral solutionBaush & Lomb · MRP ₹400.00

Non-Therapeutic Products Tube

2 packs, ₹3.00 to ₹3.67 per unit.

  1. ₹3.00/unitCT Coil · 150 cm tubeJB Chemicals · MRP ₹450.00
  2. ₹3.67/unitCT Coil · 150 cm tubeJB Chemicals · MRP ₹550.00

Non-Therapeutic Products Oral Powder

2 packs, ₹0.26 per g.

  1. ₹0.26/gThender · 200 gm oral powderReckitt Benckiser · MRP ₹52.79
  2. ₹0.11Cadbury Bournvita · 500 gm oral powderCadbury India · MRP ₹0.11

Non-Therapeutic Products Oil

1 pack, ₹2.33 per ml.

  1. ₹2.33/mlIrimedadi Taila · 60 ml oilConcept Pharmaceuticals · MRP ₹140.00

Non-Therapeutic Products Prefilled Syringe

1 pack, ₹0.56 per ml.

  1. ₹0.56/mlDispovan · 20 ml prefilled syringeHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹11.25

Non-Therapeutic Products Tablet 100 mg

1 pack, ₹59.75 per tablet.

  1. ₹59.75/tabletDA Sutra · 4 tabletHetero Healthcare · MRP ₹239.00

Non-Therapeutic Products Nebuliser

1 pack, ₹6,000 per unit.

  1. ₹6,000/unitLupineb Palm · 1 nebuliserLupin · MRP ₹6,000

Non-Therapeutic Products Injection 40 iu

1 pack, ₹11.25 per ml.

  1. ₹11.25/mlDispovan · 1 ml injectionHindustan Syringes & Medical Devices · MRP ₹11.25

6 further forms and strengths with fewer packs are on the price list and reachable from each brand's page.

Companies marketing it

Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.

COUNTERFOIL / CONTACT

Contact us.

How can we help?

Stored privately by Counterfoil. Your email is used only to respond to your enquiry.