Medicines / Molecules / Nitrofurantoin
NitrofurantoinEvery pack, by price.
75 packs of Nitrofurantoin on NPPA's price list for July 2026: 64 brands from 50 companies, in 11 forms and strengths.
- Packs
- 75
- Brands
- 64
- Companies
- 50
- Forms and strengths
- 11
- Price-controlled packs
- 45 of 75
Packs, lowest price per unit first
Nitrofurantoin Tablet 100 mg
34 packs, ₹6.08 to ₹12.11 per tablet. Price-controlled: ceiling ₹8.30 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹6.08/tabletMartifur · 14 tabletWalter Bushnell · MRP ₹85.10
- ₹6.20/tabletUrinif · 10 tabletOverseas Healthcare · MRP ₹62.04
- ₹7.50/tabletNephrocool · 10 tabletMedisun Pharma · MRP ₹75.00
- ₹7.71/tabletHetnit · 14 tabletHetero Healthcare · MRP ₹108.00
- ₹8.07/tabletSaftoin · 10 tabletAlkem Laboratories · MRP ₹80.72
- ₹8.10/tabletFurent · 10 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹80.97
- ₹8.25/tabletUristream NF · 10 tabletTas Med (India) · MRP ₹82.50
- ₹8.45/tabletNitrofon · 10 tabletKnoll Healthcare · MRP ₹84.50
- ₹8.46/tabletNitrobest · 10 tabletLupin · MRP ₹84.55
- ₹8.49/tabletUtichek · 10 tabletLa Renon Healthcare · MRP ₹84.88
- ₹8.50/tabletNifclare · 14 tabletSamarth Life Sciences · MRP ₹119.05
- ₹8.52/tabletNiftikind · 14 tabletMankind Pharmaceuticals · MRP ₹119.21
The other 22 by price per tablet
- ₹8.58/tabletNitromax · 10 tabletOlcare · MRP ₹85.80
- ₹8.63/tabletInfuran NF · 10 tabletEast West Pharma · MRP ₹86.27
- ₹8.63/tabletUrifly · 10 tabletWalron Healthcare · MRP ₹86.25
- ₹8.65/tabletInfura · 10 tabletRPG Life Sciences · MRP ₹86.46
- ₹8.65/tabletNit Bid · 10 tabletWilshire Health Care · MRP ₹86.52
- ₹8.65/tabletNtuti · 10 tabletBiological E · MRP ₹86.53
- ₹8.65/tabletTrofur N · 14 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹121.14
- ₹8.65/tabletUT Joy N · 14 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹121.12
- ₹8.65/tabletUtirantin · 10 tabletVasu Organics · MRP ₹86.51
- ₹8.66/tabletNifty SR · 14 tabletWanbury · MRP ₹121.25
- ₹8.66/tabletUritop · 10 tabletAstrum Healthcare · MRP ₹86.60
- ₹8.66/tabletUtinin MR · 14 tabletIndswift Laboratories · MRP ₹121.27
- ₹8.66/tabletUtivax NF · 10 tabletPharmanova · MRP ₹86.62
- ₹8.70/tabletNitrotrack · 10 tabletEkard Life Sciences · MRP ₹87.00
- ₹8.71/tabletUchamp · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹87.14
- ₹8.72/tabletNiftas · 14 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹122.01
- ₹9.23/tabletNiftran-Cp · 30 tabletRanbaxy Laboratories · MRP ₹276.88
- ₹10.50/tabletUriron · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹105.00
- ₹10.50/tabletUrivron · 10 tabletLeeford Healthcare · MRP ₹105.00
- ₹11.50/tabletBinofur · 10 tabletBion Thearapeutics · MRP ₹115.00
- ₹11.77/tabletRezfuran · 14 tabletAbbott Healthcare · MRP ₹164.71
- ₹12.11/tabletUT Joy N · 10 tabletAristo Pharmaceuticals · MRP ₹121.12
Nitrofurantoin Tablet SR 100 mg
19 packs, ₹6.31 to ₹18.55 per tablet. The 12 lowest per tablet come first.
- ₹6.31/tabletUrifur · 10 tablet srStadmed · MRP ₹63.06
- ₹6.74/tabletUrifur · 14 tablet srStadmed · MRP ₹94.42
- ₹7.05/tabletUT Guard · 10 tablet srGufic Bioscience · MRP ₹70.53
- ₹7.97/tabletUtinex · 10 tablet srLividus Pharma · MRP ₹79.68
- ₹8.00/tabletSysnit · 15 tablet srSystopic Laboratories · MRP ₹120.00
- ₹8.44/tabletUtbac · 10 tablet srMeditrex Pharma · MRP ₹84.38
- ₹8.51/tabletXonift · 10 tablet srCorona · MRP ₹85.05
- ₹8.65/tabletFuti SR · 10 tablet srEris Lifesciences · MRP ₹86.52
- ₹8.65/tabletNifnext · 10 tablet srCadila Pharmaceuticals · MRP ₹86.53
- ₹8.65/tabletUribid · 15 tablet srIntas Pharmaceuticals · MRP ₹129.81
- ₹8.65/tabletXonift · 14 tablet srCorona · MRP ₹121.14
- ₹8.66/tabletNifutin · 10 tablet srIpca Laboratories · MRP ₹86.62
The other 7 by price per tablet
- ₹8.66/tabletNitrofran · 14 tablet srWallace Pharmaceuticals · MRP ₹121.25
- ₹8.66/tabletNitrofur · 14 tablet srWanbury · MRP ₹121.25
- ₹9.23/tabletUrifast · 15 tablet srCipla · MRP ₹138.44
- ₹12.13/tabletNifty · 10 tablet srWanbury · MRP ₹121.25
- ₹13.07/tabletUrinif · 10 tablet srOverseas Healthcare · MRP ₹130.72
- ₹14.70/tabletNiftas · 10 tablet srIntas Pharmaceuticals · MRP ₹147.00
- ₹18.55/tabletUtinift · 10 tablet srLividus Pharma · MRP ₹185.50
Nitrofurantoin Capsule 100 mg
11 packs, ₹7.90 to ₹13.61 per capsule. Price-controlled: ceiling ₹8.85 per capsule.
- ₹7.90/capsuleNitrotime · 10 capsuleSteris Healthcare · MRP ₹79.00
- ₹8.00/capsuleNitro · 10 capsuleWest Coast Pharma Works · MRP ₹80.00
- ₹8.63/capsuleTroydantin · 10 capsuleTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹86.34
- ₹8.63/capsuleUtitroy · 10 capsuleTroikaa Pharmaceuticals · MRP ₹86.34
- ₹8.66/capsuleUriheal · 10 capsuleHealing Pharma India · MRP ₹86.63
- ₹9.23/capsuleUrifast · 15 capsuleCipla · MRP ₹138.44
- ₹9.29/capsuleMacfuran · 14 capsuleMacleods Pharmaceuticals · MRP ₹130.03
- ₹9.29/capsuleNiftran · 10 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹92.88
- ₹9.29/capsuleNiftran · 30 capsuleRanbaxy Laboratories · MRP ₹278.67
- ₹9.29/capsuleNitrobact · 10 capsuleMankind Pharmaceuticals · MRP ₹92.87
- ₹13.61/capsuleUtistat DN · 10 capsuleTidal Laboratories · MRP ₹136.08
Nitrofurantoin Tablet MR 100 mg
2 packs, ₹7.90 to ₹21.89 per tablet.
- ₹7.90/tabletFurakem · 10 tablet mrAlkem Laboratories · MRP ₹79.00
- ₹21.89/tabletMartifur MR · 10 tablet mrWalter Bushnell · MRP ₹218.89
Nitrofurantoin Tablet
2 packs, ₹8.50 to ₹11.72 per tablet.
- ₹8.50/tabletSurantoin · 10 tabletSeptalyst Lifesciences · MRP ₹85.03
- ₹11.72/tabletMahanif · 10 tabletMypher Pharmaceuticals · MRP ₹117.19
Nitrofurantoin Tablet SR
2 packs, ₹8.50 to ₹12.97 per tablet.
- ₹8.50/tabletUtipill · 10 tablet srAlonsoa Life Sciences · MRP ₹85.00
- ₹12.97/tabletNitrovolt · 10 tablet srMacmillon Pharmaceuticals · MRP ₹129.70
Nitrofurantoin Tablet 25 mg
1 pack, ₹7.31 per tablet.
- ₹7.31/tabletBactofuran · 10 tabletBharat Serums & Vaccines · MRP ₹73.07
Nitrofurantoin Tablet MR 50 mg
1 pack, ₹15.69 per tablet.
- ₹15.69/tabletMartifur MR · 10 tablet mrWalter Bushnell · MRP ₹156.88
Nitrofurantoin Tablet 50 mg
1 pack, ₹8.65 per tablet.
- ₹8.65/tabletNiftas · 10 tabletIntas Pharmaceuticals · MRP ₹86.48
Nitrofurantoin Tablet 300 mg
1 pack, ₹34.67 per tablet.
- ₹34.67/tabletUchamp · 10 tabletIndchemie Health Specialities · MRP ₹346.67
Nitrofurantoin Suspension 25 mg
1 pack, ₹1.02 per ml.
- ₹1.02/mlUritop · 100 ml suspensionAstrum Healthcare · MRP ₹101.90
Ceiling prices fixed by NPPA
This formulation is in Schedule I of the Drugs (Prices Control) Order, 2013. No pack may be sold above the ceiling price per unit, plus taxes.
- 25 Mar 2026Capsule 100 mg · ceiling 8.85 ₹ (1 Capsule)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Tablet 100 mg · ceiling 8.30 ₹ (1 Tablet)Order S.O. 1575(E)
- 25 Mar 2026Oral Liquid 25 MG/5 ml · ceiling 0.92 ₹ (1 ML)Order S.O. 1575(E)
Companies marketing it
- Intas5 packs
- Mankind4 packs
- Alkem4 packs
- Walter Bushnell3 packs
- Sun Pharma3 packs
- Wanbury3 packs
- Troikaa Pharmaceuticals2 packs
- Cipla2 packs
- Stadmed2 packs
- Overseas Healthcare2 packs
- Leeford Healthcare2 packs
- Astrum Healthcare2 packs
- Lividus Pharma2 packs
- Aristo2 packs
- Corona2 packs
- Bion Thearapeutics1 pack
- Eris1 pack
- Hetero1 pack
- RPG Life Sciences1 pack
- East West Pharma1 pack
- Macleods Pharmaceuticals1 pack
- Mypher Pharmaceuticals1 pack
- Medisun Pharma1 pack
- Samarth Life Sciences1 pack
Prices are the maximum retail prices each company filed with the National Pharmaceutical Pricing Authority (NPPA) for July 2026, read from NPPA's Pharma Sahi Daam service on 2 Oct 2026. A price in a shop can be lower; it may not lawfully be higher. Failed batches are those CDSCO and state laboratories declared not of standard quality. This is a record of prices and filings, not medical advice: do not change a medicine without your doctor or pharmacist. Source: NPPA and CDSCO, Government of India. About this record.